histats.com

Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty


Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty

Zaczynamy od kwadratu. Mały, zgrabny kwadracik, którego każdy bok mierzy sobie dokładnie x. Myślę, że to x może być centymetrem, metrem, a nawet parsekiem! Ważne, że jest to jakaś ustalona długość. Budujemy. Dokładamy identyczny kwadrat obok. Mamy teraz prostokąt. Podwójny kwadrat. Jego szerokość to wciąż x, ale długość to już 2x. Proste, prawda? Kontynuujmy.

Dokładamy kolejny taki sam kwadrat obok. Teraz długość to 3x. Powstaje nam coraz dłuższy prostokąt. Wyobraźmy sobie, że dokładamy tych kwadratów bardzo, bardzo dużo. Powstaje długa wstęga, prostokąt niczym wąż. Jego szerokość pozostaje niezmienna, to x, ale długość rośnie z każdym dodanym kwadratem.

Co się stanie, jeśli zaczniemy układać te prostokąty jeden na drugim? Mamy prostokąt o długości 3x i dokładamy do niego drugi identyczny. Powstaje nowy prostokąt. Jego długość to 3x, a szerokość 2x. Dokładamy kolejny taki prostokąt. Szerokość rośnie do 3x. Robi się coraz ciekawiej.

A gdybyśmy zamiast dodawać kolejne identyczne prostokąty, zaczęli układać je w inny sposób? Powiedzmy, że mamy prostokąt o wymiarach 2x na 3x. Możemy dołożyć do niego prostokąt o wymiarach x na x, ale gdzie? Możemy przyłożyć go do jednego z krótszych boków, wydłużając go do 3x. Albo do dłuższego, poszerzając go do 3x. Wybór należy do nas. Za każdym razem kształt figury się zmienia.

Możemy też dokładać mniejsze prostokąty. Prostokąt o wymiarach x na 2x. Gdzie go dołożymy? Możemy dołożyć go do boku o długości 2x, tworząc kwadrat o boku 3x. Możemy dołożyć go do boku o długości 3x, wydłużając go do 5x. Możliwości jest naprawdę sporo.

Zastanówmy się chwilę nad polami. Kwadrat o boku x ma pole . Prostokąt o wymiarach x na 2x ma pole 2x². Prostokąt o wymiarach 2x na 3x ma pole 6x². Widzimy, że pole figury zależy od liczby użytych kwadratów i ich ułożenia. Dodając kolejne kwadraty, pole rośnie. Odejmowanie kwadratów, zmniejsza pole. Manipulując ułożeniem, zmieniamy obwód, ale suma pól kwadratów zawsze będzie równa polu końcowej figury.

Możemy też zacząć kombinować z kolorami. Pomijając aspekt estetyczny, kolor może reprezentować inne właściwości kwadratu. Na przykład, kwadrat czerwony może mieć bok długości x, a kwadrat niebieski bok długości 2x. Wtedy budowanie figur stanie się bardziej złożone. Powstaną figury o różnym polu i obwodzie, w zależności od tego, które kolory i jak łączymy.

Można też pomyśleć o budowaniu figur trójwymiarowych. Kostka o boku x. Dokładamy kolejne kostki. Powstają prostopadłościany. I znowu - dokąd zmierzamy? Możliwości są nieograniczone.

Nowe Perspektywy Układania

Wróćmy do naszych płaskich figur. Spróbujmy ułożyć coś ciekawszego. Weźmy prostokąt o wymiarach 4x na 5x. Ma on pole 20x², czyli składa się z dwudziestu małych kwadratów o boku x. Spróbujmy z niego coś wyciąć. Wytnijmy kwadrat o boku x. Zostało nam 19x². Gdzie wycięliśmy ten kwadrat? W rogu? W środku? Ma to znaczenie dla kształtu, który otrzymamy.

Wyobraźmy sobie, że z tego prostokąta wycinamy "schodki". Wycinamy kwadrat w rogu, potem kwadrat pod nim, potem kolejny kwadrat obok. Powstaje figura przypominająca schody. Jakie będzie jej pole? Nadal 19x², bo wycięliśmy tylko jeden kwadrat. Ale obwód się zmienił. Stał się dłuższy, bo dodaliśmy nowe krawędzie.

A co jeśli zaczniemy układać kwadraty spiralnie? Układamy jeden kwadrat. Potem otaczamy go kolejnymi kwadratami. Potem kolejne kwadraty otaczają te poprzednie. Powstaje spirala, której długość ramion rośnie z każdym okrążeniem. Jak opisać taką figurę? Jak obliczyć jej pole? To już wyzwanie.

Budowanie Bardziej Złożonych Struktur

Możemy również zacząć tworzyć bardziej skomplikowane figury, takie jak litery. Wyobraźmy sobie literę "T" zbudowaną z kwadratów. Ile kwadratów potrzebujemy? Jakie będą jej wymiary? Czy da się ją zbudować na kilka sposobów? Odpowiedzi na te pytania zależą od naszego projektu.

Podobnie możemy spróbować budować inne figury geometryczne. Na przykład trójkąt. Czy da się zbudować trójkąt z kwadratów? Oczywiście, że nie idealny trójkąt. Ale możemy zbudować figurę, która będzie go przypominać. Będzie miała postrzępione krawędzie, zbudowane z kwadratów. Im więcej kwadratów użyjemy, tym bardziej będzie przypominała trójkąt.

A co z kołem? Koło również ciężko zbudować z kwadratów. Ale możemy zbudować wielokąt, który będzie zbliżony do koła. Im więcej boków będzie miał wielokąt, tym bardziej będzie przypominał koło. Każdy bok takiego wielokąta będzie zbudowany z kwadratów.

Budowanie z kwadratów to zabawa z geometrią. To odkrywanie zależności między kształtami, polami i obwodami. To ćwiczenie wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia. Możliwości są naprawdę nieograniczone.

Zachęcam do eksperymentowania. Spróbujcie zbudować własne figury z kwadratów. Zastanówcie się, jak zmienić ich kształt, pole i obwód. Odkrywajcie nowe wzory i zależności. To świetna zabawa, która może nauczyć was wiele o geometrii.

Pamiętajcie, że x to tylko długość boku kwadratu. Może to być dowolna liczba. Ważne jest, żeby była stała. Wtedy możemy łatwo obliczyć pole i obwód każdej figury, którą zbudujemy. I pamiętajcie - najważniejsza jest kreatywność!

Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty Z małych kwadratów o boku długości x tworzymy kolejno prostokąty w
Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty Wpisz Pod Prostokątami Ile Kwadratów O Boku Długości 1 Cm - Margaret Wiegel
Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty ćw.2.każda z poniższych figur powstała przez odcięcie z kwadratu o boku
Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty Wpisz pod prostokątami, ile kwadratów o boku długości 1 cm potrzeba do
Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty Wpisz Pod Prostokatami Ile Kwadratow O Boku Dlugosci 1 Cm - Margaret
Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty wpisz pod prostokątami ile kwadratów o boku długości 1 cm potrzeba do
Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty Wewnątrz kwadratowej ramki o boku długości 6 cm ułożono 4 przystające
Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty Wpisz Pod Prostokatami Ile Kwadratow O Boku Dlugosci 1 Cm - Margaret
Z Małych Kwadratów O Boku Długości X Tworzymy Kolejne Prostokąty Kwadrat o boku długości (x+2) cm ma takie samo pole, jak prostokąt o

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować