histats.com

Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą


Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą

Okej, spróbujmy to wyjaśnić w prosty sposób. Załóżmy, że mieliście zadanie zmierzyć, ile czasu zajmuje wahadłu wykonanie 15 pełnych drgań. Wyobraźcie sobie, że huśtacie się na huśtawce – jedno drganie to pełen ruch w jedną stronę i z powrotem do punktu wyjścia. Powtarzacie to 15 razy i mierzycie stoperem, ile to trwa.

Żeby to dobrze zrozumieć, wyobraźmy sobie, że ktoś (lub wy sami!) wykonał kilka takich pomiarów i otrzymał następujące wyniki (podane w sekundach): 30.2, 30.5, 30.1, 30.4, 30.3. To są nasze surowe dane. Każda liczba to wynik jednego pomiaru czasu 15 drgań.

Co teraz z tym zrobić?

Obliczanie Średniej

Pierwsza i najważniejsza rzecz, którą musimy zrobić, to obliczyć średnią wartość czasu trwania tych 15 drgań. Dlaczego? Ponieważ każdy pomiar jest obarczony pewnym błędem. Mogliśmy trochę za późno włączyć stoper, trochę za wcześnie go wyłączyć, albo wahadło mogło nieznacznie zwolnić z powodu oporu powietrza. Średnia pomaga zminimalizować wpływ tych losowych błędów.

Jak obliczyć średnią? Bardzo prosto: dodajemy wszystkie wyniki pomiarów do siebie, a następnie dzielimy przez liczbę pomiarów.

W naszym przykładzie:

30.2 + 30.5 + 30.1 + 30.4 + 30.3 = 151.5

Teraz dzielimy to przez liczbę pomiarów, czyli 5:

151.5 / 5 = 30.3

Zatem średni czas trwania 15 drgań wahadła wynosi 30.3 sekundy.

Obliczanie Okresu Drgań

Teraz, kiedy mamy średni czas trwania 15 drgań, możemy obliczyć tzw. okres drgań wahadła. Okres to czas, w którym wahadło wykonuje JEDNO pełne drganie.

Jak to zrobić? Dzielimy średni czas trwania 15 drgań przez 15.

W naszym przypadku:

30.3 sekundy / 15 drgań = 2.02 sekundy/drganie

Oznacza to, że średnio jedno pełne drganie naszego wahadła trwa 2.02 sekundy. Ten wynik, 2.02 sekundy, to właśnie okres drgań wahadła. Im dłuższy okres, tym wolniej wahadło się huśta. Im krótszy okres, tym szybciej.

To wszystko, co musimy zrobić, żeby przetworzyć surowe dane pomiarowe i obliczyć okres drgań. To kluczowa informacja, która pozwala nam opisać, jak szybko wahadło się huśta.

Co Dalej z Tymi Wynikami?

Możemy teraz wykorzystać ten wynik do różnych celów. Na przykład, możemy porównać okres drgań wahadła o różnej długości. Jeśli zmienimy długość wahadła (na przykład użyjemy dłuższego sznurka), to zauważymy, że okres drgań również się zmieni. Dłuższe wahadło będzie huśtało się wolniej (dłuższy okres), a krótsze wahadło szybciej (krótszy okres).

Możemy też użyć tego wyniku do obliczenia przyspieszenia ziemskiego (g), ale to już trochę bardziej skomplikowane i wymaga użycia wzoru. Grunt, że okres drgań wahadła jest ściśle związany z przyspieszeniem ziemskim, więc pomiary wahadła mogą być użyte do wyznaczenia tej wartości.

Wyobraźmy sobie teraz, że pomiary nie były takie idealne, jak w naszym pierwszym przykładzie. Załóżmy, że otrzymaliśmy następujące wyniki: 29.5, 31.0, 30.0, 29.8, 30.7. Widać, że różnice między poszczególnymi pomiarami są trochę większe.

Liczymy średnią:

  1. 5 + 31.0 + 30.0 + 29.8 + 30.7 = 151.0

152 / 5 = 30.2

Średni czas trwania 15 drgań wynosi teraz 30.2 sekundy.

Obliczamy okres drgań:

  1. 2 / 15 = 2.01333... sekundy

Możemy zaokrąglić to do 2.01 sekundy.

Nawet jeśli pomiary nie są idealne, obliczenie średniej i okresu drgań daje nam dobrą reprezentację tego, jak zachowuje się wahadło.

Kluczem do dokładnych pomiarów jest powtarzanie ich wiele razy i obliczanie średniej. Im więcej pomiarów, tym mniejszy wpływ przypadkowych błędów na wynik końcowy. Ważne jest też, żeby starać się wykonywać pomiary jak najdokładniej, zwracając uwagę na moment włączania i wyłączania stopera.

Podsumowując:

  1. Mierzymy czas trwania 15 drgań wahadła kilka razy.
  2. Obliczamy średnią z tych pomiarów, dodając je do siebie i dzieląc przez liczbę pomiarów.
  3. Dzielimy średni czas trwania 15 drgań przez 15, aby otrzymać okres drgań (czas trwania jednego drgania).

I to wszystko! Mamy teraz cenne informacje o ruchu wahadła.

Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą Czworo uczniów wyznaczyło okresy drgań wahadeł o różnych długościach
Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą Sprawozdanie Fizyka Lab - Ruch harmoniczny prosty (sprężyna) - Wyniki
Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą Czy okres drgan wahadla matematycznego jest zalezny od amplitudy - Czy
Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą PPT - WAHADŁO MATEMATYCZNE PowerPoint Presentation, free download - ID
Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą PPT - Wyznaczanie współczynnika sprężystości sprężyny; ważenie za
Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą W trzykrotnym pomiarze czasu tp trwania 10 pełnych drgań wahadła
Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą Tabela zawiera wyniki pomiarów czasu trwania 12 drgań wahadła: - Brainly.pl
Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą Ćwiczenie: "Ruch harmoniczny i fale" - PDF Darmowe pobieranie
Wyniki Pomiarów Czasu Trwania 15 Drgań Wahadła Wynoszą W trzykrotnym pomiarze czasu t trwania 10 pełnych drgań wahadła

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować