Wymień Polskie Formacje Wojskowe Biorące Udział W 2 Wojnie światowej

Dobrze, przygotujcie się na wyczerpującą listę polskich formacji wojskowych, które brały udział w II wojnie światowej. Postaram się być jak najbardziej szczegółowy i uwzględnić zarówno te szeroko znane, jak i te mniej popularne, o których często się zapomina.
Na początek, oczywista oczywistość – Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku. To rdzeń sił zbrojnych, które stawiły czoła niemieckiej agresji. W jego skład wchodziły armie takie jak:
- Armia "Modlin"
- Armia "Pomorze"
- Armia "Poznań"
- Armia "Łódź"
- Armia "Kraków"
- Armia "Karpaty"
- Samodzielna Grupa Operacyjna "Narew"
Każda z tych armii składała się z dywizji piechoty, brygad kawalerii, pułków artylerii i innych jednostek wsparcia. Konkretne składy osobowe i wyposażenie poszczególnych armii różniły się znacząco.
Następnie, mamy Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. To niezwykle istotny komponent polskiego wysiłku zbrojnego.
-
Armia Polska we Francji (1939-1940):
- 1 Dywizja Grenadierów
- 2 Dywizja Strzelców Pieszych
- 10 Brygada Kawalerii Pancernej
- Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich
-
Wojsko Polskie w Wielkiej Brytanii:
- 1 Dywizja Pancerna
- 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa
- 3 Dywizja Strzelców Karpackich
- 4 Dywizja Piechoty (sformowana później i nie wzięła udziału w walkach na froncie zachodnim w pełnym składzie)
- 16 Samodzielna Brygada Pancerna
- Różne jednostki pomocnicze, oddziały lotnicze, marynarka wojenna.
Warto tutaj podkreślić rolę Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Polscy piloci odegrali kluczową rolę w Bitwie o Anglię i późniejszych operacjach. W skład PSP wchodziły dywizjony myśliwskie (np. słynny Dywizjon 303), bombowe i inne jednostki wsparcia.
Nie możemy zapomnieć o Polskiej Marynarce Wojennej. Mimo strat poniesionych we wrześniu 1939 roku, polskie okręty walczyły u boku aliantów na Atlantyku, Morzu Śródziemnym i innych akwenach. Do najważniejszych jednostek należały niszczyciele, okręty podwodne i trałowce.
Formacje na Wschodzie
Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, wielu polskich żołnierzy dostało się do niewoli sowieckiej. Część z nich, po zawarciu układu Sikorski-Majski, została zwolniona i utworzyła Armię Polską w ZSRR (Armia Andersa), późniejszy II Korpus Polski. W skład II Korpusu wchodziły:
- 3 Dywizja Strzelców Karpackich
- 5 Kresowa Dywizja Piechoty
- 2 Warszawska Brygada Pancerna
II Korpus walczył we Włoszech, zdobywając Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.
Równolegle, po powstaniu 1 Armii Polskiej w ZSRR, a później 2 Armii Polskiej w ZSRR, zorganizowano Ludowe Wojsko Polskie.
- 1 Armia Wojska Polskiego (w składzie m.in. 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 2 Dywizja Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego, 3 Dywizja Piechoty im. Romualda Traugutta, 4 Dywizja Piechoty, 6 Dywizja Piechoty, 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte)
- 2 Armia Wojska Polskiego (w składzie m.in. 5 Saska Dywizja Piechoty, 7 Łużycka Dywizja Piechoty, 8 Dywizja Piechoty, 9 Dywizja Piechoty, 10 Dywizja Piechoty)
- 1 Korpus Pancerny
- 1 Dywizja Kawalerii
Jednostki te brały udział w walkach na froncie wschodnim, m.in. w operacji wiślańsko-odrzańskiej, bitwie o Berlin i operacji praskiej.
Inne Formacje i Organizacje
Należy również wspomnieć o działaniach Armii Krajowej (AK) – podziemnej armii Polskiego Państwa Podziemnego. AK prowadziła walkę partyzancką, sabotaż i dywersję na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Była to ogromna organizacja, składająca się z wielu okręgów, obwodów i placówek. Do najważniejszych akcji AK należało Powstanie Warszawskie.
Oprócz AK, istniały inne organizacje podziemne, takie jak Bataliony Chłopskie (BCh), które również prowadziły walkę partyzancką, głównie na terenach wiejskich.
Nie można też zapomnieć o Gwardii Ludowej (GL) i Armii Ludowej (AL), które były formacjami zbrojnymi Polskiej Partii Robotniczej (PPR). Ich działalność była skoncentrowana głównie na terenach okupowanych przez Niemców i obejmowała akcje sabotażowe, dywersyjne i partyzanckie.
Dodatkowo, istniały formacje partyzanckie tworzone spontanicznie przez ludność lokalną, które działały na mniejszą skalę, ale również przyczyniały się do walki z okupantem.
Pamiętajmy także o Polakach walczących w formacjach alianckich innych narodowości. Wielu Polaków wstępowało do armii brytyjskiej, kanadyjskiej, australijskiej i innych, walcząc w różnych teatrach działań wojennych.
Ta lista, choć obszerna, nie jest z pewnością wyczerpująca. II wojna światowa była konfliktem niezwykle złożonym, a polski udział w niej obfitował w wiele formacji i organizacji, o których często się zapomina. Starałem się uwzględnić jak najwięcej, aby dać wam jak najpełniejszy obraz polskiego wysiłku zbrojnego.







Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Odpowiedz Pisemnie Na Pytanie Co Daje Ci Prawdziwą Radość
- Do Narysowania Wykresu Funkcji Liniowej Najlepiej Zastosować Wykres
- Zjawiska Zachodzące W Powietrzu Otaczającym Kulę Ziemską
- Klawisz Tab Tabulator W Edytorze Tekstu Służy Między Innymi Do
- Dziewczyna I Chłopak Czyli Heca Na 14 Fajerek Bohaterowie
- Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Matematyka Klasa 8 Sprawdziany
- Ile Jest Wszystkich Liczb Naturalnych Trzycyfrowych Podzielnych Przez 5
- O Psie Który Jeździł Koleją Streszczenie Szczegółowe
- Wybierz Zbiór Zawierający Tylko Jednostki Natężenia Prądu Elektrycznego
- Książka Dlaczego Nie Da Się żyć Bez Telefonu Komórkowego