histats.com

Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski


Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski

Dobrze, przygotujcie się na dogłębną analizę postanowień Konferencji Jałtańskiej dotyczących Polski. Dysponuję szczegółowymi danymi i postaram się przedstawić je w sposób jasny i wyczerpujący.

Konferencja Jałtańska, zorganizowana w dniach 4-11 lutego 1945 roku, była jednym z najważniejszych spotkań tzw. Wielkiej Trójki: Józefa Stalina (ZSRR), Franklina Delano Roosevelta (USA) i Winstona Churchilla (Wielka Brytania). Jej celem było ustalenie powojennych zasad ładu międzynarodowego, a zwłaszcza przyszłości Europy, w tym oczywiście Polski. Polska, choć nie brała bezpośredniego udziału w konferencji (co samo w sobie było znamienne), była jednym z kluczowych tematów rozmów. Dwa główne postanowienia dotyczące Polski, które zapadły w Jałcie, miały fundamentalne i długotrwałe konsekwencje dla naszego kraju.

Pierwszym kluczowym postanowieniem była kwestia granic Polski. Zdecydowano, że wschodnia granica Polski zostanie oparta na tzw. linii Curzona, z pewnymi "odchyleniami" na korzyść Polski. Linia Curzona, zaproponowana po I wojnie światowej, generalnie przebiegała wzdłuż etnicznych podziałów, oddzielając tereny zamieszkane głównie przez ludność polską od terenów zamieszkanych przez ludność białoruską i ukraińską. Jednakże, Związek Radziecki, który kontrolował już te tereny po przesunięciu frontu, nalegał na przyjęcie tej linii jako podstawy.

"Odchylenia" o których mowa, miały dotyczyć obszarów na południe od Brześcia i na obszarze Lwowa. Stalin zgodził się na pewne korekty graniczne na korzyść Polski, jednak ostatecznie te korekty okazały się minimalne i w zasadzie sprowadzały się do rejonu Białegostoku i niewielkiego fragmentu Galicji Wschodniej. Sam Lwów, mimo intensywnych zabiegów polskich władz emigracyjnych i poparcia ze strony Churchilla, pozostał poza granicami Polski i został włączony do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Decyzja ta oznaczała utratę przez Polskę Kresów Wschodnich, czyli terenów, które przez wieki były związane z Polską kulturowo, historycznie i gospodarczo. Były to ziemie zamieszkałe przez Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Żydów i Litwinów, które w okresie międzywojennym stanowiły część II Rzeczypospolitej. Utrata tych terenów wiązała się z przesiedleniami ludności, często przymusowymi i tragicznymi w skutkach. Miliony Polaków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i przeniesienia się na tzw. Ziemie Odzyskane.

Jednocześnie, postanowiono, że Polska otrzyma rekompensatę terytorialną na zachodzie i północy, kosztem Niemiec. Granica zachodnia miała zostać ustalona później, na konferencji w Poczdamie, ale zasada rekompensaty była już ustalona w Jałcie. Oznaczało to w praktyce, że Polska miała otrzymać Śląsk, Pomorze Zachodnie, Warmię i Mazury oraz część Prus Wschodnich. Ta decyzja również wiązała się z przesiedleniami ludności, tym razem Niemców, co dramatycznie zmieniło strukturę etniczną i demograficzną tych terenów.

Drugim, równie istotnym, postanowieniem Konferencji Jałtańskiej dotyczącym Polski była kwestia rządu. Zdecydowano, że w Polsce zostanie utworzony Rząd Jedności Narodowej, który miał powstać na bazie istniejącego Tymczasowego Rządu Lubelskiego (kontrolowanego przez ZSRR) z "włączeniem działaczy demokratycznych z kraju i zagranicy". Mówiąc wprost, chodziło o włączenie do rządu przedstawicieli Polskiego Rządu Emigracyjnego z siedzibą w Londynie i innych środowisk niezależnych od Moskwy.

Ten zapis, choć na pozór brzmiący obiecująco, w praktyce okazał się fasadowy. Stalin, który kontrolował sytuację w Polsce poprzez Armię Czerwoną i aparat bezpieczeństwa, nie miał zamiaru dopuścić do realnego podziału władzy. Rząd Jedności Narodowej, który ostatecznie powstał, był w rzeczywistości zdominowany przez komunistów i ich sojuszników, a przedstawiciele rządu londyńskiego, tacy jak Stanisław Mikołajczyk, znaleźli się w nim w zdecydowanej mniejszości i nie mieli realnego wpływu na politykę państwa.

Formuła "włączenia działaczy demokratycznych" była więc w istocie parawanem dla legitymizacji komunistycznego reżimu w Polsce. Wybory, które miały się odbyć w Polsce, zgodnie z ustaleniami jałtańskimi, miały być "wolne i nieskrępowane", ale w rzeczywistości zostały sfałszowane i przeprowadzone w atmosferze terroru i represji. Wynik wyborów został z góry ustalony, a opozycja została zlikwidowana lub zmuszona do emigracji.

Skutki Postanowień Jałtańskich dla Polski

Skutki postanowień Konferencji Jałtańskiej dla Polski były tragiczne i długotrwałe. Utrata Kresów Wschodnich oznaczała nie tylko utratę terytorium, ale również utratę tożsamości kulturowej i historycznej dla milionów Polaków. Przesiedlenia ludności, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie, wiązały się z ogromnym cierpieniem i zniszczeniem.

Ustanowienie Rządu Jedności Narodowej, zdominowanego przez komunistów, oznaczało utratę niepodległości i suwerenności Polski. Kraj znalazł się w strefie wpływów Związku Radzieckiego i został poddany totalitarnej władzy. Polska została pozbawiona możliwości samodzielnego rozwoju politycznego, gospodarczego i kulturalnego.

Interpretacje Historyczne

Interpretacje Konferencji Jałtańskiej i jej skutków dla Polski są różne i zależą od perspektywy historycznej. W historiografii zachodniej często podkreśla się, że Roosevelt i Churchill, w obliczu przewagi militarnej Związku Radzieckiego w Europie Środkowo-Wschodniej, nie mieli innego wyjścia, jak tylko zaakceptować warunki Stalina. Podkreśla się również, że celem aliantów było przede wszystkim pokonanie Niemiec i zapewnienie pokoju na świecie, a kwestia Polski była traktowana jako drugorzędna.

W historiografii polskiej, szczególnie w okresie PRL-u, Konferencja Jałtańska była przedstawiana jako sukces dyplomatyczny Związku Radzieckiego i wyraz "przyjaźni" sowiecko-polskiej. Utrata Kresów Wschodnich była usprawiedliwiana koniecznością zabezpieczenia granic Polski i wzmocnienia jej pozycji na zachodzie.

Współczesna historiografia polska, wolna od ideologicznych naleciałości, krytycznie ocenia Konferencję Jałtańską. Podkreśla się, że decyzje podjęte w Jałcie były zdradą sojuszniczą ze strony zachodnich mocarstw, które poświęciły Polskę w imię pragmatycznych celów politycznych. Uważa się, że Konferencja Jałtańska zapoczątkowała okres zależności Polski od Związku Radzieckiego i opóźniła jej rozwój o kilkadziesiąt lat.

Podsumowując, Konferencja Jałtańska była wydarzeniem o fundamentalnym znaczeniu dla historii Polski. Dwa główne postanowienia dotyczące granic i rządu miały tragiczne i długotrwałe konsekwencje dla naszego kraju. Interpretacje tego wydarzenia są różne, ale jedno jest pewne: Konferencja Jałtańska na zawsze zmieniła bieg historii Polski i wpłynęła na jej przyszłość.

Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski "Nowy rozbiór Polski". Wszystko, co trzeba wiedzieć o konferencji
Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski Wniosek O Wydanie Odpisu Postanowienia - Wzór
Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski Konferencja w Jałcie wobec Polski. "Uwłaczała zasadom honoru"
Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski Konferencja w Jałcie w 1945 a sprawa Polska. Przebieg konferencji
Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski Konferencja w Jałcie w 1945 a sprawa Polska. Przebieg konferencji
Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski 2 sierpnia 1945 r. zakończyła się konferencja poczdamska | dzieje.pl
Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski Wymień Najważniejsze Postanowienia Soboru Trydenckiego
Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski Spotkanie prezydentów Polski i Gruzji
Wymień Dwa Postanowienia Konferencji Jałtańskiej Które Dotyczyły Polski Konferencja w Jałcie w 1945 a sprawa Polska. Przebieg konferencji

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować