histats.com

Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego


Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego

No dobrze, postaram się wyjaśnić to najprościej, jak potrafię.

Władca Państwa Wielkomorawskiego, żeby rządzić, potrzebował kilku ważnych rzeczy: władzy, ludzi do pomocy i systemu, który by to wszystko trzymał w kupie.

Jak to działało?

Władca (często nazywany księciem lub królem, choć tytuły bywały różne i zależały od okresu) nie rządził sam. Miał wokół siebie elitę. To byli najczęściej:

  • Bojarzy: To taka ówczesna arystokracja. Byli to potężni właściciele ziem, którzy oddawali księciu przysługi, na przykład walczyli w jego wojsku. W zamian książę dawał im ziemię i różne przywileje. Oni z kolei mieli swoich poddanych, więc ich lojalność i siła była dla władcy bardzo ważna.
  • Druhyna: To taka osobista gwardia księcia. Byli to wojownicy, którzy zawsze stali u jego boku. Byli mu wierni i stanowili jego zbrojne ramię. Dbali o jego bezpieczeństwo, brali udział w wyprawach wojennych i pilnowali porządku w państwie.
  • Duchowieństwo: Kościół odgrywał bardzo ważną rolę. Księża i biskupi nie tylko sprawowali obrzędy religijne, ale też byli często jedynymi wykształconymi ludźmi w państwie. Doradzali księciu w sprawach politycznych, prowadzili kancelarię (czyli pisali dokumenty) i dbali o edukację. Misja Cyryla i Metodego to świetny przykład, jak ważne było duchowieństwo.

Jak władca podejmował decyzje?

Władca Wielkomorawski nie miał czegoś takiego jak parlament. Decyzje podejmował sam, ale zazwyczaj radził się z bojarami i duchowieństwem. To była taka rada starszych. Wpływ tych osób zależał od ich pozycji i od tego, jak bardzo władca im ufał. Czasami władca zwoływał wiec – czyli zgromadzenie wszystkich wolnych mężczyzn. Tam omawiano najważniejsze sprawy, na przykład wojnę lub wybór nowego władcy (choć to zdarzało się rzadko, bo władza zazwyczaj przechodziła z ojca na syna).

Co robił władca?

Władca miał mnóstwo obowiązków. Przede wszystkim:

  • Dbał o bezpieczeństwo państwa: Musiał bronić go przed najazdami wrogów. Organizował wojsko, budował grody (czyli warowne osady) i prowadził wojny.
  • Utrzymywał porządek: Musiał pilnować, żeby ludzie przestrzegali prawa. Rozstrzygał spory, karał przestępców i dbał o to, żeby w państwie nie było chaosu.
  • Zarządzał gospodarką: Pobierał podatki od ludności i dysponował nimi. Budował drogi, mosty i inne potrzebne rzeczy. Dbał o to, żeby państwo się rozwijało.
  • Reprezentował państwo na zewnątrz: Prowadził rozmowy z innymi władcami, zawierał sojusze i umowy handlowe. Pokazywał, że Wielkie Morawy to silne i ważne państwo.

Jak władca zdobywał władzę?

Najczęściej władza przechodziła z ojca na syna. To się nazywa dziedziczenie. Ale nie zawsze tak było. Czasami dochodziło do walk o władzę, a wtedy o tym, kto zostanie władcą, decydowała siła. Ważne było też poparcie bojarów i duchowieństwa. Jeśli oni poparli kogoś innego niż prawowitego dziedzica, to szanse na zdobycie władzy przez tego dziedzica malały.

Prawo i Sprawiedliwość (po wielkomorawsku):

Władca był najwyższym sędzią. To on rozstrzygał najważniejsze sprawy. Prawo było zwyczajowe, to znaczy opierało się na tradycji i dawnych obyczajach. Nie było spisanych kodeksów, jak dzisiaj. Ale to nie znaczy, że nie było żadnych reguł. Na przykład, za zabójstwo groziła zemsta rodowa – rodzina ofiary mogła zemścić się na zabójcy lub jego rodzinie. Władca mógł interweniować i próbować załagodzić spór, ale często było to trudne.

Gospodarka i Podatki:

Większość ludzi zajmowała się rolnictwem. Uprawiali ziemię i hodowali zwierzęta. Władca pobierał od nich podatki w postaci zboża, zwierząt, miodu i innych produktów. Część podatków szła na utrzymanie dworu, wojska i budowę grodów. Część była przeznaczana na cele religijne, na przykład na budowę kościołów. W państwie Wielkomorawskim rozwijało się rzemiosło. Kowale, garncarze, tkacze – to oni produkowali narzędzia, naczynia, ubrania i inne potrzebne rzeczy. Władca wspierał rzemieślników, bo ich praca była ważna dla gospodarki państwa.

Podsumowując:

Rządzenie Państwem Wielkomorawskim to nie była łatwa sprawa. Władca musiał być silny, sprytny i umieć dogadywać się z różnymi ludźmi. Musiał dbać o bezpieczeństwo państwa, utrzymywać porządek i dbać o gospodarkę. Musiał też pamiętać o swoich bojarach, duchowieństwie i drużynie, bo bez ich pomocy nie byłby w stanie rządzić. Władza władcy Wielkomorawskiego opierała się na sile, tradycji i poparciu elit. To był skomplikowany system, ale jak widać, przez jakiś czas działał całkiem dobrze.

Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego Wyjaśnij, w jaki sposób zamieszczona karykatura odnosi się do władzy w
Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego Wyjaśnij w jaki sposób Krzyżacy powiększali terytorium swojego państwa
Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego Wyjaśnij, w jaki sposób otrzymuje się poniżej wymienione materiały
Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego 1)Zapoznaj się z ilustracje a następnie wyjaśnij w jaki sposób autor
Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego wyjaśnij w jaki sposób magnateria i przedstawiciele obcych mocarstw
Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego Na podstawie tekstu Kwiryny Handle wyjaśnij, w jaki sposób
Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego Zapoznaj się z ilustracją. Następnie wyjaśnij, w jaki sposób autor
Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego Wyjaśnij, w jaki sposób Krzyżacy powiększali terytorium swojego państwa
Wyjaśnij W Jaki Sposób Władca Państwa Wielkomorawskiego Wyjaśnij W Jaki Sposób Japończycy Pozyskują Tereny Z Obszarów Morskich

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować