histats.com

Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego


Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego

Okej, postaram się to wytłumaczyć najprościej jak się da. Wyobraź sobie, że Polska to gigantyczna księga, a zapisane w niej są dzieje Ziemi. Te dzieje to właśnie wydarzenia geologiczne. Spróbujmy ją teraz wspólnie przeczytać, strona po stronie, od samego początku.

Na samym początku, mówimy o prekambrze (ponad 541 milionów lat temu!), obszar dzisiejszej Polski był zupełnie inny. Nie było jeszcze Polski jaką znamy. Był to teren, na którym zachodziły potężne procesy magmatyczne i metamorficzne. Wyobraź sobie lawę wylewającą się z wulkanów i skały przeobrażane pod wpływem ogromnego ciśnienia i temperatury. To wtedy powstały najstarsze skały w Polsce, które znajdziemy głównie w Sudetach i na Mazurach. To są takie "fundamenty" naszego kraju, bardzo stare i mocno zmienione przez czas. Duża część tego, co się wtedy działo, jest dla nas zagadką, bo procesy erozyjne i późniejsze wydarzenia geologiczne mocno zatarły ślady.

Potem wkraczamy w paleozoik (od 541 do 252 milionów lat temu). To bardzo długi okres, w którym działo się naprawdę dużo. Morze zalewało dużą część obszaru Polski. W morzu żyły przeróżne stworzenia, takie jak trylobity (takie starożytne stonogi morskie) i ramienionogi (trochę jak małże). Ich szczątki opadały na dno i z czasem tworzyły skały osadowe, na przykład wapienie i piaskowce. Te skały możemy dzisiaj znaleźć w Górach Świętokrzyskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Ważnym wydarzeniem w paleozoiku było wypiętrzenie się waryscydów, czyli pasma górskiego, które przebiegało przez Europę, w tym przez południową Polskę. To wtedy powstały Sudety. Wyobraź sobie, że dwie ogromne płyty tektoniczne zderzają się ze sobą, a skały pod wpływem ogromnego ciśnienia fałdują się i wypiętrzają. To właśnie waryscydy! Później góry te były niszczone przez erozję, ale ślady po nich wciąż są widoczne w krajobrazie. Węgiel kamienny, który wydobywamy na Śląsku, również powstał w paleozoiku, ze szczątków roślin, które rosły w bagnistych lasach.

Kolejny rozdział to mezozoik (od 252 do 66 milionów lat temu). Mezozoik to era dinozaurów! W Polsce również żyły dinozaury, choć nie mamy tylu znalezisk co w innych częściach świata. Nadal dużą część Polski zalewało morze. Powstawały skały osadowe, takie jak wapienie, margle i piaskowce. Możemy je zobaczyć na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i w Tatrach.

W mezozoiku doszło do ważnego wydarzenia - transgresji morskiej. To znaczy, że morze wdarło się głęboko w ląd, zalewając dużą część Europy. Na dnie morza osadzały się wapienie, z których zbudowane są na przykład Białe Skały koło Częstochowy. Pod koniec mezozoiku, około 66 milionów lat temu, nastąpiło masowe wymieranie, które zmiotło z powierzchni Ziemi dinozaury.

Ostatni rozdział to kenozoik (od 66 milionów lat temu do dziś). To era, w której żyjemy. W kenozoiku doszło do wypiętrzenia się Alp. Wypiętrzenie Alp miało wpływ również na obszar Polski. Karpaty, w tym Tatry, również zaczęły się wypiętrzać. Wyobraź sobie, że Ziemia "marszczy się" i tworzą się góry. Karpaty są młodszym pasmem górskim niż Sudety.

Podczas zlodowaceń (epoki lodowcowej) lodowiec kilkakrotnie pokrywał znaczną część Polski. Lodowiec to ogromna masa lodu, która przesuwa się powoli po powierzchni Ziemi, niszcząc i transportując skały. Lodowiec pozostawił po sobie wiele śladów w krajobrazie Polski, takich jak moreny (wzgórza usypane z materiału skalnego), jeziora polodowcowe (np. na Mazurach) i doliny U-kształtne. Ostatnie zlodowacenie skończyło się około 11,7 tysięcy lat temu.

Rola Lądolodu w kształtowaniu krajobrazu Polski

Lądolód, czyli ogromna pokrywa lodowa, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu krajobrazu północnej Polski. To on odpowiada za powstanie licznych jezior, moren czołowych i dennych, oraz sandrów – rozległych równin zbudowanych z osadów naniesionych przez wody topniejącego lodowca. Lądolód "rzeźbił" powierzchnię Ziemi, pozostawiając po sobie unikalny i charakterystyczny krajobraz.

W kenozoiku, po ustąpieniu lodowca, klimat ocieplił się. Powstawały rzeki i jeziora. Rozwijała się roślinność i zwierzęta. Człowiek zaczął zmieniać krajobraz Polski, budując miasta, drogi i pola uprawne. Procesy geologiczne wciąż trwają. Erozja niszczy góry, rzeki transportują osady, a wiatr wywiewa piasek. Ziemia cały czas się zmienia, choć często te zmiany zachodzą tak wolno, że trudno nam je zauważyć.

Podsumowując, historia geologiczna Polski to bardzo długa i skomplikowana opowieść. Od magmatycznych głębin prekambr, przez morza paleozoiku i mezozoiku, aż po zlodowacenia kenozoiku. Każdy okres geologiczny pozostawił po sobie ślady w krajobrazie Polski, tworząc bogatą i różnorodną mozaikę. Poznanie tych dziejów pozwala nam lepiej zrozumieć naszą planetę i procesy, które na niej zachodzą.

Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego uporządkuj chronologicznie podane poniżej wydarzenia geologiczne od
Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego Zadanie 6 plsssss pomocyyy Uszereguj wydarzenia z przeszłości
Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego wymień najważniejsze wydarzenia geologiczne w dziejach Polski i podaj
Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego Dzieje Geologiczne Polski | Other - Quizizz
Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego Budowa geologiczna Polski
Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego Budowa geologiczna Polski
Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego Budowa geologiczna Polski
Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego Budowa geologiczna Polski
Wydarzenia Geologiczne Polski Od Najstarszego Do Najmłodszego Powtórka do egzaminu gimnazjalnego Geografia. 3. Uszereguj kontynenty

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować