histats.com

Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej


Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej

No dobra, porozmawiajmy o walkach na froncie wschodnim podczas I wojny światowej. To był kawał historii, pełen dramatów i zwrotów akcji! Spróbuję wytłumaczyć to w prosty sposób, tak żebyś zrozumiał, o co tam właściwie chodziło.

Wyobraź sobie ogromny plac budowy, tylko zamiast budynków powstają okopy, a zamiast robotników są żołnierze. Plac budowy rozciąga się na setki kilometrów, od Bałtyku na północy, aż po Karpaty na południu. To jest właśnie front wschodni.

Główne siły, które się tam starły, to Rosja (wtedy Cesarstwo Rosyjskie) i państwa centralne, czyli przede wszystkim Niemcy i Austro-Węgry. Trochę jak mecz piłki nożnej, tylko zamiast goli są zabici i ranni, a zamiast kibiców – przerażeni cywile.

Początek wojny, czyli rok 1914, to dla Rosji całkiem niezły start. Ruszyli do ataku na dwóch kierunkach. Jeden atak, ofensywa wschodniopruska, miał na celu uderzenie na Niemcy i szybkie zajęcie ich terytorium. Drugi, ofensywa galicyjska, skierowany był przeciwko Austro-Węgrom.

Niemcy poradzili sobie z Rosjanami całkiem sprawnie w Prusach Wschodnich. Wygrywali bitwy, jak pod Tannenbergiem i nad Jeziorami Mazurskimi, i szybko zatrzymali rosyjski napór. Rosjanie ponieśli tam ogromne straty.

Za to na południu, w Galicji, Rosjanom szło lepiej. Austro-Węgry nie były tak silne jak Niemcy i Rosjanie odnieśli tam kilka poważnych zwycięstw, zdobywając Przemyśl i Lwów. Wydawało się, że Austro-Węgry zaraz się załamią.

Jednak Niemcy pospieszyli im z pomocą. W 1915 roku rozpoczęła się wielka ofensywa państw centralnych, która przeszła do historii jako ofensywa gorlicka. Niemcy i Austro-Węgry zaczęły wypierać Rosjan z zajętych terenów. Rosjanie zaczęli się cofać, tracąc kolejne miasta i prowincje. To był dla nich bardzo ciężki rok.

W 1916 roku Rosja próbowała jeszcze raz odzyskać inicjatywę. Generał Aleksiej Brusiłow poprowadził wielką ofensywę, która nazwana została jego nazwiskiem – ofensywą Brusiłowa. Początkowo Rosjanie odnieśli spore sukcesy, przełamując front austriacki. Jednak ostatecznie ofensywa utknęła, a Rosjanie ponieśli ogromne straty. To był ostatni tak duży zryw Rosji na froncie wschodnim.

Sytuacja na froncie w latach 1916-1917

Sytuacja na froncie wschodnim zaczęła się stabilizować, ale to nie znaczyło, że było spokojnie. Walki trwały nadal, choć już nie na taką skalę jak wcześniej. Zarówno Rosja, jak i państwa centralne były wyczerpane wojną.

Rosja była w coraz większym kryzysie. Na froncie brakowało wszystkiego – amunicji, jedzenia, ubrań. Żołnierze byli zmęczeni i zdemoralizowani. W kraju rosło niezadowolenie społeczne, które doprowadziło do rewolucji lutowej w 1917 roku.

Po rewolucji lutowej władzę w Rosji przejął Rząd Tymczasowy, który początkowo kontynuował wojnę. Jednak sytuacja na froncie była coraz gorsza. Żołnierze masowo dezerterowali, a armia rosyjska przestała praktycznie istnieć. Kolejna ofensywa rosyjska, tzw. ofensywa Kiereńskiego, zakończyła się kompletną klęską.

W listopadzie 1917 roku, po rewolucji październikowej, władzę w Rosji przejęli bolszewicy. Ich celem było jak najszybsze zakończenie wojny.

Koniec walk i traktat brzeski

Bolszewicy zaproponowali państwom centralnym zawarcie pokoju. Negocjacje pokojowe trwały kilka miesięcy i były bardzo trudne. Ostatecznie, w marcu 1918 roku, Rosja podpisała z państwami centralnymi traktat brzeski.

Traktat brzeski był dla Rosji bardzo niekorzystny. Rosja zrzekała się na jego mocy ogromnych terytoriów, m.in. Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i części Białorusi. Terytoria te zostały oddane pod kontrolę Niemiec i Austro-Węgier.

Podpisanie traktatu brzeskiego oznaczało koniec walk na froncie wschodnim. Niemcy i Austro-Węgry mogły przerzucić swoje wojska na front zachodni, gdzie toczyły się walki z Francją i Wielką Brytanią. Jednak koniec wojny na wschodzie nie przyniósł im ostatecznego zwycięstwa. Wojnę przegrały.

Podsumowanie

Walki na froncie wschodnim były jednymi z najbardziej krwawych i brutalnych w czasie I wojny światowej. Zginęły tam miliony żołnierzy i cywilów. Wojna na wschodzie doprowadziła do upadku Cesarstwa Rosyjskiego i powstania Związku Radzieckiego. Miała też ogromny wpływ na sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym na odzyskanie niepodległości przez Polskę. To bardzo skrócony obraz tego, co się działo, ale mam nadzieję, że teraz masz o tym jakieś pojęcie.

Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej Walki na froncie wschodnim I wojna światowa - notatka w formie filmu
Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej Bratobójcza walka na frontach I wojny światowej. Zginęło ponad 500 tys
Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej DZIAŁANIA WOJENNE Atak Niemiec na kraje skandynawskie - ppt pobierz
Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej Kirzystajac z mapki wypisz tereny walk na froncie zachodnim i wschodnim
Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej Polacy na froncie wschodnim Wielkiej Wojny - Muzeum Narodowe w Krakowie
Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej Inscenizacja bitwy I wojny światowej na froncie wschodnim 1 | HISTORIA
Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej Zbiory NAC on-line
Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - 12 lipca | Muzeum II Wojny
Walki Na Froncie Wschodnim Podczas I Wojny światowej DZIAŁANIA WOJENNE Atak Niemiec na kraje skandynawskie - ppt pobierz

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować