W Trójkącie Prostokątnym Przyprostokątne Mają Długość 9 I 12

Witajcie! Dzisiaj zajmiemy się trójkątem prostokątnym, w którym przyprostokątne mają długość 9 i 12. To świetny przykład do zrozumienia kilku podstawowych, ale bardzo ważnych zasad geometrii.
Najpierw wyobraźmy sobie ten trójkąt. Mamy kąt prosty (90 stopni), a boki, które go tworzą, to właśnie nasze przyprostokątne: jeden ma 9 jednostek długości, a drugi 12. Naszym celem będzie znalezienie długości trzeciego boku, czyli przeciwprostokątnej, oraz obliczenie pola powierzchni tego trójkąta.
Obliczanie Długości Przeciwprostokątnej
Do obliczenia długości przeciwprostokątnej wykorzystamy słynne twierdzenie Pitagorasa. Mówi ono, że w trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej. Brzmi groźnie? Spokojnie, zaraz to uprościmy.
W naszym przypadku mamy:
- Przyprostokątna a = 9
- Przyprostokątna b = 12
- Przeciwprostokątna c = ? (szukamy)
Zgodnie z twierdzeniem Pitagorasa:
a² + b² = c²
Podstawiamy nasze wartości:
9² + 12² = c²
Obliczamy kwadraty:
81 + 144 = c²
Dodajemy:
225 = c²
Teraz musimy znaleźć liczbę, która podniesiona do kwadratu daje 225. Innymi słowy, potrzebujemy pierwiastka kwadratowego z 225.
√225 = c
c = 15
Zatem długość przeciwprostokątnej wynosi 15 jednostek. Mamy już wszystkie boki naszego trójkąta: 9, 12 i 15.
Obliczanie Pola Powierzchni Trójkąta
Teraz zajmiemy się obliczeniem pola powierzchni naszego trójkąta prostokątnego. Wzór na pole trójkąta to:
Pole = (1/2) * podstawa * wysokość
W trójkącie prostokątnym sprawa jest prosta, ponieważ jedna przyprostokątna może być podstawą, a druga wysokością. Zatem:
Podstawa = 9 Wysokość = 12
Podstawiamy do wzoru:
Pole = (1/2) * 9 * 12
Pole = (1/2) * 108
Pole = 54
Pole powierzchni naszego trójkąta prostokątnego wynosi 54 jednostki kwadratowe. Pamiętajmy o jednostkach kwadratowych, ponieważ mówimy o powierzchni.
Dodatkowe Rozważania i Zastosowania
Rozważmy jeszcze kilka kwestii związanych z naszym trójkątem 9-12-15. Przede wszystkim, jest to tak zwany trójkąt pitagorejski. Trójkąty pitagorejskie to takie trójkąty prostokątne, w których długości wszystkich boków są liczbami całkowitymi. Inne popularne trójkąty pitagorejskie to na przykład 3-4-5.
Co ciekawe, jeśli pomnożymy długości boków naszego trójkąta przez jakąś liczbę, to otrzymamy kolejny trójkąt pitagorejski, który będzie podobny do naszego wyjściowego. Na przykład, pomnóżmy wszystkie boki przez 2:
- 9 * 2 = 18
- 12 * 2 = 24
- 15 * 2 = 30
Otrzymujemy trójkąt o bokach 18, 24 i 30. Sprawdźmy, czy spełnia on twierdzenie Pitagorasa:
18² + 24² = 30² 324 + 576 = 900 900 = 900
Wszystko się zgadza! Mamy kolejny trójkąt pitagorejski.
Zastosowanie Twierdzenia Pitagorasa jest bardzo szerokie. Możemy go używać do obliczania odległości w różnych sytuacjach, na przykład w budownictwie, nawigacji, a nawet w grach komputerowych. Wyobraź sobie, że chcesz obliczyć długość drabiny, którą opierasz o ścianę. Znasz wysokość ściany i odległość drabiny od ściany. Dzięki twierdzeniu Pitagorasa możesz łatwo obliczyć długość drabiny.
Inny przykład: chcesz obliczyć odległość między dwoma punktami na mapie. Znasz ich współrzędne. Możesz utworzyć trójkąt prostokątny, gdzie różnica współrzędnych x będzie jedną przyprostokątną, a różnica współrzędnych y drugą przyprostokątną. Odległość między punktami to długość przeciwprostokątnej.
Wróćmy jeszcze do naszego trójkąta 9-12-15. Możemy go narysować i dokładnie zmierzyć kąty ostre. Jeden z nich będzie miał około 36,87 stopnia, a drugi około 53,13 stopnia. Suma kątów w trójkącie wynosi 180 stopni, więc:
90 + 36,87 + 53,13 = 180
Wszystko się zgadza.
Podsumowując, trójkąt prostokątny o przyprostokątnych 9 i 12 jest świetnym przykładem do zrozumienia twierdzenia Pitagorasa i obliczania pola powierzchni trójkąta. Pamiętaj o tych prostych wzorach i zasadach, a na pewno poradzisz sobie z każdym zadaniem z geometrii! Nie bój się eksperymentować i rysować różnych trójkątów, aby lepiej zrozumieć, jak działają te zależności. Praktyka czyni mistrza! Powodzenia!

![W Trójkącie Prostokątnym Przyprostokątne Mają Długość 9 I 12 [7.104/s.208/ZR2OE] W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają](https://i.ytimg.com/vi/dw9iMxOGejs/maxresdefault.jpg?sqp=-oaymwEmCIAKENAF8quKqQMa8AEB-AHUBoAC4AOKAgwIABABGGUgZShlMA8=&rs=AOn4CLCSVnc39Qe6_J1wvfUevlwVLnAszQ)




![W Trójkącie Prostokątnym Przyprostokątne Mają Długość 9 I 12 [7.32/s.132/ZP2OE] W trójkącie prostokątnym równoramiennym ABC](https://i.ytimg.com/vi/guY7LJdrBwU/maxresdefault.jpg)

![W Trójkącie Prostokątnym Przyprostokątne Mają Długość 9 I 12 [4.140/s.95/ZP2OE] W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają](https://i.ytimg.com/vi/_lRWxyP6Ws4/maxresdefault.jpg?sqp=-oaymwEmCIAKENAF8quKqQMa8AEB-AH-DoACuAiKAgwIABABGGUgZShlMA8=&rs=AOn4CLCx6wNgpJXnNOpbmnC0ZsgrGh1cEA)
Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Jak Cierpienie Wpływa Na System Wartości Wyznawany Przez Człowieka
- Wykaz Ze Dla Kata Ostrego Alfa Podana Rownosc Jest Tozsamoscia
- Chrząszcz Brzmi W Trzcinie W Szczebrzeszynie Strząsa
- Zaokrąglanie Liczb Do Jedności Dziesiątek Setek I Tysięcy
- Dlaczego Praca Dynamiczna Jest Korzystniejsza Dla Organizmu Od Pracy Statycznej
- Zasada Dziedziczenia Dobr Przez Najstarszego Czlonka Rodu
- Sprawdzian Z Geografii Klasa 7 środowisko Przyrodnicze Polski
- Omów Zasługi Królowej Jadwigi Dla Rozwoju Polskiej Kultury I Nauki
- In Your Notebook Complete The Description With The Missing Words
- Czy Prawdy Moralne Zawarte W Dziadach Są Aktualne Do Dziś