Uzupełnij Schemat Dotyczący Władzy W Rosji Po Obaleniu Caratu

Dobrze, spójrzmy na to, jak wyglądała władza w Rosji po obaleniu cara. To trochę skomplikowane, bo wszystko działo się bardzo szybko i chaotycznie.
Po abdykacji cara Mikołaja II w lutym (według starego kalendarza juliańskiego) 1917 roku, w Rosji powstała specyficzna sytuacja tzw. dwuwładzy. To oznaczało, że nie było jednej, silnej władzy, ale dwie różne instytucje, które próbowały rządzić krajem.
Pierwszą z nich był Rząd Tymczasowy. Ten rząd powstał z inicjatywy członków Dumy Państwowej, czyli rosyjskiego parlamentu. Duma istniała już wcześniej, ale jej wpływ był ograniczony przez cara. Po jego abdykacji, Duma zyskała szansę na przejęcie realnej władzy. Rząd Tymczasowy miał zadanie wprowadzić w Rosji porządek po rewolucji i przygotować kraj do wyborów do Konstytuanty, czyli zgromadzenia ustawodawczego, które miało uchwalić nową konstytucję.
W skład Rządu Tymczasowego wchodzili przede wszystkim politycy liberalni i umiarkowani socjaliści. Na początku na jego czele stał książę Gieorgij Lwow, a później Aleksander Kiereński. Rząd Tymczasowy podjął kilka ważnych decyzji, na przykład ogłosił amnestię dla więźniów politycznych, wprowadził wolność słowa i zgromadzeń, a także zapowiedział reformy społeczne i polityczne.
Jednak Rząd Tymczasowy miał też wiele problemów. Przede wszystkim, nie potrafił poradzić sobie z trudną sytuacją gospodarczą w kraju. Wojna (Rosja brała udział w I wojnie światowej) powodowała olbrzymie straty, brakowało żywności i surowców. Rząd nie był też w stanie zaspokoić oczekiwań społecznych, szczególnie chłopów, którzy domagali się ziemi. Największym błędem było kontynuowanie wojny, co osłabiało rząd i zniechęcało do niego społeczeństwo.
Drugą siłą, która rywalizowała o władzę z Rządem Tymczasowym, były Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, nazywane w skrócie Radami. Rady powstawały oddolnie, spontanicznie w fabrykach, zakładach pracy i jednostkach wojskowych. Były to organy przedstawicielskie, w których zasiadali delegaci wybierani przez robotników, żołnierzy i chłopów.
Rady miały charakter socjalistyczny i reprezentowały interesy klas pracujących. Najważniejszą z nich był Piotrogrodzki Sowiet Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. Rady domagały się natychmiastowego zakończenia wojny, poprawy warunków pracy i życia, a także oddania ziemi chłopom.
Między Rządem Tymczasowym a Radami istniały napięcia i konflikty. Rząd Tymczasowy uważał, że Rady podważają jego autorytet i utrudniają sprawowanie władzy. Rady natomiast zarzucały Rządowi Tymczasowemu, że jest zbyt zachowawczy i nie realizuje oczekiwań społecznych.
Rola Bolszewików
Ważną rolę w Radach odgrywali bolszewicy, czyli radykalny odłam rosyjskiego ruchu socjalistycznego. Na czele bolszewików stał Włodzimierz Lenin, który w kwietniu 1917 roku powrócił do Rosji z emigracji. Lenin głosił hasła obalenia Rządu Tymczasowego i przekazania całej władzy w ręce Rad.
Bolszewicy prowadzili intensywną agitację i propagandę, zyskując coraz większe poparcie wśród robotników i żołnierzy. Wykorzystywali niezadowolenie społeczne z powodu wojny, biedy i bezrobocia. Obiecywali pokój, ziemię i chleb. Hasła bolszewików trafiały na podatny grunt i zyskiwały coraz większą popularność.
W lipcu 1917 roku doszło do próby przejęcia władzy przez bolszewików, tzw. dni lipcowe. Jednak próba ta zakończyła się niepowodzeniem, a Lenin musiał uciekać z Rosji. Mimo to, bolszewicy nie zrezygnowali ze swoich planów i kontynuowali przygotowania do zbrojnego powstania.
Sytuacja w Rosji stawała się coraz bardziej napięta i chaotyczna. Rząd Tymczasowy tracił autorytet i kontrolę nad krajem. W październiku (według starego kalendarza) 1917 roku bolszewicy pod wodzą Lenina przeprowadzili zbrojne powstanie, które przeszło do historii jako rewolucja październikowa.
Powstanie zakończyło się sukcesem bolszewików. Obalili oni Rząd Tymczasowy i przejęli władzę w Rosji. Utworzyli Radę Komisarzy Ludowych, na czele której stanął Lenin. Rozpoczęła się nowa era w historii Rosji, era rządów komunistycznych.
Po obaleniu Rządu Tymczasowego władza znalazła się w rękach bolszewików i ich sojuszników. Utworzono rząd bolszewicki, który formalnie nazywał się Radą Komisarzy Ludowych (Sownarkom). Na jego czele stanął Włodzimierz Lenin.
Bolszewicy szybko zaczęli wprowadzać swoje reformy. Znacjonalizowali przemysł, banki i ziemię. Wycofali Rosję z I wojny światowej, zawierając pokój z Niemcami w Brześciu Litewskim. Rozpoczęli także walkę z przeciwnikami politycznymi, co doprowadziło do wybuchu wojny domowej.
Wojna domowa trwała kilka lat i pochłonęła miliony ofiar. Bolszewicy, zwani "czerwonymi", walczyli z "białymi", czyli zwolennikami obalonego caratu i Rządu Tymczasowego. W wojnie tej interweniowały także państwa zachodnie, które wspierały "białych". Ostatecznie wojnę domową wygrali bolszewicy, umacniając swoją władzę w Rosji.
Po zakończeniu wojny domowej bolszewicy utworzyli Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), czyli państwo komunistyczne. W ZSRR władza należała do partii komunistycznej, która sprawowała dyktatorską władzę. ZSRR stał się jednym z najważniejszych państw na świecie, ale także państwem totalitarnym, w którym łamano prawa człowieka i wolności obywatelskie.
Podsumowując, po obaleniu caratu w Rosji powstała dwuwładza, w której rywalizowały ze sobą Rząd Tymczasowy i Rady. Bolszewicy wykorzystali słabość Rządu Tymczasowego i niezadowolenie społeczne, aby przejąć władzę. Po rewolucji październikowej władza znalazła się w rękach bolszewików, którzy utworzyli państwo komunistyczne - ZSRR.
Władza po rewolucji przechodziła przez kilka etapów, a sytuacja była bardzo dynamiczna. Początkowo mieliśmy Rząd Tymczasowy, który próbował kontynuować wojnę i utrzymać porządek, ale nie miał wystarczającego poparcia społecznego. Równocześnie istniały Rady, które reprezentowały interesy robotników i żołnierzy. Bolszewicy, pod wodzą Lenina, zręcznie wykorzystali chaos i niezadowolenie społeczne, aby przejąć władzę i ustanowić dyktaturę proletariatu.
Pamiętajmy, że to tylko uproszczony obraz tamtych wydarzeń. Historia jest zawsze bardziej skomplikowana i pełna niuansów.









Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Jaki Jest Obraz Zycia W Oceanii Budowany Przez Propagande
- Effekt Język Niemiecki Podręcznik Liceum I Technikum Część 2
- Nazwa Miasta W Którym Męczeńską śmierć Poniósł święty Piotr
- Ewakuacja Ludności I Zwierząt Z Terenów Zagrożonych Edb
- Test Sprawdzający Dla 6 Klasy Hobbit Tam Iz Powrotem
- Z Babcią Słodkie Tajemnice Bez Wątpienia Warto Mieć Melodia
- środowisko Przyrodnicze I Ludność Europy Sprawdzian Klasa 6
- Chłop Zwolniony Od Odrabiania Pańszczyzny Za Roczną Opłatą
- Egzamin Maturalny Z Chemii Arkusz Próbny Nr 1 Poziom Rozszerzony
- Najlepiej Wykształconą Grupą Społeczną W średniowiecznym Społeczeństwie Byli