histats.com

Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty


Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty

No dobrze, porozmawiajmy o uzupełnianiu dialogów! Chodzi o to, by rozmowy brzmiały naturalnie i miały sens. Zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku.

Zaczynamy od przeczytania całego dialogu, jeśli jest dostępny. Nawet jeśli brakuje w nim zdań, spróbuj zrozumieć ogólny temat i relacje między postaciami. Czy to formalna rozmowa, czy luźna pogawędka ze znajomymi? Kto z kim rozmawia? O co pytają? To da Ci ogólny obraz sytuacji.

Następnie skupiamy się na lukach. Spójrz na zdanie przed luką i zdanie po niej. Jakie słowa kluczowe się tam znajdują? Na co reaguje osoba, która ma coś powiedzieć w luce? Co sugeruje poprzednia wypowiedź? Czy to pytanie, stwierdzenie, prośba? Pamiętaj o znakach interpunkcyjnych! Pytajnik sugeruje pytanie, wykrzyknik – emocje.

Teraz pomyśl, jaka mogłaby być logiczna reakcja na to, co zostało powiedziane wcześniej. Użyj swojej wiedzy o języku i świecie. Jeśli ktoś pyta o drogę, prawdopodobnie odpowiesz, jak gdzieś dojść. Jeśli ktoś mówi, że jest głodny, możesz zasugerować pójście do restauracji.

Gdy już masz pomysł, spróbuj sformułować odpowiedź. Użyj odpowiednich słów i wyrażeń. Pamiętaj o gramatyce! Czasownik musi być w odpowiedniej formie, a rzeczowniki w odpowiednim przypadku. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź w słowniku lub podręczniku.

Po uzupełnieniu luki przeczytaj całą sekwencję jeszcze raz. Czy nowo dodane zdanie pasuje do reszty? Czy brzmi naturalnie? Czy nie ma żadnych zgrzytów? Jeśli coś Ci nie pasuje, spróbuj to poprawić. Czasami trzeba zmienić kilka słów, a czasami całe zdanie.

Czasami w dialogu pojawiają się konkretne zwroty grzecznościowe, idiomy albo żarty. Spróbuj je rozpoznać i użyć ich odpowiednio. Jeśli ktoś używa formalnego języka, Ty też powinieneś. Jeśli ktoś żartuje, możesz odpowiedzieć żartem.

Pamiętaj, że czasami jest więcej niż jedna poprawna odpowiedź. Najważniejsze, żeby dialog miał sens i brzmiał naturalnie. Nie bój się eksperymentować i próbować różnych możliwości.

Przykłady i Strategie

Zobaczmy kilka konkretnych przykładów. Załóżmy, że mamy taki fragment:

A: Cześć, słyszałeś o nowej kawiarni na rogu? B: Nie, nie słyszałem. ________________________? A: Podobno mają świetną kawę i pyszne ciasta.

Jak uzupełnić lukę? Z poprzedniego zdania wiemy, że osoba B nie słyszała o kawiarni. Naturalną reakcją byłoby zapytanie o więcej szczegółów. Możemy więc napisać:

B: Nie, nie słyszałem. Co to za kawiarnia?

Albo:

B: Nie, nie słyszałem. Co tam mają?

Obie odpowiedzi są poprawne i pasują do kontekstu.

Inny przykład:

A: Przepraszam, czy wiesz, która jest godzina? B: ________________________. Muszę już iść. A: Dziękuję.

W tym przypadku osoba B odpowiada na pytanie o godzinę, a następnie informuje, że musi iść. Możemy więc napisać:

B: Jest 15:30. Muszę już iść.

Albo:

B: Tak, za piętnaście czwarta. Muszę już iść.

Znowu, obie odpowiedzi są poprawne.

Kolejna strategia to poszukiwanie słów-kluczy, które się powtarzają. Na przykład:

A: Lubisz jeździć na rowerze? B: Uwielbiam! ________________________. A: Ja też! Może pojedziemy razem w weekend?

W tym przypadku słowem-kluczem jest "rower". Osoba B wyraża entuzjazm, więc naturalne byłoby dopowiedzenie czegoś więcej o jeździe na rowerze. Możemy napisać:

B: Uwielbiam! Jeżdżę na rowerze codziennie.

Albo:

B: Uwielbiam! To mój ulubiony sposób spędzania czasu.

Inna przydatna technika to przewidywanie, co osoba powie w następnej kolejności. Na przykład:

A: Co robisz w weekend? B: Nie mam jeszcze planów. ________________________? A: Moglibyśmy pójść do kina.

W tym przypadku osoba B nie ma planów i czeka na propozycję. Możemy więc napisać:

B: Nie mam jeszcze planów. Masz jakieś pomysły?

Albo:

B: Nie mam jeszcze planów. Co proponujesz?

Jak widzisz, uzupełnianie dialogów to połączenie rozumienia kontekstu, wiedzy językowej i kreatywności. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej Ci to wychodzi.

Pamiętaj też o różnych stylach językowych. Formalny dialog będzie wyglądał inaczej niż nieformalny. W formalnym dialogu używamy bardziej uprzejmych zwrotów i unikamy skrótów. Na przykład:

A: Dzień dobry, czy mogę w czymś pomóc? B: Dzień dobry, ________________________. A: Oczywiście, proszę poczekać.

W tym przypadku możemy napisać:

B: Dzień dobry, chciałbym złożyć reklamację.

W nieformalnym dialogu możemy używać skrótów, slangowych wyrażeń i bardziej bezpośredniego języka. Na przykład:

A: Hej, co tam? B: No hej! ________________________. A: Spoko, zaraz idziemy na pizzę.

W tym przypadku możemy napisać:

B: No hej! Nudzę się jak mops.

Uważaj na pułapki! Czasami w dialogu pojawiają się pytania retoryczne albo ironiczne komentarze. Trzeba je rozpoznać i odpowiednio zareagować. Na przykład:

A: Ależ dzisiaj pogoda! Prawdziwa ulewa! B: ________________________. A: No właśnie, strasznie leje.

W tym przypadku osoba A używa ironii, mówiąc o "świetnej pogodzie", podczas gdy pada deszcz. Osoba B powinna to zauważyć i odpowiedzieć w podobnym tonie. Możemy napisać:

B: No, idealna na piknik.

Podsumowując, uzupełnianie dialogów to świetny sposób na ćwiczenie języka i rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Pamiętaj o kontekście, słowach-kluczach, przewidywaniu i różnych stylach językowych. Powodzenia!

Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty 5 Uzupełnij dialogi tak, aby otrzymać spójne i logiczne teksty. 1 X: in
Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty uzupełnij dialogi.W każdą lukę wpisz brakujący tekst,tak aby otrzymać
Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty uzupełnij dialogi wpisz w każdą luke 1-2 brakujący fragment wypowiedzi
Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty Uzupełnij dialogi 1-3 tak, aby otrzymać spójne i logiczne teksty
Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty Uzupełnij dialogi 1-3 tak, aby otrzymać spójne i logiczne teksty
Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty Uzupełnij Dialog Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty
Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty 6 Uzupełnij dialogi 1-3. Wpisz w każdą lukę brakujący fragment
Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty Uzupełnij dialogi. Wpisz w każdą lukę brakujący fragment wypowiedzi tak
Uzupełnij Dialogi Tak Aby Otrzymać Spójne I Logiczne Teksty 5 * Uzupełnij dialogi. Wpisz w każdą lukę brakujący fragment wypowiedzi

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować