histats.com

Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi


Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi

Dobrze, przygotuję artykuł o układach równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi, pisany w prostym języku, z pominięciem szczegółowych wyjaśnień "dlaczego" i "co robię", bez tytułu, z co najmniej jednym nagłówkiem H2 i maksymalnie czterema, oraz bez tabel. Artykuł będzie miał co najmniej 1000 słów.

Układy równań z dwiema niewiadomymi to tak naprawdę dwie (lub więcej) linijki, w których szukamy takich samych liczb. Wyobraź sobie, że masz dwa przepisy na ciasto. Każdy z nich używa mąki i cukru, ale w różnych proporcjach. Układ równań pomaga nam znaleźć, ile mąki i cukru powinniśmy wziąć, żeby oba przepisy dały dobry wynik.

Zapisujemy to zwykle tak:

x + y = 5 2x - y = 1

Tutaj "x" i "y" to te nasze szukane liczby (jak mąka i cukier w przykładzie z ciastem). Musimy znaleźć takie "x" i "y", które pasują do obu linijek jednocześnie.

Istnieje kilka sposobów, żeby to zrobić. Omówimy dwa najpopularniejsze: metodę podstawiania i metodę przeciwnych współczynników.

Metoda Podstawiania

W tej metodzie z jednej linijki wyliczamy jedną niewiadomą (np. "x") i wstawiamy ją do drugiej linijki.

Spójrzmy na ten przykład:

x + y = 5 2x - y = 1

Z pierwszej linijki łatwo możemy wyliczyć "x":

x = 5 - y

Teraz to, co wyszło ("5 - y"), wstawiamy zamiast "x" do drugiej linijki:

2 * (5 - y) - y = 1

Zauważ, że teraz mamy tylko jedną niewiadomą ("y"). To już łatwo rozwiązać:

10 - 2y - y = 1 10 - 3y = 1 -3y = -9 y = 3

Świetnie! Wiemy, że "y" to 3. Teraz możemy wrócić do naszej pierwszej linijki (x = 5 - y) i obliczyć "x":

x = 5 - 3 x = 2

Czyli rozwiązaniem naszego układu równań jest: x = 2 i y = 3.

Możemy to sprawdzić, wstawiając te liczby do obu równań:

2 + 3 = 5 (zgadza się!) 2 * 2 - 3 = 1 (zgadza się!)

Wszystko gra!

Metoda Przeciwnych Współczynników

Ta metoda polega na tym, żeby pomnożyć jedną lub obie linijki przez takie liczby, żeby przy jednej z niewiadomych stały liczby przeciwne (np. 2 i -2). Wtedy, dodając linijki do siebie, ta niewiadoma zniknie.

Weźmy ten sam przykład:

x + y = 5 2x - y = 1

Zauważ, że przy "y" mamy już prawie przeciwne liczby (1 i -1). Wystarczy tylko dodać linijki do siebie:

(x + y) + (2x - y) = 5 + 1 3x = 6 x = 2

Mamy "x"! Teraz możemy wstawić to do którejkolwiek z linijek, żeby obliczyć "y". Wstawmy do pierwszej:

2 + y = 5 y = 3

Znowu wyszło nam, że x = 2 i y = 3.

Czasami trzeba się bardziej nagimnastykować. Załóżmy, że mamy taki układ:

2x + 3y = 8 x - y = 1

Żeby pozbyć się "x", musimy pomnożyć drugą linijkę przez -2:

2x + 3y = 8 -2x + 2y = -2

Teraz dodajemy linijki:

(2x + 3y) + (-2x + 2y) = 8 + (-2) 5y = 6 y = 6/5

Trochę gorzej, bo wyszedł ułamek, ale to nic. Teraz wstawiamy to "y" do którejkolwiek linijki (np. do x - y = 1):

x - 6/5 = 1 x = 1 + 6/5 x = 11/5

Czyli x = 11/5 i y = 6/5.

Kiedy Układ Równań Nie Ma Rozwiązania?

Czasami zdarza się, że układ równań nie ma żadnego rozwiązania. Dzieje się tak, gdy linijki są sprzeczne ze sobą. Na przykład:

x + y = 2 x + y = 3

Tutaj "x + y" nie może być jednocześnie równe 2 i 3. To tak jakby ktoś powiedział, że masz w kieszeni 5 złotych, a zaraz potem, że masz 10 złotych. To niemożliwe!

Jeśli próbujesz rozwiązać taki układ i nagle wychodzi Ci coś bez sensu (np. 0 = 1), to znaczy, że układ nie ma rozwiązania.

Kiedy Układ Równań Ma Nieskończenie Wiele Rozwiązań?

Czasami zdarza się też, że układ równań ma nieskończenie wiele rozwiązań. Dzieje się tak, gdy obie linijki mówią dokładnie to samo, tylko w inny sposób. Na przykład:

x + y = 2 2x + 2y = 4

Zauważ, że druga linijka to po prostu pierwsza linijka pomnożona przez 2. Tak naprawdę to jest jedno i to samo. W takim przypadku "x" i "y" mogą przyjmować wiele różnych wartości, a i tak będą pasować do obu równań. Na przykład: x = 0 i y = 2, albo x = 1 i y = 1, albo x = -1 i y = 3. Możliwości jest nieskończenie wiele!

Jeśli próbujesz rozwiązać taki układ i nagle wszystko się upraszcza do zera (np. 0 = 0), to znaczy, że układ ma nieskończenie wiele rozwiązań.

Podsumowując, układy równań to narzędzie, które pomaga nam znaleźć wspólne liczby spełniające kilka warunków jednocześnie. Metoda podstawiania i metoda przeciwnych współczynników to dwa sposoby na to, żeby to zrobić. Pamiętaj, że czasami układ może nie mieć rozwiązania, a czasami może mieć ich nieskończenie wiele.

Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układ równań stopnia I z dwoma niewiadomymi - ppt pobierz
Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układy równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi. Graficzne
Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układ równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi. Graficzne
Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układy równań stopnia pierwszego z dwiema i trzema niewiadomymi - PDF
Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układy równań stopnia pierwszego z dwiema i trzema niewiadomymi - PDF
Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układy równań stopnia pierwszego z dwiema i trzema niewiadomymi - PDF
Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układy Równań Z Dwiema Niewiadomymi Klasówka NR 2. Zakres Podstawowy
Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układy równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi z parametrem 2
Układy Równań Pierwszego Stopnia Z Dwiema Niewiadomymi Układy równań stopnia pierwszego z dwiema i trzema niewiadomymi - PDF

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować