histats.com

Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa


Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa

No dobrze, spróbujmy to wyjaśnić jak najprościej, tak jakbyśmy rozmawiali na lekcji historii!

Rzymianie, jak pewnie wiecie, byli niesamowicie ekspansywni. To znaczy, że ciągle chcieli mieć więcej i więcej ziemi. Nie wystarczało im to, co mieli na początku, czyli Rzym i okolice. Chcieli władać całym światem (a przynajmniej tym, co znali). No i zaczęli podbijać!

Co to znaczy podbijać? To znaczy, że przyjeżdżali na jakąś ziemię ze swoim wojskiem, bili się z ludźmi, którzy tam mieszkali, i jeśli wygrali, to mówili: "Teraz to jest nasze!". To tak bardzo upraszczając, bo oczywiście bywało różnie i czasem ludzie się poddawali bez walki, a czasem walczyli bardzo długo i zaciekle.

A co się działo potem, jak już Rzymianie kogoś podbili? No właśnie, przyłączali te ziemie do swojego państwa. To znaczy, że te nowe tereny stawały się częścią Rzymu. Mieszkańcy tych terenów musieli przestrzegać rzymskich praw, płacić podatki Rzymowi i często walczyć w rzymskiej armii.

No dobrze, ale konkretnie jakie ziemie Rzymianie podbili i przyłączyli? Oj, bardzo, bardzo dużo! Żeby to wszystko opisać, to byśmy siedzieli do jutra, ale spróbuję wymienić te najważniejsze.

Na samym początku, Rzymianie podbili swoich sąsiadów we Włoszech. To zajęło im sporo czasu, bo różne plemiona włoskie (Etruskowie, Samnici, Galowie) nie chciały się poddać tak łatwo. Ale po wielu wojnach, cały Półwysep Apeniński (czyli te włoskie "buty") znalazł się pod kontrolą Rzymu.

Potem przyszła kolej na Kartaginę. To było potężne miasto-państwo w Afryce Północnej, które konkurowało z Rzymem o wpływy na Morzu Śródziemnym. Wojny punickie (bo tak się nazywały te wojny z Kartaginą) były długie i krwawe, ale ostatecznie Rzymianie wygrali i zniszczyli Kartaginę, a jej terytorium (czyli dzisiejsza Tunezja i okolice) przyłączyli do swojego państwa.

Po Kartaginie, Rzymianie skierowali swój wzrok na wschód. Podbili Grecję i Macedonię. To były bardzo ważne podboje, bo Grecy mieli niesamowitą kulturę, którą Rzymianie bardzo cenili. Rzymianie przejęli od Greków wiele elementów ich kultury, takich jak sztuka, filozofia i religia.

Dalej na wschód, Rzymianie podbili Azję Mniejszą (czyli dzisiejszą Turcję), Syrię, Palestynę i Egipt. Egipt był bardzo ważny, bo miał żyzne ziemie i dostarczał Rzymowi zboże, które było podstawą wyżywienia ludności Rzymu.

Na północy, Rzymianie podbili Galię (czyli dzisiejszą Francję i Belgię). To zrobił Juliusz Cezar, o którym pewnie słyszeliście. Podbój Galii był bardzo trudny, bo Galowie byli waleczni i nie chcieli się poddać, ale Cezar był świetnym wodzem i ostatecznie ich pokonał.

Rzymianie próbowali też podbić Germanię (czyli dzisiejsze Niemcy), ale to im się nie udało. Germanie byli zbyt silni i dobrze zorganizowani i ostatecznie Rzymianie musieli się wycofać.

No dobrze, ale jak Rzymianie zarządzali tymi wszystkimi podbitymi ziemiami? To też jest bardzo ważne. Rzymianie podzielili swoje państwo na prowincje. Każda prowincja miała swojego namiestnika, który reprezentował Rzym i dbał o to, żeby w prowincji był porządek, żeby ludzie płacili podatki i żeby nikt się nie buntował. Namiestnicy często wyzyskiwali ludność prowincji i bogacili się na ich koszt, ale Rzym dbał o to, żeby w prowincjach budowano drogi, akwedukty i inne budowle, które ułatwiały życie.

<h2>Jak to się wszystko nazywało?</h2>

Rzymianie, jak już podbili dany obszar i zintegrowali go ze swoim państwem, tworzyli z niego prowincję. Prowincja to taki region, który miał swojego gubernatora (namiestnika) wysłanego z Rzymu. Ten namiestnik dbał o porządek, zbierał podatki i pilnował, żeby wszystko działało jak należy, według rzymskiego prawa. Czasem, jak już wspomniałem, ci namiestnicy wykorzystywali swoją pozycję i nie zawsze byli sprawiedliwi, ale ogólnie prowincje były ważną częścią rzymskiego systemu zarządzania. Dzięki nim Rzymianie mogli kontrolować tak ogromne terytorium.

Prowincje różniły się statusem i prawami. Niektóre były bliżej Rzymu i miały więcej praw, inne były bardziej oddalone i miały mniej. Mieszkańcy prowincji, zwłaszcza ci z zamożnych i wpływowych rodzin, mogli z czasem uzyskiwać obywatelstwo rzymskie, co dawało im wiele przywilejów.

Podsumowując, podbite terytoria Rzymianie przekształcali w prowincje, które były zarządzane przez namiestników i podlegały rzymskiemu prawu. Był to sprytny sposób na kontrolowanie ogromnego imperium i czerpanie z niego korzyści.

<h2>Dlaczego Rzym podbijał?</h2>

To jest bardzo dobre pytanie! Rzymianie mieli wiele powodów, dla których podbijali nowe tereny. Przede wszystkim, chcieli mieć więcej bogactw. Podbite ziemie często były bogate w surowce naturalne, takie jak złoto, srebro, miedź i żelazo. Rzymianie mogli te surowce eksploatować i bogacić się na tym.

Po drugie, Rzymianie chcieli mieć więcej ziemi uprawnej. W Rzymie mieszkało coraz więcej ludzi i trzeba było ich wyżywić. Podbite ziemie często miały żyzne gleby, na których można było uprawiać zboże i inne rośliny.

Po trzecie, Rzymianie chcieli mieć więcej niewolników. Niewolnicy byli bardzo ważni w rzymskiej gospodarce. Pracowali na polach, w kopalniach i w domach. Podbite ziemie dostarczały Rzymowi nowych niewolników.

Po czwarte, Rzymianie chcieli mieć więcej władzy i prestiżu. Im większe państwo, tym większa władza i prestiż. Rzymianie chcieli być najpotężniejszym państwem na świecie i dlatego podbijali nowe tereny.

Po piąte, Rzymianie wierzyli, że mają prawo rządzić światem. Uważali się za naród wybrany i wierzyli, że ich przeznaczeniem jest podbijać inne narody i szerzyć rzymską kulturę i cywilizację.

Jak widzicie, powodów było wiele i zazwyczaj kilka z nich występowało jednocześnie. Połączenie chęci bogacenia się, zdobywania zasobów, zwiększania wpływów politycznych i przekonania o własnej wyższości doprowadziło do powstania ogromnego imperium rzymskiego, które przez wieki dominowało nad basenem Morza Śródziemnego.

Mam nadzieję, że teraz już rozumiecie, jak Rzymianie podbijali i przyłączali tereny do swojego państwa. To był długi i skomplikowany proces, ale starałem się to wytłumaczyć jak najprościej. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to śmiało pytajcie! Pamiętajcie, że historia to fascynująca dziedzina i warto ją poznawać!

Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa ZSLG: Na gruzach Imperium Rzymskiego
Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa zaznacz podział cesarstwa na wschód i zachod - Brainly.pl
Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa Mapy
Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa Na podstawie map wypisz podboje Rzymu w okresie republiki i cesarstwa
Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa Notes from history — Rzym ab urbe codita (od założenia miasta)
Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa Imperium Rzymskie Mapa | Mapa
Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa potrzepuje jak wygląda cesarstwo rzymskie plissss? - Brainly.pl
Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa Mapy online - Szkoła podstawowa
Terytorium Podbite Przez Rzymian I Przyłączone Do Ich Państwa Mapy online - Liceum i technikum

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować