świat W Okresie Międzywojennym Sprawdzian Klasa 7 Pdf
Hej uczniowie! Widzę, że przygotowujecie się do sprawdzianu z historii o okresie międzywojennym w klasie 7. Rozumiem, że potrzebujecie pomocy w zrozumieniu tego tematu. Postaram się wyjaśnić najważniejsze zagadnienia w prosty sposób, żebyście mogli bez problemu poradzić sobie z pytaniami.
OK, to zaczynamy!
Okres międzywojenny to czas pomiędzy I wojną światową (która skończyła się w 1918 roku) a II wojną światową (która zaczęła się w 1939 roku). Czyli, to takie dwadzieścia parę lat pokoju… no, prawie pokoju. Bo chociaż nie było globalnej wojny jak I Wojna Światowa, to działo się bardzo dużo ważnych rzeczy.
Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, że po I Wojnie Światowej mapa Europy bardzo się zmieniła. Upadły stare imperia, takie jak Austro-Węgry, Cesarstwo Niemieckie i Rosja. Na ich gruzach powstały nowe państwa, albo odrodziły się te, które wcześniej nie istniały.
Co to znaczy "upadły"? To znaczy, że przestały istnieć w swojej dotychczasowej formie. Austriacki cesarz już nie rządził, niemiecki cesarz abdykował (czyli zrezygnował z władzy), a w Rosji wybuchła rewolucja, która obaliła cara.
A jakie nowe państwa powstały? No, na przykład Polska (hurra!), Czechosłowacja, Jugosławia, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. To były kraje, które albo odzyskały niepodległość po wielu latach niewoli, albo powstały po raz pierwszy.
Polska – bardzo ważna sprawa na sprawdzianie! Po 123 latach zaborów, znowu byliśmy wolnym krajem. To był ogromny sukces, ale też wielkie wyzwanie. Trzeba było zbudować wszystko od nowa: rząd, armię, gospodarkę, szkolnictwo. Poza tym, granice Polski nie były ustalone od razu. Musieliśmy walczyć o nie w różnych konfliktach, na przykład z Rosją sowiecką (wojna polsko-bolszewicka) i z Ukrainą. Granice Polski ustaliły się dopiero po kilku latach.
Teraz kilka słów o tym, co się działo w innych krajach.
W Niemczech po I Wojnie Światowej sytuacja była bardzo trudna. Kraj był zniszczony, gospodarka w ruinie, a ludzie byli bardzo niezadowoleni. Na to niezadowolenie nałożyły się jeszcze warunki traktatu wersalskiego, który narzucał Niemcom wysokie reparacje wojenne (czyli odszkodowania dla państw zwycięskich) i ograniczenia w armii. To wszystko sprawiło, że w Niemczech rosły nastroje skrajne, zarówno wśród komunistów (którzy chcieli rewolucji na wzór rosyjski), jak i wśród nacjonalistów (którzy chcieli odzyskać utracone tereny i przywrócić Niemcom dawną potęgę).
We Włoszech po I Wojnie Światowej do władzy doszedł Benito Mussolini, który wprowadził rządy faszystowskie. Co to znaczy? To znaczy, że zlikwidował demokrację, wprowadził cenzurę (czyli kontrolę prasy i mediów), zakazał działalności partii opozycyjnych i stworzył państwo totalitarne, w którym wszystko było podporządkowane państwu i wodzowi (czyli Mussoliniemu). Faszyzm zakładał silne państwo, kult wodza, militaryzm (czyli gloryfikację armii) i nacjonalizm.
W Rosji, po rewolucji październikowej w 1917 roku, władzę przejęli bolszewicy (komuniści) pod wodzą Włodzimierza Lenina. Stworzyli oni państwo komunistyczne, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Komunizm zakładał zniesienie własności prywatnej, równość społeczną i dyktaturę proletariatu (czyli robotników). W praktyce oznaczało to terror, prześladowania polityczne i głód. Po śmierci Lenina władzę w ZSRR przejął Józef Stalin, który wprowadził jeszcze bardziej brutalne rządy.
W Stanach Zjednoczonych w latach 20. XX wieku panowała prosperity, czyli okres dobrej koniunktury gospodarczej. To był czas jazzu, prohibicji (zakazu sprzedaży alkoholu) i szalonych lat dwudziestych. Niestety, ta prosperity skończyła się w 1929 roku, kiedy to wybuchł wielki kryzys gospodarczy, który ogarnął cały świat.
Kultura i Nauka w Okresie Międzywojennym
Okres międzywojenny to nie tylko polityka i wojny. To także bardzo ważny okres w kulturze i nauce. W sztuce rozwijały się nowe kierunki, takie jak surrealizm, kubizm i dadaizm. Artyści eksperymentowali z formą i treścią, tworząc dzieła, które często szokowały i prowokowały. W literaturze tworzyli pisarze, tacy jak Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, Marcel Proust i James Joyce. W muzyce królował jazz i swing.
W nauce dokonywano przełomowych odkryć. Albert Einstein rozwijał teorię względności, a fizycy kwantowi badali tajemnice atomu. Rozwijała się medycyna, psychologia i socjologia. To był czas wielkiego postępu technologicznego. Powstawały pierwsze samochody, samoloty i radia.
Polska w Okresie Międzywojennym – Szczegółowo
Wracając do Polski, trzeba pamiętać o kilku ważnych postaciach. Pierwszą z nich jest oczywiście Józef Piłsudski, który był Naczelnikiem Państwa w pierwszych latach niepodległości, a później, po przewrocie majowym w 1926 roku, sprawował władzę autorytarną. Piłsudski uważał, że silne państwo jest niezbędne do przetrwania w trudnych czasach. Krytycy zarzucali mu ograniczanie demokracji i wprowadzanie rządów dyktatorskich.
Drugą ważną postacią jest Roman Dmowski, który był liderem ruchu narodowego. Dmowski uważał, że najważniejszy jest interes narodu polskiego. Był zwolennikiem silnej Polski, opartej na wartościach katolickich i narodowych.
W okresie międzywojennym Polska zmagała się z wieloma problemami. Gospodarka była słaba, kraj był podzielony na różne regiony, które rozwijały się nierównomiernie. Było wysokie bezrobocie i bieda. Do tego dochodziły konflikty polityczne pomiędzy różnymi partiami i ugrupowaniami.
Mimo tych trudności, w Polsce rozwijała się kultura i nauka. Powstawały nowe teatry, kina i muzea. Tworzyli wybitni pisarze, poeci i artyści. Polska kultura w okresie międzywojennym była bardzo różnorodna i dynamiczna.
Ważnym wydarzeniem w historii Polski w okresie międzywojennym było uchwalenie Konstytucji Kwietniowej w 1935 roku. Konstytucja ta wzmacniała władzę prezydenta i ograniczała rolę parlamentu. Była krytykowana przez opozycję, która uważała ją za niedemokratyczną.
Niestety, okres międzywojenny dla Polski zakończył się tragicznie. 1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową.
Przyczyny Wybuchu II Wojny Światowej
Skoro już jesteśmy przy II wojnie światowej, to warto wspomnieć o przyczynach jej wybuchu. Najważniejszą przyczyną był agresywny nacjonalizm Niemiec, Włoch i Japonii. Te państwa chciały podbić nowe tereny i stworzyć imperia. Kolejną przyczyną była słabość Ligi Narodów, która nie potrafiła zapobiec agresji tych państw. Ważne były też błędy polityki appeasementu (czyli ustępstw wobec agresora), którą prowadziły Wielka Brytania i Francja. W efekcie, te państwa pozwoliły Hitlerowi na zajęcie Czechosłowacji i Austrii, co tylko ośmieliło go do dalszych agresji.
Podsumowując, okres międzywojenny to bardzo złożony i burzliwy okres w historii. To czas wielkich zmian politycznych, społecznych i kulturalnych. To czas nadziei i rozczarowań, sukcesów i porażek. Mam nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą Wam zrozumieć ten temat i dobrze napisać sprawdzian.
Powodzenia! Pamiętajcie, żeby się dobrze przygotować, przeczytać podręcznik i notatki, a na pewno dacie radę!





Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Małe Okrągłe Okienko Umieszczone W Burcie Jednostki Pływającej
- Refleksja Nad Narodem Jako Temat Utworów Literackich
- Sprawdzian Atmosfera Oblicza Geografii Zakres Rozszerzony Pdf
- Czy Suma Dwóch Liczb Wymiernych Jest Zawsze Liczbą Wymierną
- Książka Lub Broszura Zawierająca Szczegółowe Dane Z Jakiejś Dziedziny
- Badanie Wyników Nauczania Z Języka Angielskiego Klasa 7
- Odmiana Przymiotnika Przez Przypadki Klasa 4 Sprawdzian
- Dopisz Do Podanych Wyrazów Takie Słowa W Których Głoska
- Na Podstawie Mapy Zasolenia Zamieszczonej W Podręczniku S 68
- Urząd Wysokiego Komisarza Do Spraw Mniejszości Narodowych