środowisko Przyrodnicze Polski Sprawdzian Klasa 7 Cz 1

Hej uczniowie klasy 7! Przygotowując się do sprawdzianu z geografii Polski, część 1, skupimy się na środowisku przyrodniczym. Opowiem wam o tym, co jest ważne, żebyście dobrze napisali.
Polska ma bardzo urozmaicony krajobraz. To dlatego, że przez miliony lat działały na nią różne siły natury: góry się wypiętrzały, lodowce sunęły, rzeki płynęły i wiatry wiały.
Zaczniemy od ukształtowania powierzchni. Popatrzcie na mapę Polski. Widzicie, że południe jest górzyste, a północ i centrum raczej nizinne? To bardzo ważne!
Na południu mamy Karpaty, a w nich najwyższe góry – Tatry. Najwyższy szczyt to Rysy. Tatry są zbudowane ze skał twardych, dlatego mają ostre szczyty i strome zbocza. Dalej na wschód i zachód od Tatr rozciągają się Beskidy. Są one niższe i zbudowane z piaskowców i łupków. Stoki Beskidów są łagodniejsze, a szczyty zaokrąglone.
Środkowa Polska to pas wyżyn. Mamy Wyżynę Krakowsko-Częstochowską z charakterystycznymi ostańcami wapiennymi, Wyżynę Kielecką z Górami Świętokrzyskimi, które są jednymi z najstarszych gór w Polsce. Wyżyny są niższe niż góry i mają urozmaiconą rzeźbę, z dolinami rzek i wzgórzami.
Północna Polska to niziny. Powstały one w wyniku działalności lodowca, który przywiózł ze sobą piasek, żwir i głazy. Największa nizina to Nizina Polska. Znajdują się tam liczne jeziora i bagna, szczególnie na północy, w regionie Mazur i Pomorza.
Klimat w Polsce jest umiarkowany przejściowy. Co to znaczy? To znaczy, że mamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Każda pora roku ma swoją temperaturę i opady. Na klimat Polski wpływają różne czynniki, na przykład odległość od morza, ukształtowanie terenu i prądy powietrzne. Najcieplejsze są okolice na zachodzie, a najchłodniejsze na północnym wschodzie i w górach.
Ważne są też wiatry. Często wieje wiatr zachodni, który przynosi wilgotne powietrze znad Oceanu Atlantyckiego. Zimą może wiać halny – ciepły i suchy wiatr wiejący z gór, który powoduje gwałtowne topnienie śniegu.
Polska leży w dorzeczu Morza Bałtyckiego. To znaczy, że wszystkie rzeki w Polsce płyną do Bałtyku. Najdłuższą rzeką jest Wisła, która płynie przez całą Polskę z południa na północ. Drugą co do długości rzeką jest Odra, która stanowi granicę z Niemcami. Mamy też Warta, Bug i wiele mniejszych rzek. Rzeki odgrywają ważną rolę w gospodarce i transporcie.
W Polsce jest dużo jezior, zwłaszcza na północy kraju. Największe jezioro to Śniardwy, a najgłębsze to Hańcza. Jeziora powstały w wyniku działalności lodowca. Są ważnym elementem krajobrazu i służą do rekreacji i turystyki.
Gleby w Polsce są bardzo zróżnicowane. Zależą od rodzaju skał, klimatu i ukształtowania terenu. Najżyźniejsze gleby to czarnoziemy, które występują w południowo-wschodniej Polsce. Dobre gleby to też brunatne i płowe. Na północy dominują gleby bielicowe, które są mniej żyzne. W górach występują gleby górskie, które są ubogie w składniki odżywcze.
Roślinność Polski jest typowa dla klimatu umiarkowanego. Mamy lasy liściaste, iglaste i mieszane. Największe kompleksy leśne to Puszcza Białowieska, Puszcza Kampinoska i Bory Tucholskie. W górach występuje roślinność piętrowa, czyli zmienia się wraz z wysokością. Na nizinach rosną łąki i pola uprawne.
Świat zwierząt w Polsce jest bardzo bogaty. W lasach żyją jelenie, dziki, sarny, wilki i lisy. W górach można spotkać kozice i świstaki. W rzekach i jeziorach żyją ryby, a na bagnach ptaki wodne. W Polsce żyje też wiele gatunków owadów i innych bezkręgowców.
Ochrona Środowiska w Polsce
Ochrona środowiska to bardzo ważna sprawa. Musimy dbać o przyrodę, żeby zachować ją dla przyszłych pokoleń. W Polsce mamy wiele parków narodowych i rezerwatów przyrody, które chronią cenne obszary przyrodnicze. Do najważniejszych parków narodowych należą: Białowieski Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy i wiele innych.
Parki narodowe to obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, gdzie ochrona przyrody jest najważniejsza. Rezerwaty przyrody to mniejsze obszary, które chronią rzadkie i zagrożone gatunki roślin i zwierząt.
Musimy pamiętać o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody i energii oraz ograniczeniu zanieczyszczeń. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska, robiąc małe, ale ważne rzeczy.
Teraz o surowcach mineralnych, które występują w Polsce. Polska jest bogata w węgiel kamienny i brunatny. Węgiel kamienny wydobywa się głównie na Śląsku, a węgiel brunatny w środkowej Polsce. Mamy też złoża rud miedzi, siarki, soli kamiennej i gazu ziemnego. Surowce mineralne są wykorzystywane w przemyśle i energetyce.
Rolnictwo w Polsce jest ważnym działem gospodarki. Uprawia się zboża (pszenicę, żyto, jęczmień, owies), ziemniaki, buraki cukrowe, rzepak i warzywa. Hoduje się bydło, trzodę chlewną i drób. Rolnictwo jest zależne od warunków klimatycznych i glebowych. Najlepsze warunki dla rolnictwa są w południowej Polsce, gdzie gleby są żyźniejsze i klimat cieplejszy.
Na koniec turystyka. Polska ma wiele do zaoferowania turystom. Góry, morze, jeziora, lasy, zabytki – każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsze regiony turystyczne to Tatry, Mazury, Pomorze i Kraków. Turystyka rozwija się i przyczynia się do rozwoju gospodarczego kraju.
Mam nadzieję, że to wszystko pomoże wam dobrze przygotować się do sprawdzianu. Pamiętajcie o uważnym czytaniu pytań i wykorzystywaniu wiedzy, którą zdobyliście. Powodzenia!
Pamiętajcie, żeby powtórzyć mapę Polski i lokalizację ważnych regionów geograficznych. Zwróćcie uwagę na nazwy gór, rzek, jezior i miast. To na pewno się przyda!
Uczcie się systematycznie i nie zostawiajcie wszystkiego na ostatnią chwilę. Im lepiej się przygotujecie, tym większa pewność siebie na sprawdzianie. A pewność siebie to już połowa sukcesu!
Jeśli macie jakieś pytania, śmiało pytajcie. Jestem tu, żeby wam pomóc. Trzymam kciuki za wasz sprawdzian!






Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Sprawdzian Z Matematyki Klasa 7 Wyrażenia Algebraiczne
- Elektryczne I Elektroniczne Wyposażenie Pojazdów Samochodowych
- Mocne I Słabe Strony Dziecka W Przedszkolu Przykłady
- Test Diagnostyczny Z Języka Polskiego Klasa 1 Liceum Pdf
- Miejsce Wschodu I Zachodu Słońca W Pierwszym Dniu Lata
- Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych Do Spraw Uchodźców
- Wyjaśnij Jak Chroni Się Zwierzęta W Terenie Otwartym
- Narysuj Drzewo Genealogiczne Rodu Od Abrahama Do Józefa
- Oblicza Geografii 3 Zakres Rozszerzony Sprawdziany Pdf
- Dodawanie I Odejmowanie Ułamków O Różnych Mianownikach Klasa 5 Kartkówka