Sprawdzian Z Matematyki Klasa 4 Wyrażenia Dwumianowane
Dzień dobry! Dzisiaj zajmiemy się wyrażeniami dwumianowanymi, tematem często pojawiającym się na sprawdzianach z matematyki w klasie 4. Wyrażenia dwumianowane, choć brzmią skomplikowanie, w rzeczywistości dotyczą łączenia dwóch różnych jednostek miary, na przykład metrów i centymetrów, kilogramów i gramów, złotych i groszy. Zrozumienie i umiejętność operowania na tych wyrażeniach jest kluczowa dla dalszej nauki matematyki i praktycznego stosowania jej w życiu codziennym.
Zaczniemy od przypomnienia sobie podstawowych jednostek miar, które najczęściej spotykamy w zadaniach z wyrażeniami dwumianowanymi. Mamy więc:
- Długość: metr (m), centymetr (cm), milimetr (mm), kilometr (km)
- Masa: kilogram (kg), gram (g), tona (t)
- Czas: godzina (h), minuta (min), sekunda (s)
- Pieniądze: złoty (zł), grosz (gr)
Kluczowe jest zapamiętanie zależności między tymi jednostkami. Przykładowo:
- 1 m = 100 cm
- 1 kg = 1000 g
- 1 h = 60 min
- 1 zł = 100 gr
Te zależności są fundamentem do rozwiązywania zadań z wyrażeniami dwumianowanymi.
Rozważmy przykład: 3 m 45 cm. To jest właśnie wyrażenie dwumianowane – łączy metry i centymetry. Możemy je zapisać inaczej, używając tylko jednej jednostki. Możemy zamienić metry na centymetry i dodać do pozostałych centymetrów:
3 m = 3 * 100 cm = 300 cm 300 cm + 45 cm = 345 cm
Zatem 3 m 45 cm = 345 cm.
Analogicznie, możemy zamienić centymetry na metry. W tym przypadku otrzymamy liczbę dziesiętną:
45 cm = 0,45 m 3 m + 0,45 m = 3,45 m
Zatem 3 m 45 cm = 3,45 m.
Przeanalizujmy inny przykład: 5 kg 250 g. Zamienimy kilogramy na gramy:
5 kg = 5 * 1000 g = 5000 g 5000 g + 250 g = 5250 g
Zatem 5 kg 250 g = 5250 g.
Możemy również zamienić gramy na kilogramy, uzyskując liczbę dziesiętną:
250 g = 0,250 kg = 0,25 kg 5 kg + 0,25 kg = 5,25 kg
Zatem 5 kg 250 g = 5,25 kg.
Podobnie postępujemy z jednostkami czasu i pieniędzy. Przykładowo: 2 h 30 min. Zamieniamy godziny na minuty:
2 h = 2 * 60 min = 120 min 120 min + 30 min = 150 min
Zatem 2 h 30 min = 150 min.
Możemy też zamienić minuty na godziny:
30 min = 0,5 h 2 h + 0,5 h = 2,5 h
Zatem 2 h 30 min = 2,5 h.
Rozważmy teraz operacje na wyrażeniach dwumianowanych. Załóżmy, że mamy dodać dwa wyrażenia: 2 m 30 cm + 1 m 50 cm.
Najpierw możemy dodać oddzielnie metry i centymetry:
2 m + 1 m = 3 m 30 cm + 50 cm = 80 cm
Zatem 2 m 30 cm + 1 m 50 cm = 3 m 80 cm.
Możemy też zamienić oba wyrażenia na centymetry:
2 m 30 cm = 230 cm 1 m 50 cm = 150 cm 230 cm + 150 cm = 380 cm
Następnie zamieniamy wynik z powrotem na metry i centymetry:
380 cm = 3 m 80 cm
Zatem 2 m 30 cm + 1 m 50 cm = 3 m 80 cm.
A co z odejmowaniem? Rozważmy przykład: 5 kg 700 g - 2 kg 300 g.
Odejmujemy oddzielnie kilogramy i gramy:
5 kg - 2 kg = 3 kg 700 g - 300 g = 400 g
Zatem 5 kg 700 g - 2 kg 300 g = 3 kg 400 g.
Alternatywnie, zamieniamy wszystko na gramy:
5 kg 700 g = 5700 g 2 kg 300 g = 2300 g 5700 g - 2300 g = 3400 g
Następnie zamieniamy wynik z powrotem na kilogramy i gramy:
3400 g = 3 kg 400 g
Zatem 5 kg 700 g - 2 kg 300 g = 3 kg 400 g.
Praktyczne Ćwiczenia z Wyrażeniami Dwumianowanymi
Teraz przejdźmy do bardziej skomplikowanych przykładów, które mogą pojawić się na sprawdzianie.
Zadanie 1: Mama kupiła 2 kg 500 g jabłek i 1 kg 750 g gruszek. Ile ważyły razem owoce?
Zamieniamy kilogramy na gramy:
2 kg 500 g = 2500 g 1 kg 750 g = 1750 g 2500 g + 1750 g = 4250 g
Następnie zamieniamy wynik na kilogramy i gramy:
4250 g = 4 kg 250 g
Odpowiedź: Owoce ważyły razem 4 kg 250 g.
Zadanie 2: Kasia szła do szkoły 15 minut 30 sekund, a wracała 12 minut 45 sekund. Ile czasu zajęła Kasi droga do szkoły i z powrotem?
Zamieniamy minuty na sekundy:
15 min 30 s = 15 * 60 s + 30 s = 900 s + 30 s = 930 s 12 min 45 s = 12 * 60 s + 45 s = 720 s + 45 s = 765 s 930 s + 765 s = 1695 s
Następnie zamieniamy wynik na minuty i sekundy:
1695 s = 28 min 15 s
Odpowiedź: Droga do szkoły i z powrotem zajęła Kasi 28 minut 15 sekund.
Zadanie 3: Ania miała 5 zł 20 gr, a Tomek 3 zł 80 gr. Ile pieniędzy mieli razem?
Zamieniamy złote na grosze:
5 zł 20 gr = 5 * 100 gr + 20 gr = 500 gr + 20 gr = 520 gr 3 zł 80 gr = 3 * 100 gr + 80 gr = 300 gr + 80 gr = 380 gr 520 gr + 380 gr = 900 gr
Następnie zamieniamy wynik na złote:
900 gr = 9 zł
Odpowiedź: Ania i Tomek mieli razem 9 zł.
Zadanie 4: Pociąg jechał 3 godziny 15 minut. Autobus jechał 1 godzinę 45 minut. O ile dłużej jechał pociąg?
Zamieniamy godziny na minuty:
3 h 15 min = 3 * 60 min + 15 min = 180 min + 15 min = 195 min 1 h 45 min = 1 * 60 min + 45 min = 60 min + 45 min = 105 min 195 min - 105 min = 90 min
Następnie zamieniamy wynik na godziny:
90 min = 1 h 30 min
Odpowiedź: Pociąg jechał o 1 godzinę 30 minut dłużej niż autobus.
Dodatkowe Wskazówki i Triki
Pamiętaj o uważnym czytaniu treści zadania. Zwróć uwagę na to, o co pytają, i jakie jednostki miary mają być użyte w odpowiedzi. Często uczniowie popełniają błędy, ponieważ nie przeczytali uważnie polecenia.
- Zamiana jednostek: Upewnij się, że dobrze znasz zależności między jednostkami miar. To klucz do prawidłowego rozwiązywania zadań.
- Praca krok po kroku: Rozwiązuj zadania krok po kroku, zapisując wszystkie obliczenia. To pomoże Ci uniknąć błędów i sprawdzić poprawność rozwiązania.
- Sprawdzanie odpowiedzi: Po rozwiązaniu zadania zawsze sprawdź, czy odpowiedź ma sens. Czy wynik jest logiczny i czy użyłeś właściwych jednostek miary?
Wyrażenia dwumianowane to ważny temat w matematyce klasy 4. Regularne ćwiczenia i zrozumienie podstawowych zasad pozwolą Ci bez problemu radzić sobie z tego typu zadaniami na sprawdzianach i w życiu codziennym. Powodzenia!






Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Oblicz Obwód Trójkąta Prostokątnego Wpisanego W Okrąg O Promieniu 5
- Do Ilu Szkół Ponadgimnazjalnych Można Składać Papiery
- Dęby Stanowią 3 21 A Modrzewie 3 18 Wszystkich Drzew
- Czas Past Simple Czasowniki Regularne I Nieregularne
- Podstawy Anatomiczno Dermatologiczne W Kosmetyce Pdf
- Interpretacja Wiersza Bolesława Leśmiana W Malinowym Chruśniaku
- Wpisz W Tabelę Brakujące Informacje Blaski I Cienie Reklamy
- Napisz Formy Przeczące Czasowników W Trzeciej Osobie L Poj
- W Którym Kierunku Od Centrum Londynu Znajduje Się Lotnisko Heathrow
- Substancje I Ich Przemiany Sprawdzian Klasa 7 Nowa Era