Sprawdzian Z Historii Klasa 8 Dział 5

Sprawdzian z historii dla klasy 8, dział 5 to zazwyczaj obszerny materiał obejmujący kluczowe wydarzenia i procesy historyczne. Uczniowie, przygotowując się do tego sprawdzianu, muszą przyswoić sporą dawkę wiedzy, począwszy od rewolucji francuskiej, poprzez epokę napoleońską, aż po Wiosnę Ludów i procesy zjednoczeniowe w Europie. Poniżej przedstawiamy omówienie najważniejszych zagadnień, które mogą pojawić się na sprawdzianie, aby ułatwić efektywną naukę i powtórkę.
Rewolucja Francuska (1789-1799)
Rewolucja francuska jest kluczowym momentem w historii Europy i świata. To czas gwałtownych przemian politycznych, społecznych i kulturowych, które na zawsze zmieniły krajobraz kontynentu. Ważne jest zrozumienie przyczyn, przebiegu i skutków tej rewolucji.
Przyczyny Rewolucji
Przyczyn rewolucji francuskiej było wiele. Przede wszystkim należy wymienić kryzys gospodarczy spowodowany rozrzutnym stylem życia dworu Ludwika XVI oraz licznymi wojnami. Francja była zadłużona, a obciążenia podatkowe spadały głównie na stan trzeci – mieszczaństwo i chłopów.
Kolejnym czynnikiem był kryzys polityczny. Absolutystyczna władza króla spotykała się z coraz większym oporem ze strony społeczeństwa. Ludzie domagali się udziału w rządach i ograniczenia władzy monarchy.
Nie bez znaczenia były także idee oświeceniowe, głoszące równość, wolność i braterstwo. Myśli Woltera, Rousseau i Monteskiusza inspirowały ludzi do walki o swoje prawa.
Przebieg Rewolucji
Rewolucja rozpoczęła się w 1789 roku zwołaniem Stanów Generalnych, a następnie utworzeniem Zgromadzenia Narodowego, które przekształciło się w Konstytuantę. Ważnym momentem było zdobycie Bastylii 14 lipca 1789 roku, symbolizujące początek rewolucji.
W 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję we Francji, wprowadzającą monarchię konstytucyjną. Jednak niezadowolenie społeczne rosło, a król Ludwik XVI, próbując uciec z kraju, został aresztowany.
W 1792 roku Francja stała się republiką. Król został skazany na śmierć i stracony w 1793 roku. Rozpoczął się okres rządów jakobinów pod przywództwem Maksymiliana Robespierre'a, charakteryzujący się terrorem i prześladowaniami przeciwników politycznych.
W 1794 roku Robespierre został obalony i stracony, a władzę przejęło dyrektoriat. Jednak rządy dyrektoriatu były słabe i skorumpowane, co utorowało drogę Napoleonowi Bonaparte do przejęcia władzy.
Skutki Rewolucji
Rewolucja francuska miała ogromny wpływ na Europę i świat. Przede wszystkim przyczyniła się do obalenia monarchii absolutnej we Francji i wprowadzenia republiki. Rozpowszechniła idee wolności, równości i braterstwa, które zainspirowały ruchy rewolucyjne i narodowe w innych krajach.
Rewolucja doprowadziła do zniesienia feudalizmu i wprowadzenia równości obywateli wobec prawa. Przyczyniła się także do rozwoju kapitalizmu i umocnienia pozycji mieszczaństwa.
Epoka Napoleońska (1799-1815)
Epoka napoleońska to okres dominacji Napoleona Bonaparte w Europie. To czas wojen, podbojów i reform, które na trwale zapisały się w historii kontynentu.
Dojście Napoleona do Władzy
Napoleon Bonaparte doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu w 1799 roku. Wykorzystując słabość dyrektoriatu i swoje talenty wojskowe, przejął władzę i ustanowił konsulat, w którym pełnił funkcję pierwszego konsula.
W 1804 roku Napoleon koronował się na cesarza Francuzów, umacniając swoją pozycję i rozpoczynając okres ekspansji militarnej.
Podboje Napoleońskie
Napoleon prowadził liczne wojny w Europie, podbijając kolejne kraje i tworząc imperium. Pokonał Austrię, Prusy i Rosję, narzucając im swoje warunki pokojowe.
Napoleon stworzył Związek Reński, który zrzeszał państwa niemieckie pod jego kontrolą. Wprowadził także Blokadę Kontynentalną, mającą na celu osłabienie gospodarcze Wielkiej Brytanii.
Jednak jego wyprawa na Rosję w 1812 roku zakończyła się klęską, co zapoczątkowało upadek imperium napoleońskiego.
Upadek Napoleona
Po klęsce w Rosji Napoleon został pokonany w bitwie pod Lipskiem w 1813 roku. Zmuszony do abdykacji, został zesłany na wyspę Elbę.
W 1815 roku Napoleon powrócił do Francji i próbował odzyskać władzę, ale został ostatecznie pokonany w bitwie pod Waterloo. Zesłany na wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł w 1821 roku.
Kodeks Napoleona
Jednym z najważniejszych osiągnięć Napoleona był Kodeks Napoleona, czyli zbiór praw cywilnych, który wprowadził równość obywateli wobec prawa, wolność osobistą i nienaruszalność własności. Kodeks Napoleona stał się wzorem dla prawodawstwa w wielu krajach europejskich.
Kongres Wiedeński (1814-1815)
Kongres Wiedeński to międzynarodowa konferencja, która odbyła się po upadku Napoleona. Jej celem było przywrócenie porządku w Europie i ustalenie nowych zasad politycznych.
Zasady Kongresu
Na Kongresie Wiedeńskim obowiązywały trzy główne zasady: restauracja (przywrócenie dynastii obalonych przez Napoleona), legitymizm (nienaruszalność praw dynastycznych) i równowaga sił (żaden kraj nie powinien dominować w Europie).
Ustalenia Kongresu
Kongres Wiedeński doprowadził do zmian terytorialnych w Europie. Przywrócono granice sprzed rewolucji francuskiej, ale wprowadzono także pewne korekty. Powstało Królestwo Polskie (tzw. Kongresówka) pod berłem cara Rosji.
Utworzono Związek Niemiecki, który zrzeszał państwa niemieckie pod przewodnictwem Austrii. Włochy pozostały podzielone na kilka państw.
Święte Przymierze
Po Kongresie Wiedeńskim zawarto Święte Przymierze, czyli sojusz Rosji, Prus i Austrii, mający na celu zwalczanie ruchów rewolucyjnych i utrzymanie istniejącego porządku w Europie.
Wiosna Ludów (1848-1849)
Wiosna Ludów to seria rewolucji i powstań, które wybuchły w Europie w 1848 i 1849 roku. Były one wyrazem niezadowolenia społecznego z istniejącego porządku politycznego i gospodarczego.
Przyczyny Wiosny Ludów
Przyczyn Wiosny Ludów było wiele. Przede wszystkim należy wymienić kryzys gospodarczy, który dotknął Europę w latach 40. XIX wieku. Bezrobocie i głód doprowadziły do wzrostu niezadowolenia społecznego.
Kolejnym czynnikiem były dążenia narodowe. Narody, które nie miały własnych państw, domagały się niepodległości lub zjednoczenia.
Nie bez znaczenia były także idee liberalne i demokratyczne, głoszące wolność, równość i udział obywateli w rządach.
Przebieg Wiosny Ludów
Rewolucje i powstania wybuchły we Francji, Austrii, Niemczech, Włoszech i innych krajach. W każdym z tych krajów sytuacja była inna, ale łączyło je wspólne pragnienie zmian politycznych i społecznych.
We Francji obalono monarchię i proklamowano republikę. W Austrii doszło do abdykacji cesarza Ferdynanda I. W Niemczech dążono do zjednoczenia kraju i wprowadzenia konstytucji. W Włoszech walczono o niepodległość i zjednoczenie.
Skutki Wiosny Ludów
Wiosna Ludów zakończyła się porażką. W większości krajów ruchy rewolucyjne zostały stłumione, a władza powróciła w ręce monarchów i arystokracji.
Jednak Wiosna Ludów miała istotne znaczenie dla przyszłości Europy. Przyczyniła się do rozbudzenia świadomości narodowej i rozpowszechnienia idei liberalnych i demokratycznych. W niektórych krajach wprowadzono reformy, które poprawiły sytuację społeczną i polityczną.
Zjednoczenie Włoch i Niemiec
W XIX wieku doszło do zjednoczenia Włoch i Niemiec, czyli procesów scalania rozdrobnionych państw w jednolite organizmy polityczne.
Zjednoczenie Włoch
Proces zjednoczenia Włoch rozpoczął się w latach 50. XIX wieku pod przywództwem Królestwa Sardynii i jego premiera Camillo Benso di Cavour. Ważną rolę odegrał także Giuseppe Garibaldi, dowódca oddziałów ochotniczych, który zdobył południowe Włochy.
W 1861 roku proklamowano Królestwo Włoch, a w 1871 roku Rzym został stolicą zjednoczonego państwa.
Zjednoczenie Niemiec
Proces zjednoczenia Niemiec rozpoczął się w latach 60. XIX wieku pod przywództwem Prus i jego kanclerza Otto von Bismarcka. Bismarck prowadził politykę "krwi i żelaza", czyli poprzez wojny i dyplomację dążył do zjednoczenia kraju.
W 1871 roku proklamowano Cesarstwo Niemieckie, a Wilhelm I został cesarzem.
Zarówno zjednoczenie Włoch, jak i Niemiec, zmieniło mapę polityczną Europy i doprowadziło do powstania nowych potęg.
Przygotowując się do sprawdzianu z historii, dział 5, warto skupić się na zrozumieniu przyczyn i skutków każdego z omawianych wydarzeń. Należy pamiętać o datach, postaciach historycznych i kluczowych pojęciach. Powodzenia na sprawdzianie!






