Sprawdzian Z Geografii Klasa 6 Współrzędne Geograficzne

Dzień dobry wszystkim szóstoklasistom przygotowującym się do sprawdzianu z geografii! Widzę, że macie trochę pytań odnośnie współrzędnych geograficznych. Bez obaw, postaram się wszystko wytłumaczyć krok po kroku, tak żeby nikt nie miał problemów na teście. To wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje!
Zacznijmy od podstaw. Wyobraźcie sobie, że Ziemia to taka wielka kula. Żeby łatwiej się na niej orientować i znaleźć jakieś miejsce, naukowcy wymyślili system linii. Te linie to właśnie siatka geograficzna, a współrzędne geograficzne to po prostu liczby, które mówią nam, gdzie dokładnie znajduje się dany punkt na tej kuli.
Mamy dwa rodzaje takich linii: równoleżniki i południki.
Równoleżniki biegną dookoła Ziemi, tak jakby ktoś obwiązał ją wstążkami. Najważniejszy z nich to równik, który dzieli Ziemię na półkulę północną i południową. Od równika liczymy odległość w stopniach na północ (N) lub na południe (S). Te stopnie to szerokość geograficzna. Równik ma szerokość 0°, biegun północny 90°N, a biegun południowy 90°S. Czyli jak ktoś powie, że coś leży na 50°N, to znaczy, że leży na północ od równika, w odległości odpowiadającej 50 stopniom.
Południki natomiast biegną od bieguna północnego do bieguna południowego, jakby ktoś kroił pomarańczę na cząstki. Najważniejszy południk to południk zerowy, który przechodzi przez Greenwich w Anglii. Od niego liczymy odległość w stopniach na wschód (E) lub na zachód (W). Te stopnie to długość geograficzna. Możemy mieć maksymalnie 180°E i 180°W. Jak ktoś powie, że coś leży na 20°E, to znaczy, że leży na wschód od południka zerowego, w odległości odpowiadającej 20 stopniom.
OK, to teraz jak znaleźć współrzędne? Załóżmy, że chcemy znaleźć współrzędne Warszawy. Musimy znaleźć na mapie równoleżnik, na którym leży Warszawa i południk, na którym leży Warszawa.
Spójrzmy na mapę. Widzimy, że Warszawa leży mniej więcej na równoleżniku 52°N (czyli 52 stopnie na północ od równika) i na południku 21°E (czyli 21 stopni na wschód od południka zerowego). Zatem współrzędne Warszawy to 52°N, 21°E. Proste, prawda?
Ważne jest, żeby zawsze podawać szerokość geograficzną jako pierwszą, a długość geograficzną jako drugą. I pamiętajcie, żeby napisać czy to N/S (północ/południe) dla szerokości, i E/W (wschód/zachód) dla długości! Inaczej ktoś może pomylić, czy mówimy o punkcie na półkuli północnej czy południowej, wschodniej czy zachodniej.
H2 Precyzja Współrzędnych: Stopnie, Minuty i Sekundy
Czasami stopnie to za mało, żeby dokładnie określić położenie. Wtedy używamy minut i sekund. Wyobraźcie sobie, że każdy stopień dzielimy na 60 mniejszych części – to są minuty ('). A każdą minutę dzielimy na 60 jeszcze mniejszych części – to są sekundy ("). Zatem:
- 1 stopień (°) = 60 minut (')
- 1 minuta (') = 60 sekund (")
Dzięki minutom i sekundom możemy podać współrzędne naprawdę dokładnie. Na przykład, współrzędne Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie to 52°13'56"N, 21°00'30"E. Widzicie? Dużo dokładniej niż tylko 52°N, 21°E.
Jak zamienić stopnie na minuty i sekundy (i odwrotnie)? To proste! Jeśli chcemy zamienić np. 52,5° na stopnie, minuty i sekundy, robimy tak:
- Część całkowita zostaje jako stopnie: 52°
- Część ułamkową (0,5) mnożymy przez 60: 0,5 * 60 = 30. To są minuty: 30'
- Ponieważ nie mamy ułamkowej części minut, to sekund jest 0: 0"
Zatem 52,5° = 52°30'0"
A jak zamienić np. 52°30'0" na stopnie?
- Minuty dzielimy przez 60: 30' / 60 = 0,5°
- Sekundy dzielimy przez 3600 (60*60): 0" / 3600 = 0°
- Dodajemy do stopni: 52° + 0,5° + 0° = 52,5°
Pamiętajcie o tym, bo na sprawdzianie mogą się pojawić zadania z przeliczaniem stopni, minut i sekund.
Jak znaleźć współrzędne na mapie? To już wiecie, szukamy równoleżnika i południka. Ale co zrobić, jeśli punkt, którego szukamy, leży pomiędzy liniami siatki geograficznej? Wtedy musimy oszacować, gdzie on mniej więcej się znajduje. Na przykład, jeśli leży mniej więcej w połowie odległości między równoleżnikami 50°N i 51°N, to jego szerokość geograficzna będzie wynosiła około 50°30'N. Podobnie robimy z długością geograficzną.
Pamiętajcie, że na sprawdzianie mogą być mapy z różną siatką geograficzną. Jedne będą miały równoleżniki i południki narysowane co 10 stopni, inne co 5, a jeszcze inne co 1 stopień. Im gęstsza siatka, tym dokładniej możemy odczytać współrzędne.
Jakie zadania mogą być na sprawdzianie?
- Podawanie współrzędnych punktów na mapie: Dostaniecie mapę i będziecie musieli podać współrzędne wskazanych miast, gór, rzek, jezior itp.
- Znajdowanie punktów na mapie na podstawie współrzędnych: Dostaniecie współrzędne i będziecie musieli znaleźć odpowiedni punkt na mapie.
- Obliczanie różnicy szerokości geograficznej lub długości geograficznej między dwoma punktami: Na przykład, ile stopni różnicy jest między Warszawą a Rzymem (jeśli chodzi o szerokość geograficzną).
- Zadania z przeliczaniem stopni, minut i sekund.
- Zadania teoretyczne: Na przykład, co to jest równik, południk zerowy, szerokość geograficzna, długość geograficzna itp.
Dobra rada: Na sprawdzianie uważnie czytajcie polecenia! Sprawdźcie, czy macie podać współrzędne w stopniach, czy w stopniach, minutach i sekundach. I nie zapominajcie o N/S i E/W!
Mam nadzieję, że to wszystko pomogło Wam zrozumieć, o co chodzi we współrzędnych geograficznych. Powodzenia na sprawdzianie! Pamiętajcie, geografia to fascynująca dziedzina wiedzy, która pozwala nam lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy. Nie zniechęcajcie się trudnościami, a na pewno dacie radę! A jak macie jeszcze jakieś pytania, to śmiało pytajcie!








Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Napisz Dalszy Ciąg Historii O Narzeczonej Księcia Grzegorza
- Dlaczego Pióra Ptaków Wodnych Są Pokryte Warstwą Tłuszczu
- Wykaż Związek Kształtów Kości Z Ich Funkcjami I Cechami
- Błogosławieni Którzy Nie Widzieli A Uwierzyli Biblia
- Na Mapie Politycznej Europy Numerami 1-6 Oznaczono Wybrane Państwa
- Rozporządzenie W Sprawie Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej W Szkole
- Jak Wybory Człowieka Wpływają Na Jego życie Pan Tadeusz Rozprawka
- Jaka Jest Zawartość Procentowa Tlenku Węgla Iv W Powietrzu
- Matematyka 1 Podręcznik Dla Szkół Ponadgimnazjalnych
- Ułóż Treść Zadania Do Ilustracji Zapisz Pytanie I Obliczenie