histats.com

Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim


Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim

Hej uczniowie! Widzę, że macie trochę pytań odnośnie sprawdzianu z historii, a konkretnie z działu o Europie po Kongresie Wiedeńskim w klasie 7. Postaram się wam wszystko wytłumaczyć tak prosto, jak tylko się da, żebyście na sprawdzianie wypadli jak najlepiej. Skupmy się na najważniejszych rzeczach!

Po pierwsze, musimy zrozumieć, czym w ogóle był ten Kongres Wiedeński. Wyobraźcie sobie, że po wielkiej wojnie (w tym przypadku po wojnach napoleońskich) spotykają się najważniejsi władcy i politycy z całej Europy. Po co? Ano po to, żeby poukładać wszystko na nowo. Tak jakbyście po wielkiej burzy sprzątali pokój i każdy przedmiot starali się odłożyć na swoje miejsce. Kongres Wiedeński trwał od 1814 do 1815 roku w Wiedniu (stąd nazwa) i jego celem było przywrócenie porządku w Europie po tym, jak Napoleon prawie wszystko wywrócił do góry nogami.

Co dokładnie chcieli osiągnąć? Trzy główne zasady. Po pierwsze, zasada legitymizmu. Brzmi strasznie, ale tak naprawdę chodziło o to, że władza powinna wrócić do tych rodzin królewskich, które rządziły przed Napoleonem. Uważano, że mają oni "święte" prawo do tronu. Po drugie, zasada restauracji. Chodziło o przywrócenie starego porządku, czyli cofnięcie zmian, jakie wprowadził Napoleon. Jakby chcieli, żeby wszystko było tak, jak przed rewolucją francuską. No i po trzecie, zasada równowagi europejskiej. To znaczy, że żadne państwo w Europie nie powinno być zbyt silne, żeby nie mogło zdominować innych. Chciano, żeby wszystkie państwa były mniej więcej równe siłą, żeby nikt nie mógł nikomu zagrozić.

Jak to wyglądało w praktyce? Na przykład we Francji na tron wrócił Ludwik XVIII z dynastii Burbonów. Zlikwidowano Związek Reński (który stworzył Napoleon) i powołano Związek Niemiecki. Trochę zmieniono granice różnych państw, żeby wszystko bardziej pasowało do tej zasady równowagi.

Zmiany terytorialne i nowe państwa

Kongres Wiedeński wprowadził mnóstwo zmian na mapie Europy. Ważne jest, żebyście wiedzieli, które państwa powstały, a które zmieniły swoje granice.

  • Królestwo Niderlandów: Powstało przez połączenie Holandii i Belgii.
  • Szwajcaria: Została uznana za państwo neutralne, czyli takie, które nie bierze udziału w wojnach.
  • Związek Niemiecki: Był to luźny związek państw niemieckich, na czele którego stała Austria. Nie był to jeden kraj, tylko zbiór różnych królestw, księstw i wolnych miast.
  • Królestwo Sardynii: Zyskało nowe terytoria, w tym Genuę.
  • Rosja: Otrzymała większą część Polski, którą nazwano Królestwem Polskim (zwanym też Kongresówką).

Co to wszystko dało? Na pewno na jakiś czas uspokoiło sytuację w Europie. Ale nie wszystkim podobał się ten nowy porządek. Wielu ludzi tęskniło za ideami rewolucji francuskiej, za wolnością i równością. I właśnie dlatego wkrótce po Kongresie Wiedeńskim zaczęły się pojawiać różne ruchy, które chciały zmian.

I tu dochodzimy do ideologii. Musicie znać kilka ważnych pojęć.

  • Konserwatyzm: To ideologia, która mówi, że najważniejsze jest tradycja i porządek. Konserwatyści uważali, że trzeba trzymać się starych zasad i nie wprowadzać zbyt wielu zmian. Byli przeciwni rewolucjom i wszelkim gwałtownym zmianom.
  • Liberalizm: Liberalizm to ideologia, która stawia na wolność jednostki. Liberałowie chcieli, żeby każdy człowiek miał prawo do własnego zdania, do wolności słowa i wyznania. Chcieli też, żeby państwo jak najmniej ingerowało w życie ludzi i gospodarkę.
  • Nacjonalizm: Nacjonalizm to ideologia, która mówi, że najważniejszy jest naród. Nacjonaliści uważali, że ludzie, którzy mówią tym samym językiem, mają wspólną kulturę i historię, powinni mieć własne państwo.

Te ideologie zaczęły się rozprzestrzeniać po Europie i miały duży wpływ na to, co się działo w kolejnych latach.

Teraz o konkretnych wydarzeniach i postaciach.

  • Święte Przymierze: To sojusz zawarty przez Rosję, Austrię i Prusy. Chodziło o to, żeby te trzy państwa trzymały się razem i broniły porządku, który ustalono na Kongresie Wiedeńskim. Uważali, że powinni kierować się zasadami chrześcijańskimi w polityce.
  • Powstanie dekabrystów: To powstanie w Rosji w 1825 roku. Dekabryści (czyli spiskowcy) chcieli obalić cara i wprowadzić w Rosji konstytucję. Powstanie zostało stłumione, a dekabryści surowo ukarani.
  • Powstanie listopadowe: To powstanie w Królestwie Polskim w 1830 roku. Polacy walczyli o niepodległość, ale powstanie również zostało stłumione przez Rosję.

Pamiętajcie, że te powstania i ruchy były bardzo ważne, bo pokazywały, że ludzie nie zgadzają się na stary porządek i chcą zmian.

Kilka rad na koniec:

  • Czytaj uważnie pytania: Zanim zaczniesz pisać odpowiedź, upewnij się, że dobrze rozumiesz pytanie.
  • Używaj konkretnych przykładów: Kiedy piszesz o jakiejś zasadzie albo ideologii, postaraj się podać konkretny przykład z historii. To pokaże nauczycielowi, że naprawdę rozumiesz temat.
  • Pamiętaj o datach: Ważne jest, żeby znać daty najważniejszych wydarzeń.
  • Ucz się regularnie: Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Lepiej uczyć się trochę każdego dnia.

Mam nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą wam przygotować się do sprawdzianu. Trzymam za was kciuki! Pamiętajcie, że historia to nie tylko daty i nazwiska, ale przede wszystkim fascynująca opowieść o tym, jak zmieniał się świat. Powodzenia!

Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Historia Klasa 7 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Test - Margaret Wiegel
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Ponad 50 rewolucja przemysłowa arkuszy roboczych dla Klasa 7 w Quizizz
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Sprawdzian Historia Klasa 7 Dział 1 Nowa Era - Margaret Wiegel
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Test Z Działu Europa Po Kongresie Wiedeńskim - Margaret Wiegel
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Dzia%c5%82 2 Ziemie Polskie Po Kongresie
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Sprawdzian 1.: Europa I Ziemie Polskie Po Kongresie Wiedeńskim | PDF
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Ziemie Polskie Po Kongresie Wiedeskim Sprawdzian Klasa 7 Grupa A - question
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Europa i ziemie polskie po kongresie wiedeńskim Sprawdzian 1 kl 7 GWO
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dział 1 Europa Po Kongresie Wiedeńskim Sprawdzian Europa Po Kongresie Wiedeńskim Klasa 7

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować