Sprawdzian Historia Klasa 6 Dział 1 Narodziny Nowozytnego Swiata

Nowa epoka w dziejach ludzkości, to zawsze fascynujący temat! Przenieśmy się wspólnie w czasie i przestrzeni, aby zgłębić pierwsze kroki nowożytnego świata – epoki zmian, odkryć i przełomowych idei. Pamiętajcie, ta wiedza przyda Wam się na sprawdzianie z historii, klasa 6, dział 1!
Zaczynamy naszą podróż! Cofamy się do schyłku średniowiecza, epoki rycerzy, zamków i wszechobecnego wpływu Kościoła. Powoli, ale stanowczo, zaczynają kiełkować ziarna nowej epoki. Przyjrzyjmy się czynnikom, które to umożliwiły.
Odkrycia Geograficzne – Okno na Nowy Świat
Koniec XV i początek XVI wieku to czas wielkich odkryć geograficznych. Ciekawość, chęć zysku, poszukiwanie nowych dróg handlowych – wszystko to pchało Europejczyków coraz dalej na zachód i wschód. Krzysztof Kolumb, szukając drogi do Indii, przypadkowo dotarł do Ameryki. Vasco da Gama opłynął Afrykę i otworzył morską drogę do Indii. Ferdynand Magellan, jako pierwszy, opłynął kulę ziemską. Te odkrycia miały olbrzymie konsekwencje. Po pierwsze, poszerzyły wiedzę Europejczyków o świecie. Po drugie, doprowadziły do powstania ogromnych imperiów kolonialnych. Po trzecie, spowodowały wymianę kulturową i handlową między Europą, Azją, Afryką i Ameryką. Do Europy zaczęły napływać nowe towary, takie jak ziemniaki, pomidory, tytoń i kukurydza. Odkrycia geograficzne zmieniły mapę świata, ale także mentalność ludzi. Udowodniły, że świat jest większy i bardziej różnorodny niż dotychczas sądzono.
Rozwój techniki żeglarskiej odegrał tu kluczową rolę. Nowe typy statków, takie jak karawela, były szybsze i bardziej zwrotne. Udoskonalono instrumenty nawigacyjne, takie jak astrolabium i kompas, co umożliwiało dokładniejsze określanie pozycji na morzu. Dzięki temu podróże dalekomorskie stały się bezpieczniejsze i bardziej efektywne.
Kolonizacja Ameryki, choć przyniosła Europie bogactwo, miała tragiczne skutki dla rdzennej ludności. Indianie byli podbijani, wykorzystywani, a także masowo umierali na choroby przywiezione przez Europejczyków. Zniszczono ich kulturę i tradycje. Powstawały konflikty między państwami europejskimi o wpływy w koloniach.
Renesans – Odrodzenie Kultury i Nauki
Równolegle do odkryć geograficznych, w Europie zachodziły głębokie przemiany kulturowe i intelektualne. Renesans, czyli odrodzenie, to okres nawiązujący do kultury starożytnej Grecji i Rzymu. Renesansowi artyści, pisarze i naukowcy na nowo odkrywali piękno i mądrość antyku.
Sztuka renesansu charakteryzowała się realizmem, dbałością o szczegóły i harmonią. Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael Santi – to tylko niektórzy z geniuszy renesansu. Ich dzieła, takie jak "Mona Lisa", "Dawid" czy freski w Kaplicy Sykstyńskiej, do dziś zachwycają i inspirują.
Literatura renesansu również nawiązywała do wzorców antycznych, ale poruszała także nowe tematy, takie jak miłość, natura i człowiek. Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio, William Szekspir – to wybitni pisarze renesansu, których dzieła są czytane i cenione na całym świecie.
Nauka renesansu opierała się na obserwacji, eksperymencie i logicznym rozumowaniu. Mikołaj Kopernik obalił geocentryczną teorię budowy wszechświata i sformułował teorię heliocentryczną, zgodnie z którą Ziemia krąży wokół Słońca. Galileusz udoskonalił teleskop i prowadził obserwacje astronomiczne, potwierdzając teorię Kopernika.
Renesans to czas triumfu rozumu i nauki nad przesądami i dogmatami. To epoka humanizmu, czyli prądu umysłowego, który stawiał człowieka w centrum zainteresowania. Człowiek renesansu był wszechstronnie uzdolniony, ciekawy świata i pragnął rozwijać swoje umiejętności.
Wynalazek druku przez Jana Gutenberga w połowie XV wieku miał rewolucyjny wpływ na rozwój kultury i nauki. Drukowane książki stały się tańsze i bardziej dostępne, co umożliwiło upowszechnienie wiedzy i idei. Dzięki drukowi, idee renesansu szybko rozprzestrzeniły się po całej Europie.
Podsumowując, renesans to epoka niezwykłego rozkwitu kultury, sztuki i nauki. To czas, kiedy człowiek na nowo odkrył swoje możliwości i zaczął patrzeć na świat w sposób bardziej racjonalny i humanistyczny.
Pamiętajcie, że wpływ renesansu i odkryć geograficznych na rozwój nowożytnego świata jest ogromny. Odkrycia geograficzne poszerzyły horyzonty Europejczyków i doprowadziły do powstania globalnej gospodarki. Renesans zrewolucjonizował kulturę, sztukę i naukę, dając początek nowej epoce w dziejach ludzkości.
Powodzenia na sprawdzianie!







Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Sprawdziany Dla Klasy 1 Szkoły Podstawowej Do Wydrukowania
- Jaka Jest Dopuszczalna Długość Samochodu Z Przyczepą
- Mama Tomka W Ciągu Trzech Dni Zrobiła Na Drutach Szalik
- Biologia Na Czasie 1 Zakres Rozszerzony Nowa Era Pdf Docer
- Narysuj Albo Napisz Co Od Ciebie Wymaga Największej Wiary Naturalnej
- Połącz Liniami Podane Terminy Z Odpowiednimi Definicjami
- W Pewnym Trójkącie Równoramiennym Podstawa Ma Długość 16 Cm
- Uporządkuj Chronologicznie Podane Wydarzenia Związane Z Wojnami Grecko Perskimi
- Dział Https Notatkizlekcji Pl Historia Europa_i_swiat_po_wiosnie_ludow Html
- Które Państwa Nie Brały Udziału W 2 Wojnie światowej