Sprawdzian Historia Kl 7 Europa Po Kongresie Wiedeńskim
Hej wszystkim, widzę, że macie pytania dotyczące sprawdzianu z historii, a konkretnie o Europę po Kongresie Wiedeńskim dla klasy 7. Spokojnie, postaram się wam to wszystko wytłumaczyć tak prosto, jak tylko się da.
Po pierwsze, wyobraźcie sobie taką sytuację: Napoleon, ten słynny francuski generał, trochę namieszał w Europie. Podbijał kraje, zmieniał granice, wprowadzał swoje zasady. Ale w końcu go pokonano. Co teraz? Trzeba to wszystko jakoś posprzątać i ustalić nowe zasady gry. I właśnie od tego był Kongres Wiedeński.
Kongres Wiedeński odbywał się w Wiedniu, stolicy Austrii, w latach 1814-1815. To było takie wielkie spotkanie najważniejszych władców i polityków europejskich. Przyjechali przedstawiciele Austrii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Prus i Francji (choć ta ostatnia była trochę „poobijana” po Napoleonie).
No dobrze, ale po co oni się tam spotkali? Mieli trzy główne cele:
- Przywrócić stary porządek – czyli wrócić do sytuacji sprzed rewolucji francuskiej i Napoleona. Chcieli, żeby władcy, którzy wcześniej rządzili, wrócili na swoje trony. Mówi się o tym "restauracja".
- Ustalenie nowego układu sił w Europie – nikt nie chciał, żeby jeden kraj znowu stał się tak potężny jak Francja za Napoleona. Chciano, żeby siły były w miarę wyrównane, żeby nikt nie dominował.
- Zapewnienie pokoju – mieli nadzieję, że ustalą takie zasady, które zapobiegną kolejnym wojnom i konfliktom w Europie.
Jakie zasady ustalono podczas Kongresu Wiedeńskiego? Najważniejsze z nich to:
- Zasada restauracji: tak jak mówiłem, chodziło o przywrócenie na trony dynastii, które utraciły władzę w wyniku rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na przykład, we Francji na tron wrócił Ludwik XVIII (brat ściętego Ludwika XVI).
- Zasada legitymizmu: oznaczała, że władza monarchów jest święta i nienaruszalna, bo pochodzi od Boga. Nikt nie ma prawa im tej władzy odebrać.
- Zasada równowagi europejskiej: żaden kraj nie powinien być zbyt silny, żeby nie zagrażać innym. Dlatego starano się tak podzielić terytoria i wpływy, żeby nikt nie dominował.
Jak te zasady wprowadzono w życie? Zmieniono granice państw, powstały nowe kraje, a inne przestały istnieć.
- Francja wróciła do granic sprzed rewolucji francuskiej. Musiała zapłacić kontrybucję (odszkodowanie wojenne) i na jakiś czas została okupowana przez wojska innych państw.
- Austria odzyskała część utraconych terytoriów w północnych Włoszech i umocniła swoją pozycję w Europie Środkowej.
- Prusy powiększyły się o Nadrenię i Westfalię, co dało im dostęp do ważnych zasobów i uczyniło je potęgą gospodarczą i militarną.
- Rosja otrzymała Królestwo Polskie (tzw. Kongresówkę), które było połączone z Rosją unią personalną (car rosyjski był królem Polski).
- Wielka Brytania umocniła swoją pozycję jako potęga morska i kolonialna. Zyskała nowe kolonie i bazy strategiczne na całym świecie.
- Utworzono Królestwo Niderlandów z połączenia Holandii i Belgii.
- Szwajcaria została uznana za państwo neutralne (czyli takie, które nie bierze udziału w wojnach).
- Związek Reński (związek państw niemieckich pod przewodnictwem Napoleona) został rozwiązany, a w jego miejsce utworzono Związek Niemiecki, pod przewodnictwem Austrii.
Święte Przymierze
Żeby pilnować porządku ustalonego na Kongresie Wiedeńskim, Austria, Prusy i Rosja zawarły Święte Przymierze. To był taki sojusz, który miał bronić zasad chrześcijańskich i zwalczać wszelkie ruchy rewolucyjne i liberalne w Europie. Innymi słowy, władcy tych państw zobowiązali się, że będą się nawzajem wspierać w tłumieniu buntów i rewolucji, żeby utrzymać swój stan posiadania. Do Świętego Przymierza dołączyły później inne państwa europejskie, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Państwa Kościelnego i Turcji.
H2: Konsekwencje Kongresu Wiedeńskiego
Kongres Wiedeński miał ogromny wpływ na Europę. Z jednej strony, na jakiś czas udało się zaprowadzić pokój i stabilizację. Z drugiej strony, ustalony porządek nie wszystkim się podobał.
Przede wszystkim, zasady restauracji, legitymizmu i równowagi europejskiej hamowały rozwój ruchów narodowych i liberalnych. Ludzie chcieli mieć wpływ na rządy, chcieli wolności i równości. Chcieli, żeby ich narody miały swoje własne państwa. Ale władcy, trzymając się ustalonych zasad, nie chcieli na to pozwolić.
Dlatego w kolejnych latach w Europie wybuchały rewolucje i powstania, które miały na celu obalenie starego porządku i wprowadzenie nowych zasad. Na przykład, w 1830 roku wybuchła rewolucja we Francji i powstanie listopadowe w Polsce. W 1848 roku przez Europę przetoczyła się Wiosna Ludów, seria rewolucji i powstań, które miały na celu wprowadzenie reform politycznych i społecznych.
Porządek ustalony na Kongresie Wiedeńskim nie utrzymał się długo. Stopniowo, w wyniku kolejnych wojen i rewolucji, Europa zaczęła się zmieniać. Powstały nowe państwa, a stare przeszły reformy.
Podsumowując, Kongres Wiedeński to ważne wydarzenie w historii Europy. Ustalono wtedy nowe zasady, które miały zaprowadzić pokój i stabilizację. Ale te zasady nie wszystkim się podobały, co doprowadziło do kolejnych konfliktów i zmian.
Pamiętajcie, żeby na sprawdzianie skupić się na tych najważniejszych rzeczach:
- Kim byli uczestnicy Kongresu Wiedeńskiego?
- Jakie były cele Kongresu Wiedeńskiego?
- Jakie zasady ustalono na Kongresie Wiedeńskim?
- Jakie były konsekwencje Kongresu Wiedeńskiego?
- Co to było Święte Przymierze?
Jeśli zrozumiecie te podstawowe rzeczy, to na pewno poradzicie sobie na sprawdzianie. Powodzenia!






Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Skills For Matura Zestawy Egzaminacyjne Do Matury Ustnej Chomikuj
- Wzór Pisma Do Spółdzielni Mieszkaniowej W Sprawie Remontu
- Dlaczego żółte Znaki Mają Pierwszeństwo Przed Białymi
- Darmowe E Konferencje Dla Nauczycieli Z Certyfikatem
- Czasowniki Regularne I Nieregularne Angielski Klasa 5
- Oblicz Pole Powierzchni Całkowitej Ostrosłupa Prawidłowego Trójkatnego
- Niektorzy Ludzie Cierpia Na Egzeme Czyli Alergie Skórne
- Bo Miłość To Bzdura Istnieje W Filmach I Tanich Lekturach
- Jakie Są Lektury Obowiązkowe Na Egzamin ósmoklasisty
- Wierszyk Na Tapczanie Siedzi Leń Nic Nie Robi Cały Dzień