histats.com

Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym


Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym

Dzień dobry wszystkim! Mam nadzieję, że macie się dobrze i jesteście gotowi na trochę wiedzy. Dziś porozmawiamy sobie o takim fajnym, ruchomym przejściu, które łączy samolot z lotniskiem. Widzieliście to na pewno nie raz, zwłaszcza jeśli lataliście samolotem. To taki tunel, rękaw, który pozwala bezpiecznie wejść do samolotu lub z niego wyjść, bez moknięcia w deszczu czy marznięcia w zimie. Postaram się wyjaśnić to najprościej, jak potrafię.

Wyobraźcie sobie, że jesteście na lotnisku. Wasz samolot już wylądował, albo za chwilę będziecie do niego wchodzić. Zamiast schodzić po schodach na płytę lotniska (czyli ten betonowy plac, gdzie stoją samoloty) i jechać autobusem, idziecie takim korytarzem prosto do samolotu. Ten korytarz to właśnie nasz rozsuwany tunel.

On nie jest zrobiony z jakiegoś sztywnego metalu, jak zwykły tunel. Zazwyczaj składa się z kilku części, które mogą się rozsuwać i składać. Dzięki temu można go dopasować do różnych typów samolotów. Wyobraźcie sobie, że jeden samolot jest wyższy, a drugi niższy – tunel musi się dostosować, żeby pasażerowie mogli wygodnie wejść.

Ten tunel jest połączony z budynkiem lotniska z jednej strony, a z drugiej strony – z drzwiami samolotu. To połączenie musi być szczelne, żeby nikt nie wypadł i żeby nie wiało. Dlatego są tam specjalne uszczelki, gumy, które wszystko ładnie domykają.

Całość jest zwykle zbudowana ze stali, aluminium i materiałów kompozytowych. Stal i aluminium zapewniają solidną konstrukcję, a materiały kompozytowe są lżejsze i odporne na warunki atmosferyczne. Oczywiście, musi być też bezpiecznie, więc są tam poręcze, żeby się trzymać, zwłaszcza jeśli ktoś ma problemy z równowagą.

W środku tunelu jest też oświetlenie. To ważne, żeby widać było, gdzie się idzie, szczególnie w nocy. Często są też klimatyzacja lub ogrzewanie, żeby temperatura w tunelu była komfortowa. Nikt nie chce marznąć w zimie, idąc do samolotu!

Jak to działa?

Teraz przejdźmy do tego, jak ten tunel się rusza i jak jest sterowany. Wyobraźcie sobie, że to taki trochę skomplikowany robot.

Tunel jest zamontowany na specjalnej platformie, która ma koła. Te koła pozwalają mu się przesuwać w różnych kierunkach: do przodu, do tyłu, na boki. Dzięki temu można go precyzyjnie ustawić przy samolocie.

Całym tym ruchem steruje operator. Siedzi on w specjalnej kabinie, która jest umieszczona na końcu tunelu, przy drzwiach samolotu. Operator widzi wszystko na monitorach i za pomocą joysticków kontroluje ruch tunelu. Musi to robić bardzo ostrożnie, żeby nie uderzyć w samolot.

Operator patrzy na odległość między tunelem a samolotem i delikatnie go przesuwa, aż tunel idealnie przylega do drzwi. Kiedy już wszystko jest dobrze dopasowane, operator blokuje tunel, żeby się nie ruszał. Wtedy pasażerowie mogą bezpiecznie wchodzić i wychodzić.

Żeby to było jeszcze bezpieczniejsze, są tam różne czujniki i systemy bezpieczeństwa. Na przykład, jeśli tunel zbliży się za bardzo do samolotu, czujniki to wykryją i automatycznie zatrzymają ruch tunelu. To tak, jak w samochodzie z czujnikami parkowania – jak jesteś za blisko przeszkody, to usłyszysz sygnał.

Są też systemy, które monitorują obciążenie tunelu. Chodzi o to, żeby nie weszło tam za dużo osób naraz, bo tunel mógłby się uszkodzić. Dlatego czasami trzeba poczekać, aż trochę osób wejdzie do samolotu, zanim wejdzie kolejna grupa.

Kiedy wszystkie osoby już wysiądą z samolotu lub wejdą do niego, operator odsuwa tunel od samolotu i parkuje go w bezpiecznym miejscu. I tak przygotowuje się na kolejny samolot.

Te tunele są naprawdę bardzo przydatne, bo dzięki nim wsiadanie i wysiadanie z samolotu jest o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze. Nie trzeba się martwić o pogodę, o schody, o autobusy. Po prostu idziesz sobie tunelem i już jesteś w samolocie albo na lotnisku.

Pamiętajcie, że są różne rodzaje tych tuneli. Niektóre są proste, inne bardziej skomplikowane. Niektóre mają tylko jeden segment, inne kilka. Ale wszystkie mają ten sam cel: ułatwić podróżowanie samolotem.

I to chyba wszystko, co chciałem wam powiedzieć o rozsuwanych tunelach łączących samolot z lotniskiem. Mam nadzieję, że teraz już wiecie, jak to działa i po co to jest. Jeśli macie jakieś pytania, to śmiało pytajcie!

Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Tunel łączący dworzec PKP w Gliwicach z ul. Tarnogórską ponownie
Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Tunel łączący lotnisko z samolotem - Teneryfa [HD] - YouTube
Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Otwarto tunel łączący wyspę Uznam z wyspą Wolin – wWolinie.pl
Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Kongres Gospodarczy z Namiotami i Tunelami Łącznikowymi
Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Tunel łączący dworzec z peronami, Oława - zdjęcia
Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Transformacja lotniska w Pyrzowicach. Będzie podziemny tunel, łączący
Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Katastrofa Samolotu Pegasus Airlines PC2193 W Porcie Lotniczym Sabiha
Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Kongres Gospodarczy z Namiotami i Tunelami Łącznikowymi
Rozsuwany Tunel łączący Drzwi Samolotu Z Dworcem Lotniczym Nadchodzą historyczne podwyżki cen w lotniczym cargo - rp.pl

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować