Rodzina Wielkich Ssaków Nieparzystokopytnych Z Afryki I Azji

Dzień dobry wszystkim! Dzisiaj porozmawiamy sobie o bardzo ciekawej rodzinie zwierząt, które żyją w Afryce i Azji. Są to zwierzęta należące do rzędu nieparzystokopytnych, a konkretnie do rodziny nosorożcowatych.
Nosorożcowate, bo o nich mowa, to naprawdę fascynujące stworzenia. Co to znaczy, że są nieparzystokopytne? To proste! Oznacza to, że na każdej nodze mają parzystą liczbę palców, ale tylko jeden z nich (ten środkowy) jest naprawdę duży i to on dźwiga ciężar zwierzęcia. Wyobraźcie sobie, że biegacie na jednym palcu – trudne, prawda? Nosorożce radzą sobie z tym świetnie! Koń, zebra, osioł czy tapir, to też nieparzystokopytne.
Ale wracając do nosorożcowatych… Dzielimy je na kilka gatunków, które różnią się od siebie wyglądem, wielkością i miejscem, w którym żyją. Wszystkie one mają jednak pewne cechy wspólne. Przede wszystkim, charakteryzują się masywną budową ciała, grubą skórą i, co najważniejsze, rogiem lub rogami na nosie.
Rodzaje Nosorożców
Istnieją dwa główne rodzaje nosorożców: nosorożce afrykańskie i nosorożce azjatyckie. I tutaj zaczynają się różnice! Nosorożce afrykańskie dzielą się na dwa gatunki: nosorożca białego i nosorożca czarnego. Nosorożce azjatyckie z kolei to nosorożec indyjski, nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański.
-
Nosorożec biały: To największy z nosorożców i jeden z największych ssaków lądowych. Wbrew nazwie, nie jest biały! Jego nazwa wzięła się prawdopodobnie z błędnego tłumaczenia słowa "wide" (szeroki), które opisywało jego szeroką wargę przystosowaną do skubania trawy. Nosorożec biały ma dwa rogi i żyje w Afryce.
-
Nosorożec czarny: Mniejszy od białego, również posiada dwa rogi, ale jego górna warga jest spiczasta i służy do chwytania liści i gałązek. Też żyje w Afryce. Często jest bardziej agresywny od nosorożca białego.
-
Nosorożec indyjski: Ma jeden róg i grubą, pofałdowaną skórę, która wygląda jak pancerz. Zamieszkuje tereny Indii i Nepalu. Wygląda trochę jakby był ubrany w zbroję!
-
Nosorożec jawajski: Bardzo rzadki, ma jeden róg i gładką skórę. Żyje w Indonezji, a konkretnie na Jawie. Niestety, jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie.
-
Nosorożec sumatrzański: Najmniejszy z nosorożców, ma dwa rogi i pokryty jest krótkimi włosami. Żyje na Sumatrze i Borneo. Podobnie jak nosorożec jawajski, jest bardzo zagrożony wyginięciem.
Co jedzą nosorożce? To zależy od gatunku! Nosorożce białe, jak już wspomnieliśmy, skubią trawę, a nosorożce czarne obgryzają liście i gałązki. Nosorożce indyjskie jedzą zarówno trawę, jak i owoce, liście i gałęzie.
Gdzie żyją nosorożce? Jak już wspomnieliśmy, nosorożce afrykańskie żyją w Afryce, a nosorożce azjatyckie w Azji. Potrzebują terenów z dostępem do wody i odpowiednią ilością pożywienia. Najczęściej zamieszkują sawanny, lasy i bagna.
Ciekawostki o nosorożcach
- Nosorożce mają bardzo słaby wzrok, ale za to doskonały słuch i węch. To dzięki nim orientują się w terenie i wyczuwają niebezpieczeństwo.
- Róg nosorożca nie jest zbudowany z kości, jak mogłoby się wydawać. Jest zrobiony z keratyny, czyli tego samego materiału, z którego zbudowane są nasze paznokcie i włosy!
- Nosorożce lubią tarzać się w błocie. Robią to, żeby ochłodzić się w upalne dni i pozbyć się pasożytów.
- Nosorożce mają swoich „przyjaciół” – bąkojady. To ptaki, które siadają na ich grzbietach i wyjadają im kleszcze i inne owady. To przykład symbiozy, czyli współpracy między dwoma gatunkami.
Niestety, nosorożce są bardzo zagrożone wyginięciem. Powodem jest kłusownictwo, czyli nielegalne polowanie na nie dla ich rogów. W niektórych krajach rogi nosorożców są cenione w medycynie ludowej, co powoduje ogromny popyt i wysokie ceny. Dodatkowo, utrata siedlisk, spowodowana rozwojem rolnictwa i urbanizacją, również przyczynia się do zmniejszania populacji nosorożców.
Dlatego tak ważne jest, aby chronić te wspaniałe zwierzęta. Wiele organizacji na całym świecie pracuje nad tym, aby powstrzymać kłusownictwo, chronić siedliska nosorożców i edukować ludzi na temat ich znaczenia dla ekosystemu.
Co możemy zrobić, żeby pomóc? Możemy wspierać organizacje zajmujące się ochroną przyrody, szerzyć wiedzę o nosorożcach i ich problemach, a także unikać kupowania produktów pochodzących od zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć wpływ na przyszłość tych wspaniałych zwierząt.
Mam nadzieję, że ta krótka lekcja o nosorożcach była dla Was interesująca. To naprawdę fascynujące stworzenia, które zasługują na naszą ochronę.









Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Określanie Współrzędnych Geograficznych Karta Pracy Klasa 6
- Jak Napisać Podanie O Zapomogę Z Funduszu Socjalnego Wzór
- Zestaw Reguł Definiujących Sposób Przesyłania Informacji W Sieci Opisuje
- Czy W Południe Słoneczne Cienie Przedmiotów Są Najkrótsze
- Czy Można Uzyskać Zaświadczenie O Niekaralności Przez Internet
- Greckie Plemiona Które Przed Czterema Tysiącami Lat Zasiedlili środkową Grecję
- Odpowiedz Na Pytania W Jaki Sposób Nie Wolno Gasić Pożaru
- Narysuj Na Mapie Czerwonym Kolorem Szlak Wielkich Jezior Mazurskich
- Prawdziwa Miłość Jest W Stanie Pokonać Wszelkie Przeszkody Rozprawka
- Napisz W Imieniu Orfeusza Ogłoszenie O Zaginięciu Eurydyki