Poznać Przeszłość Wiek 20 Sprawdzian Ii Wojna światowa

Okej, przygotujmy się do sprawdzianu z historii, a konkretnie z II wojny światowej, w oparciu o podręcznik "Poznać Przeszłość. Wiek XX". Postaram się wszystko wytłumaczyć prosto i zrozumiale, żebyście czuli się pewnie na teście. Skupimy się na najważniejszych aspektach, które często pojawiają się na sprawdzianach.
Zacznijmy od przyczyn. Pomyślmy, dlaczego w ogóle doszło do tak ogromnego konfliktu.
Przede wszystkim, pamiętajcie o traktacie wersalskim. To on, kończąc I wojnę światową, nałożył na Niemcy bardzo surowe warunki. Niemcy straciły sporo terytoriów, musiały płacić ogromne reparacje (odszkodowania wojenne) i miały ograniczone siły zbrojne. Wielu Niemców czuło się upokorzonych i niesprawiedliwie potraktowanych. To stworzyło grunt dla nacjonalistycznych idei i chęci "odzyskania godności".
Kolejną przyczyną były kryzysy gospodarcze. Wielki kryzys lat 30. XX wieku dotknął cały świat, w tym Europę. Bezrobocie, inflacja, bieda – to wszystko sprzyjało radykalizacji nastrojów społecznych. Ludzie szukali winnych swoich problemów i byli bardziej skłonni uwierzyć w obietnice poprawy sytuacji, nawet jeśli te obietnice były nierealne lub oparte na agresywnej ideologii.
Nie zapominajmy o ekspansjonizmie. Zarówno Niemcy (pod wodzą Adolfa Hitlera), jak i Włochy (pod wodzą Benito Mussoliniego) dążyły do powiększenia swoich terytoriów i wpływów. Hitler głosił ideę "Lebensraum", czyli przestrzeni życiowej dla Niemców na wschodzie Europy. Mussolini marzył o odrodzeniu Imperium Rzymskiego. Ta agresywna polityka doprowadziła do łamania umów międzynarodowych i narastania napięć.
I wreszcie, słabość Ligi Narodów. Ta organizacja miała zapobiegać wojnom, ale okazała się nieskuteczna. Nie potrafiła powstrzymać agresji państw osi (Niemiec, Włoch i Japonii). Brak zdecydowanej reakcji na łamanie prawa międzynarodowego tylko zachęcał te państwa do dalszych agresywnych działań.
Teraz przejdźmy do samego przebiegu wojny.
Najważniejsze etapy i wydarzenia
Pamiętajcie, że II wojna światowa zaczęła się 1 września 1939 roku, kiedy to Niemcy zaatakowały Polskę. To wydarzenie uznawane jest za początek wojny. Atak na Polskę był pretekstem, a prawdziwym celem Hitlera była ekspansja na wschód.
Następnie mamy kampanię wrześniową w Polsce. Mimo bohaterskiego oporu Polaków, Niemcy szybko zajęli nasz kraj, stosując taktykę "Blitzkriegu" – wojny błyskawicznej. Polegała ona na szybkich, skoordynowanych atakach czołgów, lotnictwa i piechoty.
Po upadku Polski, Niemcy skierowali swoją agresję na zachód. W 1940 roku zaatakowali i zajęli Danię, Norwegię, Holandię, Belgię i Francję. Szczególnie dramatyczna była bitwa o Francję. Francja, mimo posiadania silnej armii, szybko przegrała. Część Francji została okupowana przez Niemcy, a na pozostałym terytorium powstało marionetkowe państwo Vichy, podległe Niemcom.
W 1940 roku rozpoczęła się również bitwa o Anglię. Niemieckie lotnictwo (Luftwaffe) próbowało zniszczyć brytyjskie lotnictwo (RAF) i przygotować grunt pod inwazję na Wielką Brytanię. Brytyjczycy stawili jednak zacięty opór i dzięki swojej odwadze oraz nowatorskim technologiom (np. radarom) odparli niemieckie ataki.
W 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Był to plan Barbarossa, czyli inwazja na ZSRR. Początkowo Niemcy odnosiły duże sukcesy i szybko posuwały się w głąb Związku Radzieckiego. Jednak Związek Radziecki, mimo ogromnych strat, zdołał powstrzymać niemiecką ofensywę.
W grudniu 1941 roku Japonia zaatakowała Pearl Harbor, czyli bazę marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych na Hawajach. To wydarzenie spowodowało, że Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny po stronie aliantów (Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckiego i innych).
Przełomowe momenty wojny to między innymi bitwa pod Stalingradem (1942-1943) – klęska Niemiec na froncie wschodnim, bitwa pod Kurskiem (1943) – największa bitwa pancerna w historii, oraz lądowanie aliantów w Normandii (D-Day, 6 czerwca 1944 roku) – otwarcie drugiego frontu w Europie.
Po tych wydarzeniach losy wojny zaczęły się odwracać. Niemcy zaczęły ponosić porażki na wszystkich frontach. W 1945 roku Armia Czerwona zdobyła Berlin. Hitler popełnił samobójstwo. 8 maja 1945 roku Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. W Europie wojna się skończyła.
Wojna na Pacyfiku trwała nadal. Dopiero zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w sierpniu 1945 roku zmusiło Japonię do kapitulacji. 2 września 1945 roku Japonia podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji. II wojna światowa dobiegła końca.
Skutki II wojny światowej
II wojna światowa miała ogromne i tragiczne skutki. Była to najbardziej krwawa wojna w historii ludzkości. Zginęło w niej kilkadziesiąt milionów ludzi, w tym miliony cywilów. Wiele miast i wsi zostało zniszczonych. Europa była zrujnowana gospodarczo i społecznie.
Holokaust, czyli zagłada Żydów, był jednym z najbardziej przerażających aspektów II wojny światowej. Niemcy systematycznie mordowali miliony Żydów w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.
Po wojnie zmienił się układ sił na świecie. Stany Zjednoczone i Związek Radziecki stały się supermocarstwami. Rozpoczęła się zimna wojna, czyli rywalizacja między tymi dwoma mocarstwami.
Powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), która miała zapobiegać przyszłym wojnom i rozwiązywać problemy międzynarodowe.
Wiele krajów europejskich utraciło swoje kolonie. Rozpoczął się proces dekolonizacji.
Pamiętajcie o tych najważniejszych faktach i datach. Przeczytajcie jeszcze raz notatki z lekcji i materiały z podręcznika. Zwróćcie uwagę na mapy, żebyście wiedzieli, gdzie toczyły się najważniejsze bitwy. Powodzenia na sprawdzianie!
Kilka dodatkowych zagadnień
Warto też wspomnieć o ruchu oporu w okupowanych krajach. W Polsce działała Armia Krajowa (AK), która prowadziła walkę partyzancką i dywersyjną przeciwko Niemcom. We Francji działał ruch oporu (Résistance). W Jugosławii działała partyzantka komunistyczna pod wodzą Josipa Broz Tito. Ruch oporu utrudniał Niemcom prowadzenie wojny i podtrzymywał ducha walki w okupowanych krajach.
Nie zapomnijcie o konferencjach aliantów – w Teheranie (1943), Jałcie (1945) i Poczdamie (1945). Na tych konferencjach przywódcy aliantów (Franklin Delano Roosevelt, Winston Churchill i Józef Stalin) ustalali strategię prowadzenia wojny i powojenny porządek świata.
Pamiętajcie o propagandzie. Zarówno Niemcy, jak i alianci wykorzystywali propagandę do mobilizowania społeczeństwa, demonizowania wroga i ukrywania własnych błędów. Propaganda odgrywała ważną rolę w kształtowaniu opinii publicznej i motywowaniu żołnierzy do walki.
To wszystko powinno wam pomóc przygotować się do sprawdzianu. Jeszcze raz powodzenia!





Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Jakie Substancje Są Usuwane Z Organizmu Dzięki Pracy Nerek
- Na Jakie Pytania Odpowiada Rzeczownik Przymiotnik Przysłówek Czasownik
- Jaki Ciężar Może Przenosić Mężczyzna Przy Pracy Stałej
- Podaj Nazwy Form Polodowcowych Których Dotyczą Poniższe Opisy
- Takie Będą Rzeczypospolite Jakie Ich Młodzieży Chowanie
- Człowiek Jest Tyle Wart Ile Może Dać Drugiemu Człowiekowi
- Zadania Matematyczne Dla Klasy 5 Kolejność Wykonywania Działań
- Do Jakich Bajek Prowadziły Furtki W Akademii Pana Kleksa
- Das Ist Deutsch Kompakt Klasa 7 ćwiczenia Odpowiedzi
- Wyjaśnij Kogo Starożytni Grecy Określali Mianem Demagoga