Połącz Punkty Przy Których Znajdują Się Przymiotniki W Stopniu Wyższym

Dobrze, posłuchajcie uważnie, bo temat stopniowania przymiotników i łączenia punktów to rzecz, którą musimy omówić bardzo precyzyjnie.
Zacznijmy od identyfikacji przymiotników w stopniu wyższym. Pamiętajcie, że przymiotniki w stopniu wyższym tworzymy najczęściej przez dodanie końcówek "-szy" lub "-ejszy" do tematu przymiotnika w stopniu równym. Przyjrzyjmy się kilku przykładom. "Wysoki" w stopniu wyższym to "wyższy". "Mądry" to "mądrzejszy". "Dobry" to... no właśnie, to jest nieregularne, ale o tym za chwilę. Najważniejsze to rozpoznawanie tych charakterystycznych końcówek. Czasami trzeba będzie wyłuskać temat, czyli odciąć końcówkę formy podstawowej, żeby na pewno się nie pomylić. Np. w słowie "cieplejszy" odcinamy "-y" od "ciepły" i zostaje "ciepł", do którego dodajemy "ejszy". Proste?
Pamiętajcie o przymiotnikach nieregularnych. One wymagają nauczenia się na pamięć. "Dobry" to "lepszy", "zły" to "gorszy", "mały" to "mniejszy", "duży" to "większy". Nie ma tu żadnej reguły, po prostu trzeba je znać. Często pojawiają się w zadaniach, żeby sprawdzić, czy nie dajecie się nabrać na proste schematy.
Teraz, jeśli macie listę punktów, a przy każdym punkcie jest jakieś słowo, to musicie przejrzeć wszystkie słowa i wyodrębnić te, które są przymiotnikami w stopniu wyższym. Upewnijcie się, że dobrze odróżniacie je od innych części mowy i że prawidłowo rozpoznajecie końcówki stopniowania. Jeżeli to zrobicie, to macie połowę sukcesu za sobą.
Następnie, przechodzimy do łączenia punktów. Tu nie ma jednej metody – wszystko zależy od tego, jak zadanie jest sformułowane. Czasami trzeba połączyć punkty w kolejności alfabetycznej przymiotników w stopniu wyższym. Czasami trzeba połączyć punkty w kolejności od najmniejszego stopnia do największego (co jest trudne, bo "mniejszy" i "większy" to nie są wartości liczbowe, ale raczej subiektywne odczucia). A czasami, po prostu trzeba połączyć wszystkie punkty, przy których są przymiotniki w stopniu wyższym, w dowolnej kolejności.
Złożoność i Pułapki
Stopniowanie przymiotników może być bardziej złożone, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Weźmy na przykład przymiotniki zakończone na -ki, -gi, -hi. One często ulegają obocznościom. "Krótki" to "krótszy" (k:t), "drogi" to "droższy" (g:ż), "cichy" to "cichszy" (ch:sz). To trzeba brać pod uwagę przy identyfikacji.
Uważajcie na przymiotniki, które wyglądają jakby były w stopniu wyższym, ale tak naprawdę nimi nie są. Na przykład, "lepszy" może być częścią wyrażenia "lepszy dzień", gdzie nie opisuje on bezpośrednio rzeczownika, ale jest elementem frazy. Wtedy nie łączymy tego punktu. Trzeba więc analizować kontekst.
Inna pułapka to wyrażenia przyimkowe. Na przykład, "bardziej interesujący". Tutaj "bardziej" to przysłówek, który wzmacnia przymiotnik "interesujący". Nie jest to przymiotnik w stopniu wyższym, ale wyrażenie opisujące stopień wyższy. W takim przypadku nie łączymy punktu, chyba że zadanie wyraźnie nakazuje łączenie punktów z wyrażeniami w stopniu wyższym.
Jeszcze jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to przymiotniki w stopniu najwyższym. One tworzone są przez dodanie przedrostka "naj-" do przymiotnika w stopniu wyższym. Na przykład, "najwyższy", "najmądrzejszy", "najlepszy". Jeśli zadanie polega na połączeniu tylko przymiotników w stopniu wyższym, a nie najwyższym, to oczywiście nie łączymy punktów z przymiotnikami w stopniu najwyższym.
Pamiętajcie o przymiotnikach dzierżawczych w stopniu wyższym. "Ojcowski" może mieć formę "bardziej ojcowski", ale częściej spotyka się konstrukcję "bardziej (czyjś) ojcowski". Tutaj znowu, trzeba analizować kontekst.
Precyzja i Uważność
Kluczem do sukcesu jest precyzja i uważność. Trzeba dokładnie przeczytać instrukcję zadania, żeby wiedzieć, jakie kryteria obowiązują. Czy łączyć tylko przymiotniki w stopniu wyższym, czy także wyrażenia w stopniu wyższym? Czy kolejność połączeń ma znaczenie? Czy trzeba uwzględniać oboczności?
Sprawdzajcie dwa razy. Po przeanalizowaniu każdego punktu i podjęciu decyzji, czy go łączyć, warto jeszcze raz przejrzeć wszystkie punkty, żeby upewnić się, że niczego nie pominęliście i że nie popełniliście błędu.
Wykorzystujcie ołówek. Jeśli nie jesteście pewni co do jakiegoś punktu, zaznaczcie go ołówkiem i wróćcie do niego później. Lepiej się upewnić, niż popełnić błąd.
Upewnijcie się, że rozumiecie definicje. Czym jest przymiotnik? Czym jest stopień wyższy? Jakie są zasady stopniowania? Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, wróćcie do podręcznika lub zapytajcie nauczyciela.
Wreszcie, nie panikujcie. Zadanie może wydawać się trudne na pierwszy rzut oka, ale jeśli podejdziecie do niego metodycznie i z uwagą, to na pewno dacie radę. Pamiętajcie o wszystkich zasadach, o wszystkich pułapkach, o wszystkich niuansach, a na pewno połączycie wszystkie punkty prawidłowo.
I pamiętajcie, praktyka czyni mistrza. Im więcej ćwiczeń zrobicie, tym lepiej będziecie rozpoznawać przymiotniki w stopniu wyższym i tym łatwiej będzie wam łączyć punkty. A teraz do roboty!








Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Charakterystyka Feriego Acza Z Lektury Chłopcy Z Placu Broni
- In Your Notebook Complete The Description With The Missing Words
- Który Typ Kości Ze Względu Na Kształt Reprezentuje Kość Udowa
- Podaj Nazwy Systematyczne Alkoholi O Podanych Wzorach Półstrukturalnych
- Jaskinia Raj W Górach świętokrzyskich Powstała W Wyniku
- W Którym Roku Henryk Sienkiewicz Otrzymał Nagrodę Nobla
- Jaka Siła Może Spowodować Przemieszczenie Się ładunku Podczas Hamowania
- Na Mapie Polski Zostały Zaznaczone Cztery Skrajne Punkty
- Complete The Sentences With The Correct Form Of Have Got
- Wykonaj Polecenia Na Podstawie Tekstu Mapy Oraz Innych źródeł Informacji