histats.com

Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta


Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta

Hej uczniowie! Często pytacie, jak odczytywać wymiary z rysunku i obliczać pole wielokąta. To wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje! Zaraz wam to wszystko wytłumaczę, krok po kroku. Skupimy się na najpopularniejszych przykładach i pokażę wam proste metody, które pozwolą wam bez problemu rozwiązywać takie zadania.

Zanim zaczniemy liczyć, musimy nauczyć się, jak dokładnie odczytywać wymiary z rysunku. Wyobraźcie sobie, że macie przed sobą rysunek prostokąta. Zazwyczaj, długości boków są na nim podane bezpośrednio. Szukajcie liczb z jednostkami (np. cm, m, mm) umieszczonych przy bokach figury. Czasami wymiary są zaznaczone strzałkami z opisem, np. "długość" i "szerokość". Jeśli rysunek jest wykonany w skali, to trzeba uwzględnić tę skalę przy odczytywaniu wymiarów. Na przykład, jeśli skala wynosi 1:10, to każdy centymetr na rysunku odpowiada 10 centymetrom w rzeczywistości. Pamiętajcie, żeby zawsze dokładnie sprawdzać, jakie jednostki są użyte na rysunku i w zadaniu!

Spójrzmy na trójkąt. Tutaj potrzebujemy długości podstawy i wysokości. Podstawa to jeden z boków trójkąta, a wysokość to odcinek prostopadły do podstawy, poprowadzony z wierzchołka leżącego naprzeciwko podstawy. Często wysokość jest oznaczona przerywaną linią z kątem prostym u podstawy. I znowu, szukamy liczb z jednostkami przy tych odcinkach.

A co z bardziej skomplikowanymi figurami, takimi jak trapez? W trapezie potrzebujemy długości dwóch podstaw (równoległych boków) i wysokości (odcinka prostopadłego do obu podstaw). Podobnie jak w trójkącie, wysokość często jest oznaczona przerywaną linią.

W przypadku równoległoboku, sprawa wygląda podobnie jak w prostokącie i trapezie. Potrzebujemy długości podstawy i wysokości, ale uwaga! Wysokość w równoległoboku nie jest długością boku, tylko odcinkiem prostopadłym do podstawy, poprowadzonym z wierzchołka leżącego na przeciwległym boku.

Gdy mamy do czynienia z wielokątem foremnym (np. pięciokątem, sześciokątem), często wystarczy znać długość jednego boku. Czasami podana jest również długość apotemu, czyli odcinka łączącego środek wielokąta z środkiem jednego z jego boków.

Obliczanie Pola Dla Podstawowych Figur

No dobra, mamy już wymiary. Teraz czas na obliczenia! Zaczniemy od najprostszych figur.

Prostokąt: Pole prostokąta to po prostu długość pomnożona przez szerokość. Czyli:

Pole = długość * szerokość

Na przykład, jeśli prostokąt ma długość 5 cm i szerokość 3 cm, to jego pole wynosi 5 cm * 3 cm = 15 cm². Pamiętajcie o jednostkach! Pole zawsze wyrażamy w jednostkach kwadratowych (cm², m², mm² itp.).

Kwadrat: Kwadrat to szczególny przypadek prostokąta, gdzie wszystkie boki są równe. Więc pole kwadratu to bok pomnożony przez bok, czyli:

Pole = bok * bok = bok²

Jeśli kwadrat ma bok o długości 4 cm, to jego pole wynosi 4 cm * 4 cm = 16 cm².

Trójkąt: Pole trójkąta to połowa iloczynu długości podstawy i wysokości. Czyli:

Pole = (podstawa * wysokość) / 2

Załóżmy, że trójkąt ma podstawę o długości 6 cm i wysokość o długości 4 cm. Wtedy jego pole wynosi (6 cm * 4 cm) / 2 = 12 cm².

Równoległobok: Pole równoległoboku liczymy podobnie jak pole prostokąta – mnożymy długość podstawy przez wysokość (pamiętajcie, żeby użyć wysokości, a nie długości boku!).

Pole = podstawa * wysokość

Jeśli równoległobok ma podstawę o długości 7 cm i wysokość o długości 3 cm, to jego pole wynosi 7 cm * 3 cm = 21 cm².

Trapez: Pole trapezu to połowa sumy długości podstaw pomnożona przez wysokość. Czyli:

Pole = ((podstawa_1 + podstawa_2) / 2) * wysokość

Załóżmy, że trapez ma podstawy o długościach 5 cm i 7 cm oraz wysokość o długości 4 cm. Wtedy jego pole wynosi ((5 cm + 7 cm) / 2) * 4 cm = 24 cm².

Koło: Potrzebujemy promień, żeby obliczyć pole koła.

Pole = π * promień²

Załóżmy, że koło ma promień o długości 3 cm. π (pi) to stała matematyczna, która w przybliżeniu wynosi 3.14. Wtedy jego pole wynosi 3.14 * (3 cm)² = 3.14 * 9 cm² = 28.26 cm².

Wielokąty Foremnę: Pole wielokąta foremnego można obliczyć, znając długość boku i apotemu. Apotem to odcinek łączący środek wielokąta ze środkiem jednego z jego boków. Wzór wygląda następująco:

Pole = (n * bok * apotem) / 2

gdzie 'n' to liczba boków wielokąta.

Na przykład, dla sześciokąta foremnego o boku długości 2 cm i apotemie długości 1.73 cm, pole wynosi (6 * 2 cm * 1.73 cm) / 2 = 10.38 cm².

A co jeśli figura jest bardziej skomplikowana?

Czasami mamy do czynienia z figurami, które nie są typowymi prostokątami, trójkątami czy trapezami. Wtedy trzeba zastosować sprytniejsze metody!

Metoda podziału: Najczęściej stosowaną metodą jest podział figury na mniejsze, prostsze figury, których pola potrafimy obliczyć (np. prostokąty, trójkąty, trapezy). Obliczamy pola poszczególnych części, a następnie sumujemy je.

Wyobraźcie sobie literę "L". Możemy ją podzielić na dwa prostokąty. Odczytujemy wymiary każdego prostokąta z rysunku, obliczamy ich pola, a następnie dodajemy je do siebie.

Metoda uzupełniania: Czasami łatwiej jest "dorysować" do figury brakujący fragment, tak aby powstała prostsza figura, np. prostokąt. Obliczamy pole dużej figury (po uzupełnieniu), a następnie odejmujemy pole dorysowanego fragmentu.

Na przykład, jeśli mamy figurę w kształcie prostokąta z "dziurą" w kształcie trójkąta, możemy obliczyć pole całego prostokąta, a następnie odjąć pole trójkąta.

Przykładowe Zadanie:

Załóżmy, że mamy figurę składającą się z prostokąta o wymiarach 4 cm x 6 cm i trójkąta prostokątnego, którego podstawa przylega do dłuższego boku prostokąta i ma długość 6 cm, a wysokość trójkąta wynosi 3 cm.

  1. Obliczamy pole prostokąta: Pole = 4 cm * 6 cm = 24 cm²
  2. Obliczamy pole trójkąta: Pole = (6 cm * 3 cm) / 2 = 9 cm²
  3. Sumujemy pola: Pole całkowite = 24 cm² + 9 cm² = 33 cm²

Ważne jest, żeby dokładnie analizować rysunek i zastanowić się, która metoda będzie najprostsza w danym przypadku. Róbcie dużo ćwiczeń, a z czasem nabierzecie wprawy! Pamiętajcie, że kluczem jest dokładne odczytywanie wymiarów i stosowanie odpowiednich wzorów. Nie bójcie się rysować dodatkowych linii na rysunku, żeby łatwiej było podzielić figurę na prostsze części. Powodzenia!

Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Oblicz Pole Wielokąta Potrzebne Wymiary Odczytaj Z Rysunku
Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Odczytaj z rysunku potrzebne wymiary i oblicz pole wielokąta - Brainly.pl
Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Oblicz pole wielokąta. Potrzebne wymiary odczytaj z rysunku. - Brainly.pl
Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Oblicz w zeszycie pole narysowanego wielokąta. Potrzebne wymiary
Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Oblicz pole wielokąta.Potrzebne wymiary odczytaj z rysunku - Brainly.pl
Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Oblicz pole wielokąta. Potrzebne wymiary odczytaj z rysunku. Zad 14
Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Oblicz pole wielokąta. Potrzebne wymiary odczytaj z rysunku. Potrzebne
Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Oblicz Pole Wielokąta Potrzebne Wymiary Odczytaj Z Rysunku
Odczytaj Z Rysunku Potrzebne Wymiary I Oblicz Pole Wielokąta Odczytaj z rysunku potrzebne wymiary i Oblicz pole wielokąta. Od razu

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować