Od Piastów Do Jagiellonów Sprawdzian Klasa 4 Nowa Era
Witajcie, młodzi historycy! Gotowi na fascynującą podróż w czasie? Dziś zagłębimy się w epokę Piastów i Jagiellonów – okres, który ukształtował Polskę, jaką znamy. Przygotujcie się, bo czeka nas sprawdzian wiedzy, który pozwoli Wam usystematyzować informacje i poczuć się pewnie na lekcjach historii!
Zaczynamy od Piastów, naszej pierwszej dynastii królewskiej. Pamiętacie legendę o Piaście Kołodzieju? To właśnie od niego wywodzi się ród, który przez wieki rządził naszym krajem. Pierwszym historycznym władcą Polski był Mieszko I. Jego decyzja o przyjęciu chrztu w 966 roku miała ogromne znaczenie. Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiej, zyskując uznanie w Europie i unikając przymusowej chrystianizacji ze strony sąsiadów. Pamiętajcie o tym roku – 966! To data, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii Polski.
Mieszko I, umiejętnie prowadząc politykę zagraniczną, powiększył terytorium państwa. Po nim władzę przejął jego syn, Bolesław Chrobry. Bolesław to prawdziwy wojownik i strateg. Wykorzystał śmierć cesarza Ottona III i koronował się na króla Polski w 1025 roku. Koronacja ta była ukoronowaniem jego wysiłków i umocniła pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Pamiętajcie o zjeździe gnieźnieńskim w 1000 roku – to symbol potęgi Bolesława Chrobrego!
Po śmierci Bolesława Chrobrego nastąpił kryzys. Jego następcy nie byli w stanie utrzymać silnej pozycji państwa. W kraju wybuchły bunty pogan i walki o władzę. Dopiero Kazimierz Odnowiciel, syn Mieszka II, zdołał odbudować państwo i przenieść stolicę do Krakowa. Kazimierz to postać, której zawdzięczamy powrót Polski na właściwe tory.
Kolejni Piastowie, tacy jak Bolesław Śmiały (Szczodry) i Władysław Herman, rządzili Polską z różnym szczęściem. Bolesław Śmiały zasłynął z konfliktu z biskupem Stanisławem, który zakończył się śmiercią biskupa i wygnaniem króla z kraju. Władysław Herman, z kolei, był władcą słabym i uzależnionym od możnych.
Na scenę wkracza Bolesław Krzywousty. Podzielił on Polskę na dzielnice, co miało zapobiec walkom o władzę po jego śmierci. Niestety, testament Krzywoustego zapoczątkował okres rozbicia dzielnicowego. Polska podzielona na mniejsze księstwa osłabiła się i stała się łatwym łupem dla sąsiadów. Pamiętajcie o synach Bolesława Krzywoustego – Władysławie Wygnańcu, Bolesławie Kędzierzawym, Mieszku Starym i Henryku Sandomierskim. To oni, po śmierci ojca, objęli władzę w poszczególnych dzielnicach.
Okres rozbicia dzielnicowego to czas walk bratobójczych, osłabienia władzy centralnej i rozwoju lokalnych ośrodków władzy. Mimo to, w tym okresie rozwijały się miasta i handel, a także kultura i sztuka.
Zjednoczenie Polski i Kazimierz Wielki
Po długim okresie rozbicia dzielnicowego, Polska zaczęła się jednoczyć. Władysław Łokietek, po wielu trudach, zdołał zjednoczyć część ziem polskich i koronować się na króla w 1320 roku. Jednak prawdziwym królem-budowniczym był jego syn, Kazimierz Wielki.
Kazimierz Wielki to postać niezwykle ważna w historii Polski. Zbudował liczne zamki, miasta i drogi. Założył Akademię Krakowską – pierwszy uniwersytet w Polsce. Skodyfikował prawo i dbał o rozwój gospodarczy kraju. Mawiano o nim, że "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Pamiętajcie o tym powiedzeniu, bo doskonale oddaje zasługi Kazimierza Wielkiego. Kazimierz Wielki to król, który dbał o swój kraj i swoich poddanych. Jego śmierć w 1370 roku zakończyła panowanie dynastii Piastów.
Po śmierci Kazimierza Wielkiego na tronie polskim zasiadł Ludwik Węgierski z dynastii Andegawenów. Po jego śmierci królem Polski została jego córka Jadwiga. Jadwiga, kierując się dobrem państwa, poślubiła Władysława Jagiełłę, księcia litewskiego.
Unia polsko-litewska to kolejny ważny moment w historii Polski. Połączenie Polski i Litwy stworzyło potężne państwo, które mogło skutecznie bronić się przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak Zakon Krzyżacki.
Jagiellonowie – złoty wiek Polski
Władysław Jagiełło dał początek dynastii Jagiellonów, która rządziła Polską przez kolejne wieki. Jagiellonowie to okres rozkwitu Polski, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym i kulturalnym.
Władysław Jagiełło pokonał Zakon Krzyżacki w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Bitwa ta była jednym z największych zwycięstw w historii Polski i zakończyła dominację Zakonu Krzyżackiego w regionie. Pamiętajcie o roku 1410 i bitwie pod Grunwaldem – to symbole polskiej potęgi.
Kolejni Jagiellonowie, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt Stary, kontynuowali politykę wzmacniania państwa i dbali o jego rozwój.
Za panowania Jagiellonów Polska przeżywała swój złoty wiek. Rozwijała się kultura i sztuka. Działało wielu wybitnych artystów i naukowców. Powstały wspaniałe dzieła architektury, literatury i muzyki. To był czas prosperity i rozwoju.
Zygmunt Stary, wraz z żoną Boną Sforzą, przyczynili się do rozwoju renesansu w Polsce. Bona Sforza wprowadziła do polskiej kuchni nowe warzywa i potrawy, a także dbała o rozwój kultury i sztuki.
Ostatnim Jagiellonem na tronie polskim był Zygmunt August. Jego bezpotomna śmierć w 1572 roku zakończyła panowanie dynastii Jagiellonów i otworzyła nowy rozdział w historii Polski – okres elekcji królów.
To tylko krótki przegląd historii Piastów i Jagiellonów. Pamiętajcie, że historia to fascynująca opowieść o ludziach, wydarzeniach i procesach, które ukształtowały nasz kraj. Uczcie się historii, bo to klucz do zrozumienia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości!
Pamiętajcie o datach, postaciach i wydarzeniach, o których wspomnieliśmy. Przygotujcie się do sprawdzianu, powtarzając materiał i rozwiązując zadania. Życzę Wam powodzenia! Niech historia stanie się Waszą pasją!





Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Ziemie Polskie Wi Połowie Xix Wieku Sprawdzian Odpowiedzi
- Przenikanie Wody W Procesie Osmozy Prowadzi Do Wyrównania
- Zaznacz W Tabeli Krzyżykami Zdania Prawdziwe I Zdania Fałszywe
- Maturalne Karty Pracy Geografia 1 Odpowiedzi Obraz Ziemi
- Na Rysunkach Przedstawiono Dwa Jednakowe Kwadraty O Boku A
- Co Sprawia Ze Czlowiek Jest Szczesliwy Przyklady Z Literatury
- Kajko I Kokosz Szkoła Latania Charakterystyka Postaci
- Zapisz Trzy Ułamki Które Mają Równe Mianowniki I Różne Liczniki
- Nowenna Do św Judy Tadeusza W Zupełnie Beznadziejnych Przypadkach świadectwa
- Systematyka Związków Nieorganicznych Sprawdzian Nowa Era