Nazwa Okresu W Sztuce Który Bezpośrednio Poprzedził Barok

Dobrze, postaram się odpowiedzieć na pytanie w prosty i przystępny sposób, tak jakbym tłumaczył to uczniom na lekcji.
Okres w sztuce, który bezpośrednio poprzedzał barok, to manieryzm. Często nazywa się go także późnym renesansem, choć to trochę uproszczenie. Żeby dobrze to zrozumieć, musimy na chwilę wrócić do samego renesansu.
Renesans, szczególnie ten wysoki renesans, to czas idealnych proporcji, harmonii, spokoju i piękna. Artyści tacy jak Leonardo da Vinci, Rafael Santi i Michał Anioł osiągnęli mistrzostwo w przedstawianiu ludzkiego ciała, perspektywy i emocji w sposób idealny i realistyczny. Ich dzieła były wzorem do naśladowania przez kolejne pokolenia artystów.
Ale… właśnie, zawsze jest jakieś "ale". Po takim okresie szczytowym, artyści zaczęli czuć, że trudno jest pobić mistrzów renesansu. Zaczęli więc szukać nowych dróg wyrazu, nowych sposobów na zaskoczenie widza. I właśnie wtedy narodził się manieryzm.
Manieryzm to jakby trochę "przekręcona" wersja renesansu. Artyści manieryzmu znali wszystkie zasady renesansowej sztuki, ale świadomie zaczęli je łamać i naginać. Chcieli pokazać, że potrafią malować i rzeźbić tak dobrze jak mistrzowie, ale na swój własny, oryginalny sposób.
Co to oznacza w praktyce?
Cechy Charakterystyczne Manieryzmu
Manieryzm charakteryzuje się kilkoma kluczowymi cechami, które odróżniają go od klasycznego renesansu:
-
Wydłużone Proporcje: Ludzkie ciała na obrazach i rzeźbach manieryzmu często są nienaturalnie wydłużone. Postacie są smukłe, eleganckie, ale czasami wręcz karykaturalne. To świadome odejście od idealnych proporcji renesansu. Wyobraźcie sobie, że ktoś rozciągnął figurę, żeby wyglądała bardziej imponująco.
-
Skomplikowane Kompozycje: Renesans stawiał na jasność i harmonię kompozycji. W manieryzmie kompozycje stają się bardziej skomplikowane, dynamiczne i pełne ruchu. Na obrazach często widzimy tłumy postaci, splątane ze sobą w dynamicznych pozach. Trudno jest od razu ogarnąć wzrokiem całą scenę.
-
Nienaturalne Kolory: Artyści manieryzmu często używali kolorów, które nie występują w naturze. Lubili jaskrawe, nasycone barwy, kontrastowe zestawienia i odcienie, które miały szokować i przyciągać uwagę. Często używali też chłodnych, metalicznych barw, które nadawały obrazom pewien chłód i dystans.
-
Wyrafinowanie i Elegancja: Manieryzm to sztuka elitarna, przeznaczona dla wykształconych odbiorców. Artyści chcieli pokazać swoje umiejętności i erudycję, tworząc dzieła pełne aluzji, symboli i ukrytych znaczeń. Dzieła manieryzmu często są pełne alegorii i wymagają od widza pewnej wiedzy i wrażliwości.
-
"Figura Serpentinata": To charakterystyczna poza dla manieryzmu. Postać jest wygięta w esowaty sposób, skręcona i dynamiczna. Taka poza miała pokazywać kunszt artysty w przedstawianiu ruchu i złożoności ludzkiego ciała. Można sobie wyobrazić, że ktoś próbuje tańczyć w bardzo skomplikowany sposób.
-
Dekoracyjność: Manieryzm charakteryzuje się dużą dbałością o detale i dekoracyjność. Artyści starali się upiększać swoje dzieła, dodając bogate ornamenty, ozdobne stroje i wyszukane akcesoria. Chodziło o to, żeby pokazać bogactwo i przepych.
Przykłady? Proszę bardzo! Jednym z najbardziej znanych przykładów malarstwa manieryzmu jest "Długoszyja Madonna" Parmigianina. Zwróćcie uwagę na wydłużone proporcje Madonny i jej nienaturalnie długie palce. Innym przykładem jest rzeźba "Porwanie Sabinek" Giambologni. Zobaczycie tam skomplikowaną kompozycję i dynamiczne pozy postaci.
Manieryzm był popularny w całej Europie, szczególnie we Włoszech, Francji i Hiszpanii. We Włoszech, Florencja była jednym z głównych ośrodków manieryzmu. We Francji, manieryzm rozwinął się na dworze królewskim w Fontainebleau. W Hiszpanii, manieryzm wpłynął na twórczość El Greca, choć jego styl jest bardzo indywidualny i trudny do jednoznacznego zaklasyfikowania.
Manieryzm trwał mniej więcej od lat 20. XVI wieku do końca XVI wieku, czyli do momentu, kiedy w pełni rozwinął się barok.
Różnice pomiędzy Manieryzmem a Barokiem
Chociaż manieryzm i barok następują po sobie, to są to dwa zupełnie różne style. Barok to przepych, dynamizm, emocje i monumentalność. Barok dąży do poruszenia widza, do wywołania w nim silnych emocji. Dzieła barokowe są często teatralne i pełne patosu. W baroku stawia się na realizm, choć często przesadzony.
Manieryzm, jak już wiecie, jest bardziej wyrafinowany, intelektualny i nieco chłodny. Manieryzm nie dąży do realizmu, ale do pewnej idealizacji i stylizacji. Manieryzm to sztuka dla koneserów, barok to sztuka dla mas.
Pomyślcie o tym w ten sposób: manieryzm to elegancki taniec dworski, a barok to dynamiczny, pełen emocji taniec ludowy. Oba tańce są piękne, ale zupełnie inne.
Podsumowując, manieryzm był okresem przejściowym między renesansem a barokiem. Był to czas eksperymentów, poszukiwań nowych form wyrazu i świadomego łamania zasad. Manieryzm był ważnym etapem w rozwoju sztuki europejskiej i wpłynął na kształtowanie się baroku. Zrozumienie manieryzmu pomaga nam lepiej docenić i zrozumieć sztukę baroku. Pamiętajcie o wydłużonych proporcjach, skomplikowanych kompozycjach i nienaturalnych kolorach! Mam nadzieję, że teraz wiecie już wszystko!








Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Do Jakiej Bajki Trafili Adaś I Artur W Poszukiwaniu Skarbów
- Połącz Punkty Przy Których Znajdują Się Przymiotniki W Stopniu Wyższym
- Egzamin ósmoklasisty Angielski Arkusze Z Odpowiedziami
- Podkreśl Zdania Które Zawierają Poprawne Informacje O Skutkach Rozedmy Płuc
- Modlitwa Wiernych Dla Dzieci Na Zakończenie Roku Szkolnego
- W Jakich Skałach Zostały Narysowane Przybory Geometryczne
- Napisz Opowiadanie O Spotkaniu Z Bohaterem Wybranej Lektury Obowiązkowej
- Struktura Narodowościowa Etniczna I Wyznaniowa Klasa 7
- Na Podstawie Zamieszczonego Wykresu Uzupełnij Zdania Liczby Zapisz Słownie
- Matematyka Z Kluczem Klasa 4 Część 2 Podręcznik Odpowiedzi