histats.com

Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy


Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy

Drodzy uczniowie,

Wasze pytanie o sakramenty ustanowione przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy jest niezwykle istotne dla zrozumienia fundamentów naszej wiary. Postaram się przybliżyć Wam tę tematykę w sposób jak najbardziej szczegółowy i wyczerpujący, opierając się na najdogłębniejszych źródłach teologicznych i historycznych.

Ostatnia Wieczerza, opisana w Ewangeliach synoptycznych (Mateusza, Marka i Łukasza) oraz w Pierwszym Liście do Koryntian św. Pawła, stanowi moment przełomowy w historii zbawienia. To właśnie wtedy Jezus Chrystus, w przeddzień swojej męki i śmierci, przekształcił zwykły posiłek paschalny w sakramentalny akt, który miał być kontynuowany przez Jego uczniów na pamiątkę Jego ofiary.

Sakrament Eucharystii to pierwszy i najważniejszy sakrament ustanowiony podczas Ostatniej Wieczerzy. Ewangelie zgodnie relacjonują moment, w którym Jezus wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał swoim uczniom, mówiąc: "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje". Następnie wziął kielich z winem, odmówił dziękczynienie i podał im, mówiąc: "Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów". Słowa te, wypowiedziane w uroczystej i pełnej powagi atmosferze, ustanowiły Eucharystię jako rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina.

Ustanowienie Eucharystii nie jest jedynie symbolicznym aktem. Jezus wyraźnie mówi "to jest Ciało moje" i "to jest moja Krew", co wskazuje na realną przemianę (transsubstancjację) substancji chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Zmieniają się postacie (accidentia), ale substancja ulega przemianie. Ta doktryna, choć tajemnicza, jest dogmatem wiary katolickiej, potwierdzonym przez Sobór Trydencki i wielokrotnie potwierdzanym przez Magisterium Kościoła.

Nakaz Jezusa "Czyńcie to na moją pamiątkę" (Łk 22, 19; 1 Kor 11, 24-25) jest kluczowy dla zrozumienia ciągłości Eucharystii w Kościele. Uczniowie, a następnie ich następcy – biskupi i prezbiterzy – otrzymali władzę sprawowania Eucharystii, uobecniając w ten sposób ofiarę Chrystusa na ołtarzach całego świata. Ta sukcesja apostolska, przekazywana z pokolenia na pokolenie, gwarantuje ważność i autentyczność sakramentu. Eucharystia jest więc nie tylko pamiątką historyczną, ale przede wszystkim realnym uobecnieniem zbawczej ofiary Chrystusa. Poprzez Komunię Świętą wierni jednoczą się z Chrystusem i między sobą, stając się jednym ciałem w Chrystusie. Jest to sakrament jedności, miłości i pokoju.

Sakrament Kapłaństwa

Ustanowienie Eucharystii jest nierozerwalnie związane z ustanowieniem sakramentu Kapłaństwa. Jezus, nakazując apostołom "Czyńcie to na moją pamiątkę", powierzył im jednocześnie władzę sprawowania tego sakramentu. Tylko kapłan, ważnie wyświęcony, może konsekrować chleb i wino, przemieniając je w Ciało i Krew Chrystusa.

Św. Paweł w swoich listach wyraźnie podkreśla rolę apostołów i ich następców jako szafarzy Bożych tajemnic (1 Kor 4, 1). Ustanowienie sakramentu Kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy jest więc fundamentem struktury hierarchicznej Kościoła. To dzięki kapłanom wierni mogą uczestniczyć w Eucharystii, przyjmować sakramenty i otrzymywać duchowe przewodnictwo. Kapłan jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, działającym in persona Christi – w osobie Chrystusa. Jego posługa jest służbą na rzecz zbawienia dusz. Jest to powołanie do szczególnej bliskości z Bogiem i oddania się w służbie Kościołowi.

Co więcej, ustanowienie Kapłaństwa nie ogranicza się jedynie do możliwości sprawowania Eucharystii. Kapłani otrzymują także władzę odpuszczania grzechów w sakramencie Pokuty i Pojednania, głoszenia Słowa Bożego i nauczania prawd wiary. Są przewodnikami duchowymi, nauczycielami i szafarzami łaski Bożej. Dlatego też sakrament Kapłaństwa jest tak ważny dla życia Kościoła. Zapewnia on ciągłość posługi Chrystusa i obecność Jego łaski w świecie. Bez kapłanów nie byłoby Eucharystii, nie byłoby sakramentów, nie byłoby Kościoła, który znamy.

Ostatnia Wieczerza to więc moment narodzin Kościoła w pełnym tego słowa znaczeniu. To wtedy Chrystus ustanowił dwa kluczowe sakramenty, które stanowią fundament naszej wiary i życia duchowego. Eucharystia i Kapłaństwo są darami, które otrzymaliśmy od samego Boga. Dziękujmy za nie i starajmy się żyć w sposób godny tego daru.

Czy sakrament Namaszczenia Chorych także został ustanowiony podczas Ostatniej Wieczerzy?

Choć niektórzy teologowie dopatrują się zalążków sakramentu Namaszczenia Chorych w praktyce uzdrawiania chorych przez Jezusa i Jego apostołów (Mk 6, 13), to jednak bezpośrednie ustanowienie tego sakramentu zwykle wiąże się z listem św. Jakuba Apostoła (Jk 5, 14-15). Tam czytamy: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, aby się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone".

Zatem, choć sama praktyka namaszczania olejem mogła być znana już wcześniej, to jednak konkretna forma sakramentalna, wraz z obietnicą odpuszczenia grzechów i duchowego umocnienia, została wyraźnie określona dopiero w Liście św. Jakuba. Nie możemy więc twierdzić, że sakrament Namaszczenia Chorych został ustanowiony bezpośrednio podczas Ostatniej Wieczerzy, choć oczywiście cała działalność Jezusa, w tym uzdrawianie chorych, stanowiła zapowiedź i przygotowanie do tego sakramentu. Należy pamiętać, że działalność uzdrowicielska Chrystusa, ukazana w Ewangeliach, była znakiem nadchodzącego Królestwa Bożego, w którym nie będzie cierpienia i choroby. Sakrament Namaszczenia Chorych jest kontynuacją tej misji Chrystusa w Kościele.

Czy sakrament Pokuty został ustanowiony podczas Ostatniej Wieczerzy?

Podobnie jak w przypadku Namaszczenia Chorych, nie ma bezpośredniego zapisu w Ewangeliach, który by wskazywał na ustanowienie sakramentu Pokuty podczas Ostatniej Wieczerzy. Jednakże, niektórzy teologowie wskazują na fragment Ewangelii Jana (J 20, 22-23), gdzie Jezus, po swoim zmartwychwstaniu, ukazuje się apostołom i mówi: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".

Te słowa Jezusa są interpretowane jako przekazanie apostołom władzy odpuszczania grzechów, która jest kluczowym elementem sakramentu Pokuty i Pojednania. Choć więc sama Ostatnia Wieczerza nie jest momentem ustanowienia tego sakramentu, to jednak możemy uznać, że przygotowuje ona do niego. Ofiara Chrystusa na krzyżu, uobecniana w Eucharystii, jest źródłem przebaczenia grzechów. A władza odpuszczania grzechów, przekazana apostołom, jest narzędziem, przez które owo przebaczenie staje się dostępne dla wiernych.

Należy zauważyć, że sakrament Pokuty i Pojednania jest nie tylko wyznaniem grzechów, ale przede wszystkim aktem skruchy i nawrócenia. Jest to proces przemiany serca, który prowadzi do pojednania z Bogiem i z Kościołem. Kapłan, spowiadający w imieniu Chrystusa, jest szafarzem Bożego miłosierdzia. Jego zadaniem jest nie tylko wysłuchanie wyznania grzechów, ale także udzielenie pouczenia i zachęty do poprawy życia. Sakrament Pokuty i Pojednania jest więc drogą do uzdrowienia duchowego i odzyskania łaski Bożej.

Mam nadzieję, że ta szczegółowa odpowiedź przybliżyła Wam tematykę sakramentów ustanowionych przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Pamiętajcie, że te sakramenty są źródłem łaski Bożej i są niezbędne do naszego zbawienia.

Życzę Wam dalszych owocnych studiów nad tajemnicami naszej wiary.

Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy Koszerne? Ciemnoczerwone? Jakie wino mógł spożywać Jezus podczas
Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy Odkryto, co dokładnie jadł Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy
Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy Statua Ostatniej Wieczerzy, statua religijna, Jezus i 12 uczniów, blat
Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy Wydruk Canvas Obraz do Sypialni Jezus i Apostołowie na ostatniej
Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy Sakrament Ostatniej Wieczerzy - Salvador Dali - ParosArt
Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy Ikona ostatniej wieczerzy. Ikona „Ostatnia wieczerza” Last Dinner, Last
Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy Czy ten kielich to słynny Święty Graal? Mógł go używać Jezus podczas
Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy [TYLKO U NAS] Ks. bp A. Długosz podczas XXIII Pielgrzymki PKRD na Jasną
Napisz Jakie Sakramenty Ustanowił Pan Jezus Podczas Ostatniej Wieczerzy ŚWIĘTY OBRAZ 62X82 OSTATNIEJ WIECZERZY JEZUS VINCI • Cena, Opinie

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować