histats.com

Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie


Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie

Hej wszystkim szóstoklasistom! Zbliża się sprawdzian z figur na płaszczyźnie? Nie martwcie się, postaram się wszystko wytłumaczyć krok po kroku, żebyście czuli się pewnie. Skupimy się na najważniejszych rzeczach, które na pewno pojawią się na sprawdzianie. Gotowi? Zaczynamy!

Zacznijmy od podstaw, czyli punktów, prostych, odcinków i półprostych. Wyobraź sobie, że rysujesz maleńką kropeczkę na kartce. To jest punkt. Punkt oznaczamy dużą literą, na przykład A, B, C.

Teraz weź linijkę i narysuj linię prostą, która biegnie w nieskończoność w obie strony. To jest prosta. Prosta też oznaczamy literami, ale tym razem małymi, na przykład k, l, m. Możemy też opisać prostą za pomocą dwóch punktów, które na niej leżą, np. prosta AB. Strzałki na końcach prostej oznaczają, że ona się nie kończy.

Odcinek to część prostej, która jest ograniczona dwoma punktami. Ma początek i koniec. Te punkty nazywamy końcami odcinka. Odcinek AB to odcinek, którego końcami są punkty A i B. Odcinek oznaczamy kreską nad literami, np. ̅AB.

Półprosta to część prostej, która ma początek, ale biegnie w nieskończoność w jednym kierunku. Wyobraź sobie, że bierzesz prostą i odcinasz jej jedną część. To co zostaje, to półprosta. Półprosta oznaczamy literami, podobnie jak odcinek, ale z jedną strzałką nad literami, np. →AB. Punkt A to początek półprostej, a półprosta biegnie przez punkt B w nieskończoność. Ważna kolejność! Półprosta AB to nie to samo co półprosta BA.

Kąty! Pamiętacie co to kąt? Kąt to figura geometryczna, która powstaje, gdy dwie półproste wychodzą z jednego punktu. Ten punkt to wierzchołek kąta, a półproste to ramiona kąta. Kąty mierzymy w stopniach.

Mamy kilka rodzajów kątów:

  • Kąt prosty: ma 90 stopni. Możecie go zobaczyć w rogu kartki albo w rogu stołu.
  • Kąt ostry: ma mniej niż 90 stopni. Jest mniejszy od kąta prostego.
  • Kąt rozwarty: ma więcej niż 90 stopni, ale mniej niż 180 stopni. Jest większy od kąta prostego, ale mniejszy od kąta półpełnego.
  • Kąt półpełny: ma 180 stopni. Wygląda jak prosta.
  • Kąt pełny: ma 360 stopni. To tak jakby obrócić się wokół własnej osi.

Żeby zmierzyć kąt, używamy kątomierza. Przykładamy środek kątomierza do wierzchołka kąta, a jedno z ramion kąta musi leżeć na linii zerowej kątomierza. Potem patrzymy, na którym miejscu kątomierza znajduje się drugie ramię kąta. To jest miara naszego kąta.

Teraz przejdziemy do figur na płaszczyźnie, czyli do takich, które możemy narysować na kartce.

Trójkąty i ich tajemnice

Trójkąt to figura geometryczna, która ma trzy boki, trzy kąty i trzy wierzchołki. Suma kątów w trójkącie zawsze wynosi 180 stopni. To bardzo ważna zasada!

Mamy różne rodzaje trójkątów:

  • Trójkąt równoboczny: ma wszystkie trzy boki równe. Ma też wszystkie trzy kąty równe (po 60 stopni).
  • Trójkąt równoramienny: ma dwa boki równe. Kąty przy podstawie (czyli przy trzecim boku) są równe.
  • Trójkąt różnoboczny: ma wszystkie trzy boki różnej długości. Wszystkie trzy kąty też są różne.
  • Trójkąt prostokątny: ma jeden kąt prosty (90 stopni). Boki, które tworzą kąt prosty, nazywamy przyprostokątnymi, a trzeci bok (najdłuższy) nazywamy przeciwprostokątną.
  • Trójkąt ostrokątny: ma wszystkie kąty ostre (mniejsze niż 90 stopni).
  • Trójkąt rozwartokątny: ma jeden kąt rozwarty (większy niż 90 stopni).

Żeby obliczyć obwód trójkąta, dodajemy długości wszystkich jego boków. Na przykład, jeśli trójkąt ma boki o długości 5 cm, 7 cm i 8 cm, to jego obwód wynosi 5 + 7 + 8 = 20 cm.

Kwadrat to figura, która ma cztery równe boki i cztery kąty proste. Wszystkie kąty w kwadracie mają 90 stopni. Obwód kwadratu to suma długości wszystkich jego boków. Ponieważ wszystkie boki są równe, obwód kwadratu możemy obliczyć mnożąc długość jednego boku przez 4. Na przykład, jeśli bok kwadratu ma długość 6 cm, to jego obwód wynosi 6 * 4 = 24 cm.

Prostokąt to figura, która ma cztery kąty proste, ale nie wszystkie boki muszą być równe. Prostokąt ma dwie pary boków równych. Obwód prostokąta to suma długości wszystkich jego boków. Możemy go obliczyć dodając długość dwóch sąsiednich boków, a potem mnożąc wynik przez 2. Na przykład, jeśli prostokąt ma boki o długości 8 cm i 4 cm, to jego obwód wynosi (8 + 4) * 2 = 24 cm.

Równoległobok to figura, która ma dwie pary boków równoległych. Nie musi mieć kątów prostych. Przeciwległe kąty w równoległoboku są równe. Obwód równoległoboku obliczamy podobnie jak obwód prostokąta - dodajemy długość dwóch sąsiednich boków, a potem mnożymy wynik przez 2.

Romb to figura, która ma cztery równe boki, ale nie musi mieć kątów prostych. Przeciwległe kąty w rombie są równe. Obwód rombu obliczamy mnożąc długość jednego boku przez 4, tak jak w kwadracie.

Trapez to figura, która ma przynajmniej jedną parę boków równoległych. Te boki nazywamy podstawami trapezu. Pozostałe dwa boki nazywamy ramionami trapezu. Mamy różne rodzaje trapezów:

  • Trapez równoramienny: ma ramiona równej długości.
  • Trapez prostokątny: ma co najmniej jeden kąt prosty. Obwód trapezu obliczamy dodając długości wszystkich jego boków.

Na koniec zostawimy sobie koło i okrąg.

Okrąg to linia, która jest zbiorem wszystkich punktów, które są w tej samej odległości od jednego punktu, który nazywamy środkiem okręgu. Odcinek łączący środek okręgu z dowolnym punktem na okręgu nazywamy promieniem okręgu. Odcinek, który przechodzi przez środek okręgu i łączy dwa punkty na okręgu nazywamy średnicą okręgu. Średnica jest dwa razy dłuższa od promienia.

Koło to obszar ograniczony okręgiem. Obejmuje zarówno sam okrąg, jak i wszystkie punkty wewnątrz okręgu.

Pamiętajcie, żeby dokładnie czytać polecenia na sprawdzianie. Czasami trzeba coś narysować, czasami obliczyć, a czasami tylko zaznaczyć odpowiedź. Starajcie się pracować starannie i sprawdzać swoje obliczenia. Powodzenia na sprawdzianie! Mam nadzieję, że dzięki temu wszystkiemu poczujecie się pewniej i zdobędziecie same dobre oceny!

I jeszcze jedna ważna rzecz! Pamiętajcie o jednostkach! Zawsze sprawdzajcie, w jakich jednostkach podane są długości boków (np. cm, m, mm) i w jakich jednostkach ma być podany wynik.

I na sam koniec – nie panikujcie! Spokojnie przeczytajcie każde zadanie, zastanówcie się, co trzeba zrobić i krok po kroku rozwiązujcie. Jesteście świetni i na pewno dacie radę! Trzymam kciuki!

Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie Klasówka-6.IV.P.-Figury-na-płaszczyźnie-kopia-Test-z-widoczną-punktacją
Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie Figury Geometryczne Klasa 6 Sprawdzian Rysunki Hd
Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie Figury Na Płaszczyźnie | PDF
Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie Figury na płaszczyźnie - wprowadzenie - Matematyka - Opracowania.pl
Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie KL.6 sPRAWDZIAN fIGURY NA PŁASZCZYŹNIE-questions PDF | PDF
Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie Figury Geometryczne Klasa 6 Sprawdzian Rysunki Hd
Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie Sprawdzian Matematyka Klasa 6 Figury Geometryczne Rysunki Hd
Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie Figury Geometryczne Klasa 6 Sprawdzian Rysunki Hd
Matematyka Klasa 6 Sprawdzian Figury Na Płaszczyźnie Poprawa sprawdzianu-figury na płaszczyźnie kl 6 online exercise for

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować