Lektura Opowieści Z Narnii Lew Czarownica I Stara Szafa

Hej wszystkim! Widzę, że mamy sporo pytań o "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa". Super, bardzo się cieszę, że książka Was zainteresowała! Postaram się odpowiedzieć na najczęstsze z nich w prosty i przystępny sposób.
Zacznijmy od podstaw. "Lew, Czarownica i Stara Szafa" to pierwsza (chronologicznie druga, ale wydana pierwsza) część cyklu "Opowieści z Narnii" autorstwa C.S. Lewisa. To taka fantastyczna historia dla dzieci i młodzieży, choć dorośli też często lubią do niej wracać. Opowiada o przygodach czwórki rodzeństwa Pevensie: Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, którzy podczas II wojny światowej zostają ewakuowani z Londynu na wieś, do starego domu profesora Kirke.
Tam właśnie, Łucja odkrywa tajemniczą szafę. Wchodzi do niej i trafia do magicznej krainy zwanej Narnią. Narnia jest zupełnie inna niż nasz świat. Mówiące zwierzęta, fauny, centaury, driady… istny raj (przynajmniej na początku). Niestety, na Narnię rzucono zły czar przez Białą Czarownicę, która sprawiła, że zawsze panuje tam zima, ale nigdy nie ma Świąt Bożego Narodzenia. To okropne, prawda?
Łucja wraca z Narnii podekscytowana, ale jej rodzeństwo jej nie wierzy. Myślą, że wszystko sobie wymyśliła, że to tylko jej bujna wyobraźnia. Szczególnie Edmund jest bardzo złośliwy i dokucza Łucji. Wkrótce jednak reszta rodzeństwa, jedno po drugim, również trafia do Narnii. Piotr i Zuzanna trafiają tam razem, a Edmund podąża za nimi.
No i właśnie Edmund! Tutaj zaczynają się problemy. Edmund, trochę z ciekawości, a trochę ze złośliwości, spotyka Białą Czarownicę. Czarownica okazuje się być bardzo podstępna. Obiecuje Edmundowi, że jeśli przyprowadzi do niej pozostałe rodzeństwo, uczyni go księciem Narnii, a później nawet królem! Edmund, skuszony władzą i obietnicami słodkości (które Czarownica mu daje – magiczne ptasie mleczko!), zdradza swoje rodzeństwo i staje po stronie zła.
To bardzo ważny moment w historii, bo pokazuje jak łatwo można ulec pokusom i jak ważne jest bycie lojalnym wobec rodziny i przyjaciół. Edmund swoim zachowaniem wpędza wszystkich w kłopoty i sprowadza na siebie poważne niebezpieczeństwo.
Piotr, Zuzanna i Łucja, z pomocą mówiących zwierząt (szczególnie bobrów – Państwa Bobrów), dowiadują się o przepowiedni. Mówi ona o tym, że kiedy czterech ludzi zasiądzie na tronie w Ker-Paravel, Biała Czarownica straci swoją moc, a Narnia zostanie uwolniona od wiecznej zimy. No i oczywiście, dowiadują się również o powrocie Aslana.
Kim jest Aslan? Aslan to lew, Wielki Lew, król zwierząt i prawowity władca Narnii. Jest potężny, mądry i dobry. Jego powrót zwiastuje nadzieję na pokonanie Białej Czarownicy i przywrócenie Narnii do dawnej świetności. Aslan jest takim symbolem dobra, prawdy i poświęcenia.
Dzieci spotykają Aslana i stają u jego boku. Aslan przygotowuje ich do walki z Białą Czarownicą. Uczy ich odwagi, odpowiedzialności i tego, co naprawdę ważne. Piotr dostaje od Aslana miecz i tarczę, a Zuzanna łuk i rożek, który w razie potrzeby ma wzywać pomoc. To bardzo symboliczne prezenty, które oznaczają, że dzieci mają bronić Narnii i walczyć o sprawiedliwość.
No i w końcu dochodzi do wielkiej bitwy. Siły Aslana stają naprzeciw armii Białej Czarownicy. Bitwa jest straszna i pełna napięcia. Wiele postaci ginie, a losy Narnii wiszą na włosku. Edmund, w pewnym momencie, uświadamia sobie swój błąd i postanawia naprawić swoje postępowanie. Walczy dzielnie po stronie Aslana, ale zostaje ciężko ranny.
Teraz bardzo ważna scena! Biała Czarownica, zgodnie z prawem głębokim, domaga się życia Edmunda. Prawo głębokie mówi, że każdy zdrajca musi zostać ukarany śmiercią. Aslan, aby ocalić Edmunda, ofiarowuje swoje życie w zamian za jego. Poddaje się Czarownicy i zostaje przez nią zabity na Kamiennym Stole. To straszne i bardzo smutne!
Zuzanna i Łucja są świadkami śmierci Aslana. Są zrozpaczone i nie mogą uwierzyć, że to się stało. Ale! Tutaj pojawia się magia i nadzieja. Okazuje się, że istnieje jeszcze głębsze prawo, prawo ponad prawem głębokim. Prawo, które mówi, że jeśli niewinna ofiara dobrowolnie odda życie za zdrajcę, śmierć traci swoją moc i ofiara powraca do życia. Aslan zmartwychwstaje!
Aslan powraca silniejszy niż kiedykolwiek. Wraz z Zuzanną i Łucją uwalnia wszystkich zamienionych w kamień przez Białą Czarownicę. Następnie ruszają na pomoc Piotrowi, który wciąż walczy z armią Czarownicy. Aslan pokonuje Białą Czarownicę i przywraca Narnii pokój i radość.
Po zwycięstwie Aslan koronuje Piotra, Zuzannę, Edmunda i Łucję na królów i królowe Narnii. Wszyscy razem rządzą mądrze i sprawiedliwie, a w Narnii znowu panuje szczęście i dobrobyt.
Ale… Narnia to nie jest miejsce, w którym można zostać na zawsze. Pewnego dnia, podczas polowania na Białego Jelenia, dzieci (już dorośli królowie i królowe) trafiają z powrotem do szafy i wracają do swojego świata, jako dzieci. Czas w Narnii płynął inaczej. Kiedy w Narnii minęły lata, w naszym świecie minęło zaledwie kilka minut.
Symbolika w "Lwie, Czarownicy i Starej Szafie"
Ta książka jest pełna symboliki! To nie tylko zwykła opowieść o magii i przygodach. Bardzo często mówi się, że Aslan symbolizuje Jezusa Chrystusa. Jego ofiara, śmierć i zmartwychwstanie przypominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Biała Czarownica symbolizuje zło i grzech. Edmund symbolizuje człowieka, który ulega pokusom i grzechowi.
Sama Narnia może być symbolem raju, a podróż do Narnii może symbolizować podróż przez życie. Szafa może być symbolem przejścia, transformacji, możliwości zmiany. Ważne jest, żeby pamiętać, że interpretacje symboliki w literaturze mogą być różne i zależą od czytelnika.
Najważniejsze motywy w książce
W "Lwie, Czarownicy i Starej Szafie" pojawia się kilka ważnych motywów, które warto zapamiętać. Jednym z nich jest motyw walki dobra ze złem. To motyw bardzo uniwersalny, który pojawia się w wielu książkach i filmach. W Narnii dobro, reprezentowane przez Aslana i dzieci Pevensie, walczy ze złem, reprezentowanym przez Białą Czarownicę.
Kolejny ważny motyw to motyw poświęcenia. Aslan poświęca swoje życie, aby ocalić Edmunda. To pokazuje, jak wielka może być miłość i poświęcenie dla innych.
Motyw odkupienia również jest bardzo ważny. Edmund popełnił błąd, zdradził swoje rodzeństwo, ale dzięki ofierze Aslana, zostaje odkupiony i ma szansę na poprawę.
Podsumowanie
"Lew, Czarownica i Stara Szafa" to piękna i mądra książka, która uczy nas o dobru, złu, poświęceniu, odkupieniu i o sile miłości. To książka, która może nas zainspirować do bycia lepszym człowiekiem i do walki o sprawiedliwość. Mam nadzieję, że to wyjaśnienie pomogło Wam lepiej zrozumieć tę książkę! Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, śmiało pytajcie. Powodzenia z lekturą!



Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Jan Chryzostom Pasek Pamiętniki Rok 1666 Streszczenie
- Podaj Który Ze Starożytnych Ludów Stworzył Pierwszy W Dziejach Alfabet
- Powstają W Wyniku Otarć Głównie Pięt Lub Po Oparzeniach Skóry
- Plac Zabaw W Kształcie Rombu O Wymiarach Podanych Na Rysunku
- Repetytorium Macmillan Poziom Podstawowy I Rozszerzony Odpowiedzi
- Czynniki Niebezpieczne Szkodliwe I Uciążliwe W środowisku Pracy
- Doktor Dolittle I Jego Zwierzeta Ostrzezenie Szczurow
- Wskaż Zbiór Wszystkich Wartości Parametru K Dla Których Równanie
- Ułóż Dedykację Którą Mógłbyś Umieścić Na Pierwszej Stronie Książki
- Z Kwadratowej Płyty Gipsowej Odcięto Pas Szerokości 30 Cm