Lapbook Opowieści Z Narnii Lew Czarownica I Stara Szafa

Wyruszamy w magiczną podróż do świata stworzonego przez C.S. Lewisa, świata, który od dziesięcioleci zachwyca czytelników w każdym wieku. "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa" to klasyczna opowieść o walce dobra ze złem, o odwadze, poświęceniu i odkrywaniu niezwykłych możliwości w sobie. Zamienimy tę fascynującą lekturę w interaktywne doświadczenie, tworząc lapbook, który pozwoli nam lepiej zrozumieć i zapamiętać kluczowe elementy tej wspaniałej historii. Przygotujcie nożyczki, klej, kolorowe papiery i długopisy – wyruszamy na przygodę!
Zaczynamy od podstawy. Potrzebujemy teczki. Najlepiej teczki z grubego kartonu. Rozkładamy ją tak, aby powstała nam przestrzeń do umieszczania naszych elementów. To będzie nasza Narnia!
Na froncie naszej teczki umieszczamy tytuł. Możemy go wydrukować, napisać ręcznie, a nawet stworzyć kolaż z liter wyciętych z gazet. Dodajmy ilustrację – może to być lew Aslan, stara szafa, a może zimowa sceneria Narnii pod panowaniem Białej Czarownicy. Ważne, aby od razu wprowadzało w klimat opowieści.
Wewnątrz lapbooka stworzymy kilka interaktywnych elementów. Zacznijmy od „drzwi do Narnii”. Na kartce rysujemy szafę. Wycinamy drzwi, ale tylko z trzech stron – góra, lewa i prawa. Dolna krawędź drzwi powinna pozostać nienaruszona. Pod drzwiami przyklejamy obrazek przedstawiający zimowy las w Narnii. Kiedy otworzymy drzwi szafy, naszym oczom ukaże się magiczny świat. Możemy też pod drzwiami umieścić krótkie streszczenie tego, jak dzieci Pevensie po raz pierwszy weszły do Narnii.
Kolejny element to mini-książeczka z opisami głównych bohaterów. Dzieci Pevensie: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja – każdy z nich zasługuje na własną stronę. Opisujemy ich charakter, wygląd, rolę w historii i ewolucję, jaką przechodzą. Możemy dołączyć małe rysunki portretowe. Dodatkowo, na osobnych kartkach opiszemy Aslana, Białej Czarownicy, fauna Tumnusa i profesora Kirke. Mini-książeczka może być zszyta zszywaczem lub sklejona.
Następnie stworzymy oś czasu wydarzeń. Na długim pasku papieru, który złożymy w harmonijkę, umieścimy najważniejsze wydarzenia z książki, od wejścia Łucji do szafy, aż po koronację dzieci Pevensie na królów i królowe Narnii. Do każdego wydarzenia dołączymy krótką notatkę i ilustrację.
Nie możemy zapomnieć o magicznych przedmiotach! Stworzymy małe kieszonki, w których umieścimy obrazki lub krótkie opisy magicznych przedmiotów, takich jak napój, który Łucja otrzymała od Świętego Mikołaja, sztylet Edmunda czy róg Zuzanny. Obok każdej kieszonki napiszemy, jaką funkcję pełnił dany przedmiot i kto go używał.
Zastanówmy się teraz nad cytatami. „Opowieści z Narnii” pełne są mądrych i inspirujących cytatów. Wybierzmy kilka najważniejszych, które najbardziej zapadły nam w pamięć i umieśćmy je w specjalnej ramce. Możemy użyć ozdobnego papieru lub tektury, aby ramka wyglądała wyjątkowo. Cytaty możemy napisać kaligraficznie lub wydrukować. Umieśćmy je w widocznym miejscu w naszym lapbooku.
Stwórzmy element poświęcony tematyce dobra i zła. Przygotujemy dwie kolumny. W jednej kolumnie wypiszemy cechy i działania Aslana, reprezentujące dobro. W drugiej kolumnie wypiszemy cechy i działania Białej Czarownicy, reprezentujące zło. Pomiędzy kolumnami możemy umieścić symboliczny obrazek, np. szachownicę, aby podkreślić walkę pomiędzy tymi dwoma siłami.
Analiza Symboliki w Narnii
"Opowieści z Narnii" to nie tylko opowieść przygodowa, ale również bogata w symbolikę. Aslan, lew, to oczywista alegoria Chrystusa, a jego śmierć i zmartwychwstanie to nawiązanie do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Biała Czarownica symbolizuje zło i pokusy, a jej panowanie to czas wiecznej zimy, czyli duchowej pustki. Szafa to przejście do innego świata, symbolizujące nadzieję i możliwość rozpoczęcia nowego życia. W naszym lapbooku możemy stworzyć specjalną stronę poświęconą analizie tych symboli.
Tworzymy Elementy Interaktywne
Wykorzystajmy różnego rodzaju składanki i kieszonki, aby nasz lapbook był jeszcze bardziej interaktywny. Możemy stworzyć małą książeczkę w kształcie szafy, w której opiszemy cechy charakterystyczne Narnii. Możemy również stworzyć kieszonki, w których umieścimy małe karty z pytaniami dotyczącymi fabuły. Odpowiedzi możemy napisać na odwrocie kart. Możemy także stworzyć mały teatrzyk cieni z papieru, przedstawiający najważniejsze sceny z książki.
Nie zapominajmy o estetyce! Użyjmy kolorowych papierów, naklejek, brokatów i innych ozdób, aby nasz lapbook był piękny i atrakcyjny wizualnie. Możemy wykorzystać różne techniki plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie, kolaż i origami. Ważne, aby nasz lapbook odzwierciedlał naszą indywidualność i kreatywność.
Pamiętaj o Szczegółach
Nawet najmniejsze szczegóły mogą sprawić, że nasz lapbook będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Możemy dodać małe zakładki do książek, na których umieścimy ulubione cytaty. Możemy również stworzyć małą mapę Narnii, na której zaznaczymy najważniejsze miejsca, takie jak Kamienny Stół, Ker-Paravel i Latarnia. Możemy także dołączyć zdjęcia aktorów z ekranizacji filmowej "Opowieści z Narnii". Im więcej szczegółów, tym bardziej nasz lapbook będzie odzwierciedlał naszą pasję do tej wspaniałej historii.
Na tylnej stronie teczki możemy umieścić nasze refleksje na temat książki. Co nam się najbardziej podobało? Jakie przesłanie płynie z tej opowieści? Co nas najbardziej poruszyło? Możemy również napisać list do C.S. Lewisa, w którym wyrazimy nasze podziękowania za stworzenie tego magicznego świata.
Nasz lapbook "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa" jest gotowy! To nie tylko projekt szkolny, ale przede wszystkim interaktywna podróż do krainy fantazji, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć i zapamiętać tę wspaniałą historię. Pamiętajmy, że tworzenie lapbooka to proces twórczy, w którym liczy się przede wszystkim dobra zabawa i radość z odkrywania nowych rzeczy.






Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Barwna Tkanina Na Drzewcu Lub Dawniej Jednostka Wojskowa
- Matematyka Podręcznik Do Liceów I Techników Klasa 3 Zakres Podstawowy
- Matematyka Zbiór Zadań Do Liceów I Techników Klasa 2
- Opisz W Zeszycie Przedstawiona Na Ilustracji Choinke
- Matematyka 1 Podręcznik Dla Szkół Ponadgimnazjalnych
- Dzielenie Ułamków Dziesiętnych Przez Liczby Naturalne
- Czytanie Ze Zrozumieniem Matematyka Szkoła Podstawowa
- Struktura Narodowościowa Etniczna I Wyznaniowa Klasa 7
- Oblicza Geografii 3 Maturalne Karty Pracy Zakres Rozszerzony Odpowiedzi
- Kiedy Odbyły Się Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie