histats.com

Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989


Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989

No dobra, spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie! Kto tak naprawdę przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku? To złożone zagadnienie, bo to nie była zasługa jednej osoby czy jednej organizacji, ale raczej splotu wielu czynników i działań różnych ludzi.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o Solidarności. To był ruch społeczny na niespotykaną wcześniej skalę w bloku wschodnim. Zaczęło się od strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, a na czele stanął Lech Wałęsa. Solidarność walczyła o prawa pracownicze, o wolność słowa, o prawo do zrzeszania się. Komuniści próbowali to stłumić, wprowadzając stan wojenny w 1981 roku, ale Solidarności nie udało się zlikwidować. Działała w podziemiu, organizowała demonstracje, wydawała nielegalną prasę.

To bardzo ważne, bo Solidarność pokazała, że ludzie nie zgadzają się na to, jak żyją. Pokazała, że mają siłę, żeby walczyć o swoje. To budowało nadzieję i dawało odwagę innym. Solidarność to nie tylko Wałęsa i garstka działaczy, to miliony zwykłych ludzi, którzy wierzyli w zmianę i byli gotowi ryzykować.

Kolejną ważną postacią był Jan Paweł II. Jego pielgrzymki do Polski w 1979 i 1983 roku były wydarzeniami o ogromnym znaczeniu. Miliony ludzi brały w nich udział, czując wspólnotę i siłę. Papież mówił o godności człowieka, o prawach, o wolności religijnej. Te słowa trafiały prosto do serc Polaków i umacniały ich wiarę w to, że lepsze życie jest możliwe. Papież dał moralne wsparcie Solidarności i wszystkim, którzy walczyli o wolność.

Nie można zapomnieć o działaczach opozycyjnych, którzy działali jeszcze przed Solidarnością. Byli to ludzie, którzy nie godzili się na komunistyczną cenzurę, na brak wolności słowa, na prześladowania polityczne. Zakładali nielegalne wydawnictwa, pisali książki i artykuły, organizowali spotkania. Często byli za to aresztowani i szykanowani. Do ważnych organizacji opozycyjnych należały Komitet Obrony Robotników (KOR) i Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Ci ludzie przygotowali grunt pod Solidarność i pokazali, że opór jest możliwy.

Ważne jest także wspomnieć o Michaile Gorbaczowie, który w połowie lat 80. został przywódcą Związku Radzieckiego. Gorbaczow rozpoczął reformy polityczne i gospodarcze, znane jako pierestrojka i głasnost. Te reformy osłabiły kontrolę ZSRR nad państwami bloku wschodniego. Gorbaczow nie chciał już interweniować w wewnętrzne sprawy tych państw, tak jak to robiła ZSRR wcześniej. To dało komunistycznym władzom w Polsce sygnał, że nie mogą już liczyć na bezwarunkowe wsparcie Moskwy. To osłabiło ich pozycję i ułatwiło negocjacje z opozycją.

Nie zapominajmy również o sytuacji gospodarczej. W latach 80. Polska znajdowała się w głębokim kryzysie gospodarczym. Brakowało wszystkiego – od jedzenia po ubrania. Ludzie stali w długich kolejkach, żeby kupić podstawowe produkty. To powodowało frustrację i niezadowolenie społeczne. Kryzys gospodarczy pokazywał, że komunistyczny system nie działa i nie jest w stanie zapewnić ludziom godnego życia.

Wszystkie te czynniki – Solidarność, Jan Paweł II, działacze opozycyjni, Gorbaczow i sytuacja gospodarcza – połączyły się w 1989 roku i doprowadziły do przełomu. Władze komunistyczne zgodziły się na Okrągły Stół, czyli rozmowy z opozycją. Przy Okrągłym Stole negocjowano warunki transformacji ustrojowej.

Okrągły Stół był ważny z kilku powodów. Po pierwsze, był to symboliczny gest, który pokazywał, że władza komunistyczna uznaje opozycję za partnera do rozmów. Po drugie, przy Okrągłym Stole wynegocjowano warunki pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku. Wybory te zakończyły się miażdżącym zwycięstwem Solidarności.

Wyniki wyborów z czerwca 1989 roku były szokiem dla komunistów. Okazało się, że społeczeństwo odwróciło się od nich całkowicie. Solidarność zdobyła wszystkie mandaty, o które mogła się ubiegać. To był jasny sygnał, że komunistyczny system w Polsce upada.

Po wyborach Solidarność utworzyła rząd pod przewodnictwem Tadeusza Mazowieckiego. Był to pierwszy niekomunistyczny rząd w bloku wschodnim od czasów II wojny światowej. Utworzenie rządu Mazowieckiego symbolizowało koniec komunizmu w Polsce.

Kto dokładnie przyczynił się do sukcesu?

Naprawdę trudno wskazać jedną osobę, która "obaliła" komunizm. To był proces, w którym udział brało wiele osób i organizacji. Lech Wałęsa był symbolem Solidarności i liderem strajków, ale bez milionów ludzi, którzy poparli Solidarność, nie byłby w stanie nic zrobić. Jan Paweł II dał Polakom nadzieję i moralne wsparcie, ale bez działaczy opozycyjnych, którzy walczyli o wolność słowa i prawa człowieka, jego słowa mogłyby nie mieć takiego oddźwięku. Gorbaczow osłabił ZSRR, ale bez kryzysu gospodarczego i niezadowolenia społecznego, jego reformy mogłyby nie mieć takiego wpływu na Polskę.

Wszyscy byli ważni!

Upadek komunizmu w Polsce to był sukces wielu ludzi, którzy wierzyli w wolność i demokrację. To był sukces Solidarności, Jana Pawła II, działaczy opozycyjnych, Gorbaczowa i wszystkich Polaków, którzy nie godzili się na życie w komunistycznym państwie. Każdy, kto wspierał Solidarność, kto brał udział w demonstracjach, kto czytał nielegalną prasę, kto głosował na Solidarność w wyborach, przyczynił się do upadku komunizmu.

Dlatego, odpowiadając na pytanie, kto przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku, trzeba powiedzieć, że przyczynili się do tego wszyscy, którzy wierzyli w lepszą przyszłość i byli gotowi o nią walczyć. To był wspólny wysiłek, który doprowadził do zmiany ustroju i otworzył drogę do demokracji. I o tym warto pamiętać.

Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 PPT - KOMUNIZM W POLSCE PowerPoint Presentation, free download - ID:3463726
Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 Rewolucja 1989. Jak doszlo do upadku komunizmu. Victor Sebestyen
Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 Czy muzyka mogła przyczynić się do upadku komunizmu w Polsce ? - GaSo
Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 Tamtego 1989 roku: cz. 2: Okrągły Stół i wybory. Cykl o upadku
Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 Interpretacje upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej
Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 Jimmy Carter nie żyje. Były prezydent USA przyczynił się do upadku
Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 "W samo południe 4 czerwca 1989". Ile pamiętasz z czasów wyborów
Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 Tamtego 1989 roku: Okrągły Stół i wybory. Cykl o upadku komunizmu w
Kto Przyczynił Się Do Upadku Komunizmu W Polsce W 1989 "4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" - Dziennik.pl

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować