histats.com

Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie


Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie

No dobrze, spróbujmy to wytłumaczyć na prostym przykładzie, tak jakbyśmy rozmawiali w klasie.

Wiele książek, filmów i sztuk w Polsce, zamiast tylko opowiadać fajne historie, bierze na tapetę nasze narodowe wady. Trochę jakbyśmy sami sobie wystawiali lustro i mówili: "Hej, popatrz, to robimy źle!". Zastanówmy się, dlaczego artyści to robią i co z tego wynika.

Po pierwsze, taka krytyka jest potrzebna, żebyśmy się rozwijali. Wyobraź sobie, że ciągle mówisz komuś, jaki jest wspaniały, nawet jeśli ma jakieś złe nawyki. Czy ta osoba się zmieni? Raczej nie. Podobnie jest z nami jako społeczeństwem. Jeśli będziemy tylko słyszeć o naszej wspaniałej historii i bohaterstwie, to zapomnimy o tym, co moglibyśmy robić lepiej.

Artyści często widzą pewne problemy, które inni ignorują. Mają talent do tego, żeby je pokazać w sposób, który do nas trafia. Na przykład, mogą opowiedzieć historię człowieka, który jest bardzo chciwy i przez to nieszczęśliwy. My, oglądając film o nim, możemy pomyśleć: "Ojej, może ja też trochę za bardzo gonię za pieniędzmi?". I w ten sposób zaczynamy się zastanawiać nad sobą.

Przykłady z literatury i filmu

Weźmy na przykład "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. To sztuka, która pokazuje, jak bardzo polskie społeczeństwo jest podzielone. Mamy tam inteligentów, którzy chcą zmieniać świat, ale nic nie robią, i chłopów, którzy są zbyt przywiązani do tradycji i nie potrafią się zjednoczyć. Wyspiański krytykuje ich za to, że gadają dużo, ale konkretnych działań brak. To taka gorzka pigułka dla nas, Polaków, żebyśmy się obudzili i zaczęli działać razem.

Albo film "Dzień świra" Marka Koterskiego. Główny bohater to typowy polski inteligent, który jest sfrustrowany, neurotyczny i narzeka na wszystko dookoła. Krytykuje Polskę, sąsiadów, rodzinę, a tak naprawdę to sam ze sobą ma największy problem. Film jest śmieszny, ale też bardzo smutny, bo pokazuje, jak łatwo wpaść w pułapkę ciągłego niezadowolenia.

Kolejnym przykładem może być "Zemsta" Aleksandra Fredry. Choć to komedia, to pokazuje ona nasze narodowe skłonności do kłótni, uporu i pamiętliwości. Cześnik i Rejent toczą spór o mur graniczny, który urasta do rangi absurdu. Fredro wyśmiewa naszą skłonność do trzymania urazy i niemożność dogadania się.

Takich przykładów jest mnóstwo. W każdej epoce artyści znajdowali coś, co im się w nas nie podobało i o tym pisali, kręcili filmy, malowali obrazy.

Po co to wszystko?

No dobrze, ale po co artyści to robią? Czy chcą nas tylko obrazić? Oczywiście, że nie. Chcą nas sprowokować do myślenia. Chcą, żebyśmy się zastanowili nad tym, kim jesteśmy, jacy jesteśmy i co możemy zrobić, żeby być lepsi.

Czasami taka krytyka jest bolesna. Nikomu nie lubi, jak ktoś mu mówi, że coś robi źle. Ale prawda jest taka, że jeśli będziemy ignorować nasze wady, to nigdy się nie rozwiniemy. Musimy być gotowi na to, żeby spojrzeć na siebie krytycznie i wyciągnąć wnioski.

Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli masz jakiś problem, to najpierw musisz go zauważyć, żeby móc go rozwiązać. Podobnie jest z naszymi narodowymi wadami. Najpierw musimy je zidentyfikować, żeby móc nad nimi pracować.

I tu właśnie wkraczają artyści. Oni nam pomagają te wady zauważyć. Czasami robią to w sposób śmieszny, czasami w sposób tragiczny, ale zawsze z jakimś przesłaniem. Chcą, żebyśmy się obudzili, zaczęli myśleć i działać.

Dlatego krytyka wad Polaków w tekstach kultury jest bardzo ważna. To nie jest atak na nas, tylko próba pomocy. To próba zrobienia z nas lepszego społeczeństwa.

Jak reagować na taką krytykę?

Najgorsze, co możemy zrobić, to się obrazić i powiedzieć: "To nieprawda! Jesteśmy wspaniali!". Trzeba spróbować zrozumieć, co artysta chciał nam przekazać. Zastanowić się, czy w tym, co mówi, jest choćby ziarno prawdy.

Oczywiście, nie wszystko, co artyści mówią, jest prawdą. Czasami mogą się mylić, przesadzać, patrzeć na świat z perspektywy swojej bańki. Ale nawet wtedy warto ich posłuchać. Może odkryjemy coś nowego o sobie, czego wcześniej nie widzieliśmy.

Krytyka wad Polaków w tekstach kultury to nie jest powód do wstydu, tylko do refleksji. To szansa na to, żebyśmy się rozwijali i stawali się lepszym społeczeństwem. Pamiętajmy, że nikt nie jest idealny, a ci, którzy udają idealnych, najczęściej mają najwięcej do ukrycia.

Dlatego, następnym razem, gdy zobaczysz film, przeczytasz książkę albo pójdziesz do teatru, w którym ktoś krytykuje Polaków, nie zamykaj się na to. Spróbuj to zrozumieć, przemyśl to i wyciągnij wnioski. Może dzięki temu staniesz się lepszym człowiekiem i lepszym obywatelem. Pamiętaj, że krytyka może być bardzo konstruktywna i prowadzić do pozytywnych zmian. A my, Polacy, mamy potencjał, żeby być naprawdę wspaniałym narodem. Potrzebujemy tylko trochę więcej samoświadomości i chęci do pracy nad sobą.

Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie Konflikt pokoleń jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie
Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie Losy młodzieży polskiej jako temat utworu literackiego. Omów
Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie 42. Losy młodzieży polskiej jako temat utworu literackiego - Omów
Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie 43. Mesjanizm jako romantyczna idea poświęcenia. Omów zagadnienie na
Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie SZKOLNY ZESTAW TEMATÓW MATURALNYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO. matura do 2014
Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie 26. Różne kreacje narratora i sposoby kształtowania narracji w epice
Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie Polski - Postawy odwagi i tchórzostwa. Omów zagadnienie na podstawie
Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie ZESPÓŁ SZKÓŁ ARTYSTYCZNO PROJEKTOWYCH W TARNOWSKICH GÓRACH - PDF Free
Krytyka Wad Polaków Jako Temat Tekstów Kultury Omów Zagadnienie (PDF) Nazwiska Polaków jako tekst kultury i źródło badań nad

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować