histats.com

Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej


Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej

Witajcie, młodzi matematycy! Dzisiaj porozmawiamy o układaniu kostek sześciennych jedna na drugiej. Wyobraźcie sobie, że macie dużo identycznych kostek, każda o krawędzi długości 1. Możemy z nich budować różne konstrukcje. Zobaczymy, co da się z nimi zrobić!

Na początek weźmy jedną kostkę. Mamy sześcian o boku 1. To nasza baza. Teraz położymy na niej drugą kostkę. Mamy teraz wieżę składającą się z dwóch kostek. Wysokość tej wieży to 2, bo każda kostka ma wysokość 1.

Co się stanie, jak dodamy trzecią kostkę? Wysokość wieży wzrośnie do 3. Dodajemy kolejne kostki i wieża rośnie, rośnie, rośnie... Zauważcie, że wysokość wieży zawsze równa się liczbie kostek, z których ją zbudowaliśmy. Proste, prawda?

A co jeśli nie będziemy układać kostek w jednej kolumnie, tylko zaczniemy budować coś bardziej skomplikowanego? Na przykład, możemy położyć obok siebie cztery kostki, tworząc kwadrat. Powierzchnia tego kwadratu to 4, bo każda kostka ma powierzchnię górnej ściany równą 1.

Możemy też ułożyć cztery kostki w rzędzie. Długość tego rzędu to 4. Jeśli dodamy kolejny rząd kostek pod spodem, otrzymamy prostokąt. Policzmy ile kostek go tworzy. Załóżmy, że mamy dwa rzędy po cztery kostki w każdym. Razem to 2 razy 4, czyli 8 kostek.

A co jeśli chcemy zbudować większy sześcian? Potrzebujemy więcej kostek! Żeby zbudować sześcian o boku 2, potrzebujemy 2 kostki na szerokość, 2 na długość i 2 na wysokość. Czyli razem 2 razy 2 razy 2, co daje 8 kostek. Możecie to sobie wyobrazić jako dużą kostkę Rubika, tylko mniejszą, bo ma tylko 8 małych kostek.

Spróbujmy zbudować sześcian o boku 3. Potrzebujemy 3 kostki na szerokość, 3 na długość i 3 na wysokość. To daje 3 razy 3 razy 3, czyli 27 kostek. Widzicie, jak szybko rośnie liczba kostek potrzebnych do zbudowania większego sześcianu?

Zabawy z Powierzchnią i Objętością

Teraz pomyślmy o powierzchni i objętości. Pojedyncza kostka o boku 1 ma objętość 1. Jak ułożymy dwie kostki obok siebie, to objętość będzie wynosić 2. Objętość po prostu dodajemy. Jeśli mamy 10 kostek, to objętość wynosi 10.

Powierzchnia to trochę trudniejsza sprawa. Pojedyncza kostka ma 6 ścian, a każda ściana ma powierzchnię 1. Więc całkowita powierzchnia pojedynczej kostki to 6. Ale co się dzieje, jak połączymy dwie kostki? Dwie ściany znikają, bo się stykają. Więc musimy odjąć te dwie powierzchnie. Dwie kostki mają razem 12 powierzchni, ale odejmujemy 2, więc zostaje nam 10.

Jeśli ułożymy trzy kostki w rzędzie, znikną 4 powierzchnie (po dwie między każdą parą kostek). Więc mamy 18 powierzchni (3 kostki razy 6 powierzchni każda) minus 4, co daje 14. Widzicie, że powierzchnia nie rośnie tak szybko jak objętość?

A co jeśli ułożymy kostki w kwadrat? Załóżmy, że mamy kwadrat 2x2, czyli 4 kostki. Każda kostka ma 6 powierzchni, więc razem 24. Ale musimy odjąć te powierzchnie, które się stykają. Między kostkami w jednym rzędzie stykają się dwie powierzchnie i między kostkami w drugim rzędzie stykają się kolejne dwie. Dodatkowo, stykają się dwie powierzchnie między rzędami. Razem 6 powierzchni styku, czyli odejmujemy 12 (bo każda powierzchnia styku to dwie powierzchnie). Więc 24 minus 12 to 12. Powierzchnia kwadratu z 4 kostek to 16, bo 4 * 4. Więc nie odejmujemy dobrze. Każda stykająca się ściana likwiduje jedną "zewnętrzną" ścianę. Mamy 4 kostki. każda z nich ma 6 ścian, czyli 24. Dwie kostki stykają się ścianą pionowo i dwie poziomo. Czyli odejmujemy 4. 24-4 = 20. I w sumie powierzchnia takiego kwadratu to 4 * 1 + 4 * 1 + 4 * 1 + 4 * 1 + 4 * 1 + 4 * 1. Powinno wyjść 16!

Widzicie, budowanie z kostek może być naprawdę fajne! Można ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną i uczyć się o objętości i powierzchni.

Różne Kształty i Kombinacje

Możemy też budować bardziej nietypowe kształty. Na przykład, możemy ułożyć kostki w kształcie litery "L". Albo zbudować schody. Albo spróbować zbudować coś, co przypomina most. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!

Ważne jest, żeby pamiętać o tym, że kostki muszą się jakoś trzymać razem. W prawdziwym życiu potrzebowalibyśmy kleju albo taśmy, żeby nasza konstrukcja się nie rozpadła. Ale w naszej wyobraźni wszystko jest możliwe!

Możemy też eksperymentować z kolorami. Jeśli mamy kostki w różnych kolorach, możemy budować kolorowe wzory. Możemy ułożyć kostki tak, żeby powstał obrazek albo napis. To świetny sposób na zabawę i rozwijanie kreatywności.

Układanie kostek to świetna zabawa, która może nas wiele nauczyć o matematyce i świecie wokół nas. Zachęcam was do eksperymentowania i budowania własnych, niesamowitych konstrukcji! Pamiętajcie, że jedynym ograniczeniem jest wasza wyobraźnia.

Teraz idźcie i budujcie! Powodzenia!

Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej Kostki sześcienne o krawędzi 1cm z drewna sześcian | Łańcut | Kup teraz
Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej Kostki sześcienne o krawędzi 1cm z drewna sześcian | Łańcut | Kup teraz
Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej 2. Z 15 jednakowych kostek sześciennych o krawędzi 1 cm można ułożyć
Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej cztery sześcienne klocki o krawędzi długosci 1cm ustawiono jeden na
Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej w narożniku sześciennej kostki lodu o krawędzi im artysta przy
Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej Egzamin Ósmoklasisty 2019 - Zadanie 14. Kostki sześcienne | MatFiz24.PL
Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej Kostki sześcienne o krawędzi 1cm z drewna sześcian | Łańcut | Kup teraz
Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej Kostki sześcienne o krawędzi 1cm z drewna sześcian | Łańcut | Kup teraz
Kostki Sześcienne O Krawędzi 1 Ustawiamy Jedną Na Drugiej Dwa sześciany o krawędzie 2 i krawędzi 3 pocięto na sześciany o

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować