histats.com

Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek


Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek, podczas Ostatniej Wieczerzy, Pan Jezus ustanowił dwa bardzo ważne sakramenty. Spróbujmy przyjrzeć się im bliżej.

Pierwszym z nich jest Sakrament Eucharystii, nazywany też Najświętszym Sakramentem. Podczas Ostatniej Wieczerzy, Jezus wziął chleb, pobłogosławił go, połamał i dał uczniom, mówiąc: "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje". Następnie wziął kielich z winem, podziękował i dał im, mówiąc: "Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów". W ten sposób Jezus ustanowił Eucharystię, czyli pamiątkę swojej męki, śmierci i zmartwychwstania, a jednocześnie prawdziwą obecność Jego Ciała i Krwi pod postaciami chleba i wina.

Co to dokładnie oznacza? Otóż, wierzymy, że kiedy kapłan, podczas Mszy Świętej, powtarza słowa Jezusa wypowiedziane podczas Ostatniej Wieczerzy nad chlebem i winem, dokonuje się przemiana, zwana przeistoczeniem. Chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Chrystusa, choć wyglądają i smakują tak samo jak wcześniej. Przyjmując Komunię Świętą, spożywamy więc prawdziwe Ciało i pijemy prawdziwą Krew Jezusa. To jest dla nas ogromny dar i wielka tajemnica wiary. Eucharystia jest pokarmem na życie wieczne, umacnia naszą więź z Jezusem i z całym Kościołem. Dzięki niej, możemy zjednoczyć się z Chrystusem w sposób szczególny i czerpać z Jego łaski.

Drugim sakramentem ustanowionym w Wielki Czwartek jest Sakrament Kapłaństwa. Jezus, po ustanowieniu Eucharystii, powiedział do swoich apostołów: "To czyńcie na moją pamiątkę". Dał im władzę sprawowania Eucharystii, czyli przemieniania chleba i wina w Jego Ciało i Krew, oraz głoszenia Ewangelii i udzielania sakramentów. Apostołowie, a po nich ich następcy – biskupi i prezbiterzy (księża) – otrzymali od Jezusa specjalne posłannictwo i dar Ducha Świętego, aby kontynuować Jego dzieło zbawienia na ziemi.

Kapłani są sługami Chrystusa i Kościoła. Ich zadaniem jest sprawowanie sakramentów, nauczanie, głoszenie Słowa Bożego i prowadzenie wiernych do zbawienia. Poprzez sakrament kapłaństwa, otrzymują oni specjalną moc, która pozwala im działać w imieniu Chrystusa. To oni sprawują Mszę Świętą, udzielają rozgrzeszenia w sakramencie pokuty i pojednania, chrzczą nowe dzieci Kościoła, namaszczają chorych i błogosławią małżeństwa. Kapłani, choć sami są ludźmi słabymi i grzesznymi, są narzędziem w rękach Boga, przez które On działa w świecie.

Jak to się stało?

Podczas Ostatniej Wieczerzy, Jezus w sposób uroczysty i symboliczny ustanowił te dwa sakramenty, dając im podstawę biblijną i teologiczną. Jego słowa i gesty były bardzo konkretne i zrozumiałe dla apostołów. "To jest Ciało moje... To jest moja Krew..." - te słowa nie pozostawiały wątpliwości, że Jezus daje im coś wyjątkowego i bezcennego. A nakaz "To czyńcie na moją pamiątkę" wyraźnie wskazywał, że mają oni kontynuować Jego dzieło po Jego odejściu.

Ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa w Wielki Czwartek to dwa fundamentalne wydarzenia dla Kościoła katolickiego. Bez tych sakramentów nie byłoby możliwe sprawowanie kultu Bożego, głoszenie Ewangelii i uświęcanie wiernych. Eucharystia jest centrum życia Kościoła, a kapłani są tymi, którzy ją sprawują i przekazują innym.

Sakrament Kapłaństwa jest związany z powołaniem. Nie każdy jest powołany do bycia kapłanem. To Bóg wzywa konkretnych mężczyzn do tej szczególnej posługi. Kandydaci na kapłanów przechodzą długą i wymagającą formację w seminarium duchownym, gdzie uczą się teologii, filozofii, języków biblijnych i zasad duszpasterstwa. Przygotowują się także duchowo i moralnie do życia w celibacie i służby Bogu i ludziom.

Jak to przeżywać?

Wielki Czwartek to dzień szczególnej wdzięczności za dar Eucharystii i Kapłaństwa. To dzień, w którym wspominamy Ostatnią Wieczerzę i modlimy się za kapłanów, prosząc Boga o błogosławieństwo dla nich i o nowe powołania kapłańskie. W wielu kościołach odbywają się uroczyste Msze Święte Wieczerzy Pańskiej, podczas których kapłani obmywają nogi dwunastu osobom, na pamiątkę gestu Jezusa wobec apostołów.

Warto w Wielki Czwartek uczestniczyć w Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w intencji kapłanów. Można także podziękować konkretnemu księdzu za jego posługę i okazać mu wdzięczność. To również dobry czas, aby zastanowić się nad swoim własnym powołaniem i nad tym, jak możemy służyć Bogu i bliźnim w swoim życiu.

Pamiętajmy, że Eucharystia i Kapłaństwo to wielkie dary od Boga, które powinniśmy przyjmować z wiarą, wdzięcznością i szacunkiem. Korzystajmy z nich jak najczęściej, aby wzrastać w miłości do Boga i bliźniego i osiągnąć życie wieczne. Starajmy się również wspierać naszych kapłanów modlitwą i dobrym słowem, aby mogli jak najlepiej wypełniać swoje powołanie i służyć nam w duchu Ewangelii.

Wielki Czwartek to wyjątkowy dzień w roku liturgicznym, który przypomina nam o miłości Jezusa do nas i o Jego ofierze na krzyżu. To dzień, w którym możemy szczególnie zbliżyć się do Niego poprzez Eucharystię i modlitwę za tych, którzy ją dla nas sprawują. Niech ten dzień będzie dla nas okazją do refleksji nad naszym życiem i do pogłębienia naszej wiary.

Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki Czwartek - co to za święto? Co oznacza Wielki Czwartek? [OPIS
Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki Czwartek 2020: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, obmycie
Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki Czwartek. Rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne – RadioMaryja.pl
Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki Czwartek – Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa – Parafia Matki
Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki Czwartek 2020: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, obmycie
Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki Czwartek 2020: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, obmycie
Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki czwartek | Parafia Letnica
Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki Czwartek – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki
Jakie Sakramenty Ustanowil Pan Jezus W Wielki Czwartek Wielki Czwartek – dzień kapłaństwa i Eucharystii - Wiadomości

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować