Jakie Nowe Państwa Powstały Po Pierwszej Wojnie światowej

Po Pierwszej Wojnie Światowej mapa Europy i świata zmieniła się nie do poznania! Powstało wiele nowych państw, a granice istniejących uległy znacznym przesunięciom. Spróbuję Ci to wytłumaczyć w prosty sposób.
Nowe państwa wyrosły z ruin upadłych imperiów. Wyobraź sobie wielki dom, który nagle się zawala. Z jego gruzów ludzie budują mniejsze, ale za to swoje własne domki. Tak mniej więcej wyglądało to w Europie po wojnie.
Jednym z najważniejszych upadłych imperiów były Austro-Węgry. To było potężne państwo, rządzone przez cesarza, które obejmowało tereny dzisiejszej Austrii, Węgier, Czech, Słowacji, części Polski, Rumunii, Ukrainy, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, a nawet kawałek Włoch i Serbii! Po wojnie Austro-Węgry przestały istnieć, a na ich miejscu powstało kilka nowych krajów.
Kraje, które narodziły się z popiołów
Pierwszym, o którym warto wspomnieć, jest oczywiście Austria. To, co zostało z "rdzenia" dawnego imperium. W podobny sposób powstały Węgry, również znacznie mniejsze niż w czasach Austro-Węgier. Oprócz Austrii i Węgier, na gruzach tego imperium wyrosła Czechosłowacja, łącząca Czechy i Słowację w jedno państwo. To był przykład państwa wielonarodowego, podobnie jak dawne Austro-Węgry, ale zbudowanego na innych zasadach. Czechosłowacja istniała do 1993 roku, kiedy to w pokojowy sposób podzieliła się na Czechy i Słowację.
Kolejnym państwem, które zawdzięcza swoje powstanie rozpadowi Austro-Węgier, jest Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Nazwa długa i skomplikowana, prawda? Później zostało ono przemianowane na Jugosławię. Obejmowało tereny dzisiejszej Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Macedonii Północnej. Podobnie jak Czechosłowacja, Jugosławia była państwem wielonarodowym, co w przyszłości doprowadziło do wielu konfliktów i ostatecznego rozpadu w latach 90. XX wieku.
Do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców przyłączono również tereny, które wcześniej należały do Serbii (która przed wojną była niezależnym królestwem), powiększając to państwo.
Oprócz Austro-Węgier, po Pierwszej Wojnie Światowej upadło Imperium Rosyjskie. To ogromne państwo, rozciągające się od Europy Wschodniej aż po Ocean Spokojny, również rozpadło się na kilka mniejszych krajów.
Na terenach, które wcześniej należały do Rosji, powstały między innymi: Polska (o czym za chwilę), Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa. Wszystkie te państwa odzyskały lub wywalczyły swoją niepodległość po wielu latach rosyjskiego panowania. Były to bardzo ważne wydarzenia dla tych narodów, które od dawna marzyły o własnym państwie.
No i wreszcie dochodzimy do Polski! Polska, po ponad 120 latach zaborów, odzyskała niepodległość! Było to możliwe dzięki upadkowi wszystkich trzech zaborców: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Polacy walczyli o swoją wolność w różnych armiach i na różnych frontach, wierząc, że kiedyś Polska znowu pojawi się na mapie Europy. I tak się stało! Proces kształtowania granic Polski po wojnie był bardzo skomplikowany i trwał kilka lat. Polacy walczyli o swoje granice z Ukraińcami, Rosjanami i Czechami. Ostatecznie, granice Polski ustabilizowały się dopiero po wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Oprócz tych państw, o których wspomniałem, po Pierwszej Wojnie Światowej powstały lub odzyskały niepodległość również inne kraje, takie jak Irlandia (która uniezależniła się od Wielkiej Brytanii) czy Albania.
Jak to wszystko się stało?
Przyczyn powstania nowych państw po Pierwszej Wojnie Światowej było wiele. Jedną z najważniejszych był upadek starych imperiów. Wojna osłabiła te państwa do tego stopnia, że nie były w stanie utrzymać kontroli nad swoimi terytoriami. Dodatkowo, po wojnie popularne stało się hasło samostanowienia narodów, czyli prawa każdego narodu do posiadania własnego państwa. Idea ta była promowana przez prezydenta USA Woodrowa Wilsona i zyskała dużą popularność w Europie.
Traktat Wersalski, podpisany po zakończeniu wojny, formalnie zatwierdził zmiany na mapie Europy i świata. W traktacie tym ustalono nowe granice i zasady funkcjonowania nowych państw.
Oczywiście, powstanie nowych państw nie obyło się bez problemów. Często dochodziło do sporów granicznych, konfliktów etnicznych i problemów gospodarczych. Budowanie nowych państw od podstaw było bardzo trudnym zadaniem.
Podsumowując, po Pierwszej Wojnie Światowej powstało wiele nowych państw, głównie na gruzach upadłych imperiów. Były to: Austria, Węgry, Czechosłowacja, Jugosławia, Polska, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Irlandia i Albania. Powstanie tych państw było wynikiem wielu czynników, takich jak upadek imperiów, idea samostanowienia narodów i ustalenia Traktatu Wersalskiego.








Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Ile Punktów Można Zdobyć Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego
- Rozmnażanie I Rozwój Człowieka Sprawdzian Biologia Na Czasie 2
- Nowa Era Oblicza Geografii 1 Zakres Rozszerzony Sprawdziany
- Napisz Imiona I Nazwiska Trzech Autorów Książek Dla Dzieci
- Zeszyt ćwiczeń Nowe Słowa Na Start Klasa 4 Odpowiedzi
- Przedstaw Plan Udzielania Pierwszej Pomocy W Przypadku Zamkniętego Złamania
- Szkolni Przyjaciele Karty ćwiczeń Klasa 3 Część 3 Odpowiedzi
- Jesteś W Trakcie Remontu Swojego Pokoju Napisz E Mail
- Karty Pracy Dla Ucznia Upośledzonego W Stopniu Lekkim
- Jednostki Monetarne Złote I Grosze Sprawdzian Klasa 4