histats.com

Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika


Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika

Okej, rozważmy zadanie 1. Wyobraźmy sobie, że zamiast balonika mamy coś innego. Zobaczymy, jak zmieniłyby się odpowiedzi.

Załóżmy, że zamiast balonika mamy... piłkę. Piłka, w przeciwieństwie do balonika, nie unosi się w powietrzu sama z siebie.

Piłka zamiast balonika - zmiany

Jeżeli zadanie dotyczyło np. obliczenia siły wyporu działającej na balonik, to w przypadku piłki ten aspekt znika. Piłka tonie, a nie unosi się. Obliczenia musiałyby uwzględniać gęstość piłki i gęstość otaczającego ją medium (np. wody, jeżeli piłka jest w wodzie).

Jeśli zadanie dotyczyło obliczenia objętości balonika na podstawie siły wyporu, to w przypadku piłki musielibyśmy znać jej masę i gęstość, aby obliczyć jej objętość. Wtedy obliczenia wyglądałyby inaczej.

Jeżeli zadanie polegało na obliczeniu czasu, po jakim balonik doleci do określonego punktu, biorąc pod uwagę wiatr, to w przypadku piłki musielibyśmy uwzględnić siłę, z jaką ktoś rzuca piłką, oraz opór powietrza. Czas dotarcia do punktu byłby zupełnie inny, bo piłka, w przeciwieństwie do balonika, ma początkową prędkość nadaną przez rzut, a balonik porusza się głównie z wiatrem.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia energii potencjalnej balonika na określonej wysokości, to w przypadku piłki również musielibyśmy uwzględnić wysokość, na jakiej się znajduje, oraz jej masę. Energia potencjalna piłki na wysokości 10 metrów byłaby obliczana w bardzo podobny sposób jak energia potencjalna balonika na tej samej wysokości, ale wynik zależałby od masy przedmiotu.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia ciśnienia wewnątrz balonika, to w przypadku piłki, która jest sztywna, pojęcie "ciśnienie wewnętrzne" zmienia znaczenie. W przypadku balonika ciśnienie wewnętrzne musi zrównoważyć ciśnienie atmosferyczne i napięcie gumy balonika. W przypadku piłki mówimy raczej o wytrzymałości materiału na ciśnienie zewnętrzne (np. w piłce do nurkowania).

Załóżmy, że zamiast balonika mamy... kostkę lodu. Kostka lodu topi się.

Kostka lodu zamiast balonika - zmiany

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia czasu, po jakim balonik osiągnie pewną wysokość, to w przypadku kostki lodu czas ten byłby nieistotny, ponieważ kostka lodu nie unosi się. Zamiast tego, istotny byłby czas, po jakim kostka lodu się roztopi.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia zmiany objętości balonika w zależności od temperatury, to w przypadku kostki lodu należałoby obliczyć tempo topnienia lodu w zależności od temperatury otoczenia. To zupełnie inne obliczenia.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia siły, z jaką balonik uderzy w ziemię, to w przypadku kostki lodu, zakładając, że spada z wysokości, należałoby obliczyć energię kinetyczną kostki lodu tuż przed uderzeniem w ziemię. Należałoby uwzględnić opór powietrza i masę kostki lodu.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia napięcia powierzchniowego na powierzchni balonika, to w przypadku kostki lodu należałoby obliczyć napięcie powierzchniowe wody powstałej po roztopieniu lodu. To zupełnie inna sytuacja i inne obliczenia.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia pracy wykonanej przez siłę wyporu na baloniku, to w przypadku kostki lodu, która tonie (lub pływa częściowo zanurzona), należałoby uwzględnić siłę wyporu działającą na kostkę lodu w wodzie, jeśli kostka lodu znajduje się w wodzie. Jeśli kostka lodu spada w powietrzu, to siła wyporu jest pomijalnie mała.

Załóżmy, że zamiast balonika mamy... drona. Dron jest obiektem sterowanym i zasilanym elektrycznie.

Dron zamiast balonika - zmiany

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia siły wyporu, to w przypadku drona siła wyporu jest znikoma w porównaniu z siłą generowaną przez silniki drona. Dron utrzymuje się w powietrzu dzięki sile nośnej wytwarzanej przez wirniki.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia czasu, po jakim obiekt dotrze do określonego punktu, to w przypadku drona możemy kontrolować jego prędkość i kierunek, więc czas dotarcia zależy od ustawień kontrolera drona. Obliczenia są zupełnie inne niż dla pasywnie unoszącego się balonika.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia energii potencjalnej obiektu na określonej wysokości, to w przypadku drona obliczenia energii potencjalnej są takie same jak dla balonika, ale dodatkowo musimy uwzględnić energię zużywaną przez silniki drona do utrzymania go na tej wysokości.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia ciśnienia atmosferycznego na wysokości, na której znajduje się obiekt, to w przypadku drona ta sama zasada obowiązuje co dla balonika – ciśnienie atmosferyczne maleje wraz z wysokością.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia oporu powietrza działającego na obiekt, to w przypadku drona opór powietrza jest istotny, ponieważ wpływa na zużycie energii przez silniki drona. Obliczenia oporu powietrza dla drona są bardziej skomplikowane niż dla balonika ze względu na jego bardziej złożony kształt.

Załóżmy, że zamiast balonika mamy... kamień. Kamień tonie.

Kamień zamiast balonika - zmiany

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia siły wyporu, to w przypadku kamienia siła wyporu jest znacznie mniejsza niż ciężar kamienia, dlatego kamień tonie. Obliczenia siły wyporu są takie same, ale wynik będzie wskazywał na to, że siła wyporu nie jest wystarczająca do utrzymania kamienia na powierzchni.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia czasu spadania obiektu z określonej wysokości, to w przypadku kamienia czas spadania zależy od wysokości i przyspieszenia ziemskiego, pomijając opór powietrza (który dla kamienia jest stosunkowo mały). Obliczenia są proste: czas = sqrt(2 * wysokość / przyspieszenie ziemskie).

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia energii potencjalnej obiektu na określonej wysokości, to w przypadku kamienia energia potencjalna jest obliczana tak samo jak dla balonika, ale zależy od masy kamienia.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia ciśnienia wywieranego przez obiekt na podłoże, to w przypadku kamienia, który leży na ziemi, ciśnienie zależy od jego ciężaru i powierzchni, na której się opiera. Ciśnienie = ciężar / powierzchnia.

Jeżeli zadanie dotyczyło obliczenia pędu obiektu, to w przypadku spadającego kamienia pęd zależy od jego masy i prędkości tuż przed uderzeniem w ziemię. Pęd = masa * prędkość.

Podsumowując, zastąpienie balonika innym obiektem zmienia charakter zadania i wymaga uwzględnienia innych praw fizyki oraz właściwości tego obiektu. Należy przemyśleć, jakie siły działają na dany obiekt, jakie ma właściwości (np. gęstość, kształt) i jak wpływają one na jego ruch lub zachowanie. Najważniejsze jest zrozumienie podstawowych zasad fizyki i umiejętność ich zastosowania w różnych sytuacjach.

Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Jakie są odpowiedzi do zadania 1 c w ćwiczeniach z plusem do matematyki
Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Klucz Odpowiedzi | PDF
Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika
Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Polityk chce powołania pełnomocnika ds. koronawirusa. Jakie byłyby jego
Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Maluch kangur 2023 z odpowiedziami -- chyba prawidłowe :) - YouTube
Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: matematyka. ARKUSZE CKE + ODPOWIEDZI
Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Egzamin 8-klasisty 2020 j. polski: odpowiedzi, arkusz, lektury. Jakie
Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Jakie są odpowiedzi do zadania 1 c w ćwiczeniach z plusem do matematyki
Jakie Byłyby Odpowiedzi Do Zadania 1 Gdyby Zamiast Balonika Elektrostatyka Test Z Widoczna Punktacja | PDF

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować