Ja Jestem Zmartwychwstaniem I życiem Kto We Mnie Wierzy

"Ja Jestem Zmartwychwstaniem i Życiem. Kto We Mnie Wierzy, Choćby i Umarł, Żyć Będzie." To bardzo ważne słowa Jezusa, które znajdziemy w Biblii, konkretnie w Ewangelii według św. Jana (J 11,25). Spróbujmy je zrozumieć, tak jakbyśmy rozmawiali z kolegą czy koleżanką, bez zbędnego zagłębiania się w teologiczne zawiłości.
Słowa te Jezus wypowiedział do Marty, siostry Łazarza, tuż przed tym, jak wskrzesił jej brata z martwych. Łazarz był jego bliskim przyjacielem, a jego śmierć bardzo zasmuciła Jezusa i jego przyjaciół. Marta, choć wierzyła w Jezusa, przeżywała ogromny ból i żal. Właśnie w tej trudnej chwili Jezus wypowiedział te niezwykłe słowa, dając jej (i nam) nadzieję.
Co one oznaczają? Spróbujmy rozłożyć je na części.
"Ja Jestem Zmartwychwstaniem i Życiem" – to bardzo mocne stwierdzenie. Jezus mówi tutaj, że nie tylko daje zmartwychwstanie i życie, ale sam jest zmartwychwstaniem i życiem. To znaczy, że w Nim jest źródło prawdziwego i wiecznego życia. On ma moc pokonać śmierć i dać nam życie, które trwa wiecznie. To nie jest tak, że On komuś zlecił to zadanie albo otrzymał tę moc od kogoś innego. On jest tą mocą. Wyobraź sobie, że masz dostęp do źródła wody. To źródło nigdy nie wysycha i zawsze możesz się z niego napić. Tak samo Jezus jest tym źródłem życia – zawsze dostępny dla tych, którzy w Niego wierzą.
"Kto We Mnie Wierzy..." – tutaj kluczowe jest słowo "wierzy". Co to znaczy wierzyć w Jezusa? To nie tylko zgadzać się z tym, że On istniał i czynił cuda. To coś więcej. To znaczy zaufać Mu całym sercem, przyjąć Jego naukę jako prawdę i oddać Mu swoje życie. To znaczy wierzyć, że On jest Synem Bożym, który umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał, żeby dać nam życie wieczne. To znaczy żyć zgodnie z Jego przykazaniami, starać się być lepszym człowiekiem i kochać Boga i bliźniego. Wyobraź sobie, że ktoś Ci mówi, że możesz bezpiecznie przejść przez ruchliwą ulicę, jeśli tylko będziesz szedł za nim. Wiara w Jezusa jest trochę jak pójście za Nim – ufamy Mu, że wie, co robi i prowadzi nas bezpiecznie do celu.
"...Choćby i Umarł, Żyć Będzie" – to najtrudniejsza część do zrozumienia. Jak to możliwe, żeby ktoś umarł, a jednocześnie żył? Jezus mówi tutaj o dwóch rodzajach życia: życiu doczesnym, czyli tym, które znamy tu na ziemi, i życiu wiecznym, które zaczyna się po śmierci. Nasze ciało umiera, to naturalne. Ale jeśli wierzymy w Jezusa, nasza dusza żyje dalej w obecności Boga. To trochę jak zmiana ubrania. Zdejmujemy stare ubranie (nasze ciało) i zakładamy nowe (ciało uwielbione w niebie). To życie wieczne jest o wiele wspanialsze niż to, które znamy tutaj. Nie ma tam bólu, cierpienia, smutku ani śmierci. Jest tylko radość, pokój i miłość.
Czyli, jeśli wierzymy w Jezusa, śmierć nie jest końcem wszystkiego. Jest tylko przejściem do innego, lepszego życia. To jak przejście przez drzwi do innego pokoju. Może boimy się tego przejścia, bo nie wiemy, co nas tam czeka, ale jeśli ufamy Jezusowi, możemy być pewni, że tam będzie na nas czekał.
<h2>Co to znaczy dla nas dzisiaj?</h2>Te słowa Jezusa mają ogromne znaczenie dla każdego z nas. Przypominają nam, że życie na ziemi jest tylko krótkim etapem w naszej drodze do wieczności. Uczą nas, żebyśmy nie bali się śmierci, ale skupili się na tym, co najważniejsze – na wierze w Jezusa i życiu zgodnym z Jego nauką.
To oznacza, że powinniśmy dbać o swoją relację z Bogiem, regularnie się modlić, czytać Biblię i chodzić do kościoła. Powinniśmy też starać się być dobrymi ludźmi, pomagać innym, kochać naszych bliskich i przebaczać naszym wrogom. To właśnie w ten sposób pokazujemy, że wierzymy w Jezusa i że On jest Zmartwychwstaniem i Życiem w naszym życiu.
Pamiętajmy, że wiara to nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny. To, jak żyjemy, świadczy o tym, czy naprawdę wierzymy w Jezusa. Jeśli żyjemy tak, jakbyśmy w Niego nie wierzyli, to nasze słowa są puste. Ale jeśli żyjemy tak, jakbyśmy mieli żyć wiecznie, to znaczy, że naprawdę zrozumieliśmy przesłanie Jezusa.
A co, jeśli mamy wątpliwości? To normalne. Wszyscy je mamy. Ważne jest, żeby nie bać się ich wyrażać i szukać odpowiedzi na swoje pytania. Możemy rozmawiać z księdzem, katechetą, rodzicami lub przyjaciółmi. Możemy też czytać książki i artykuły na temat wiary. Najważniejsze to nie poddawać się i nie tracić nadziei. Bóg jest zawsze gotowy, żeby nam pomóc i pokazać nam prawdę.
Te słowa Jezusa to nie tylko pocieszenie dla tych, którzy stracili bliskich. To również wezwanie do działania. Wezwanie do tego, żebyśmy zaczęli żyć pełnią życia, wierząc w Jezusa i naśladując Go w naszych czynach. To wezwanie do tego, żebyśmy byli świadkami Jego miłości i nadziei w świecie. To wezwanie do tego, żebyśmy przygotowali się na spotkanie z Nim w wieczności.
Niech te słowa będą dla nas inspiracją i motywacją do tego, żeby żyć lepiej, kochać mocniej i wierzyć głębiej. Bo w Jezusie jest Zmartwychwstanie i Życie. I kto w Niego wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.
<h2>Życie po śmierci - co możemy wiedzieć?</h2>Oczywiście, nikt z nas tak naprawdę nie wie dokładnie, jak wygląda życie po śmierci. Biblia daje nam pewne wskazówki, ale wiele rzeczy pozostaje tajemnicą. Wiemy jednak, że będzie to życie w obecności Boga, wolne od cierpienia i smutku. Będzie to życie pełne radości, pokoju i miłości. To powinno nam wystarczyć, żeby mieć nadzieję i wierzyć, że śmierć nie jest końcem, ale początkiem czegoś wspaniałego. Ważne jest, by zaufać obietnicy Jezusa.
Pamiętajmy, że wiara jest darem od Boga. Nie możemy jej sobie wypracować ani zasłużyć na nią. Możemy jedynie prosić Boga, żeby nam ją dał i żeby nas umocnił w niej. I On z pewnością nas wysłucha. Dlatego nie przestawajmy się modlić i prosić Boga o wiarę. Bo wiara jest kluczem do życia wiecznego. I pamiętajmy o słowach Jezusa: "Ja Jestem Zmartwychwstaniem i Życiem. Kto We Mnie Wierzy, Choćby i Umarł, Żyć Będzie."








Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować
- Ustal Współrzędne Punktów Zaznaczonych Na Osiach Liczbowych
- Program Komputerowy Wykorzystujący Do Swojego Działania System Operacyjny
- Aby Jak Najdokładniej Wyznaczyć Prędkość Biegu Wokół Boiska Należy Użyć
- Wpływ Zmian W Przemyśle Na Strukturę Zatrudnienia Po 1989 Roku
- Bryłę Przedstawioną Na Rysunku Zbudowano Z 9 Jednakowych Sześcianów
- Wypisz Związki Wyrazowe Występujące W Podanym Wypowiedzeniu
- Dodawanie I Odejmowanie Ułamków O Jednakowych Mianownikach Oblicz
- Na Mapach Przedstawiono Rozkład średniej Temperatury Powietrza
- Sprawdzian Z Geografii Klasa 5 Dział 2 Krajobraz Polski
- Podaj Inne Przykłady Przystosowań Zwierząt Do Warunków Panujących Na Pustyni