histats.com

Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć


Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć

Hej uczniowie! Pytacie, jakie były przyczyny wielkich odkryć geograficznych? To świetne pytanie! Postaram się Wam to wytłumaczyć tak, żebyście wszystko zrozumieli.

No to zaczynamy! Wyobraźcie sobie świat, w którym mało kto wie, co jest poza Europą. Trochę Afryki, Bliski Wschód i na tym koniec. To był właśnie świat ludzi przed wielkimi odkryciami geograficznymi. Co ich pchnęło do tego, żeby zapuszczać się w nieznane? Otóż, powodów było kilka.

Chęć Zysku – Głód Przypraw i Bogactw

Pierwsza sprawa to pieniądze! Europa bardzo lubiła przyprawy – pieprz, cynamon, gałkę muszkatołową. Bez nich jedzenie było po prostu nudne. Problem był taki, że przyprawy rosły głównie w Azji, a handel nimi był bardzo skomplikowany i drogi. Trzeba było płacić pośrednikom – arabskim kupcom, różnym władcom. Europejczycy wpadli więc na pomysł, że sami popłyną do Azji, prosto do źródła, i kupią przyprawy taniej. Myśleli też o złocie, srebrze, klejnotach – o wszystkich skarbach, które, jak wierzyli, kryją się w dalekich krajach. Chcieli po prostu się wzbogacić! Wyobraźcie sobie, że macie szansę znaleźć skarb – czy byście z niej nie skorzystali?

Poszukiwanie Nowych Dróg Handlowych

To trochę łączy się z tym, o czym mówiłem przed chwilą. Dotychczasowe szlaki handlowe do Azji były długie, niebezpieczne i kontrolowane przez innych. Europejczycy chcieli znaleźć nowe, krótsze i bezpieczniejsze drogi morskie. Portugalski książę Henryk Żeglarz wierzył, że można opłynąć Afrykę i dotrzeć do Indii. To był ambitny plan, ale jego realizacja otworzyła nowe możliwości handlowe. Kolumb z kolei wierzył, że płynąc na zachód, dotrze do Azji. Co prawda, trafił na Amerykę, ale jego wyprawa również zapoczątkowała nową erę w handlu i eksploracji. Myślcie o tym jak o szukaniu skrótu do szkoły – czasem warto zaryzykować!

Ciekawość Świata i Duch Przygody

Nie można zapominać o tym, że ludzi po prostu ciekawiło, co jest za horyzontem. Chcieli odkrywać nowe lądy, poznawać nowe kultury, zobaczyć, jak żyją inni ludzie. To trochę tak, jak z Wami, kiedy oglądacie programy przyrodnicze albo czytacie książki o podróżach. Chcecie zobaczyć świat na własne oczy! Wielcy podróżnicy byli odważni i żądni przygód. Nie bali się niebezpieczeństw, byli gotowi poświęcić wszystko, żeby zaspokoić swoją ciekawość. Myślcie o nich jak o superbohaterach, tylko zamiast ratować świat, odkrywali go!

Rozwój Techniki – Okręty, Mapy i Instrumenty Nawigacyjne

Odkrycia geograficzne nie byłyby możliwe, gdyby nie postęp w technice. Zaczęto budować lepsze okręty – karawelę, która była szybka i zwrotna. Nauczono się dokładniej rysować mapy, a także korzystać z kompasu i astrolabium, które pomagały w nawigacji. Wyobraźcie sobie, że musicie dojechać na drugi koniec miasta bez mapy i GPS – byłoby ciężko, prawda? Podobnie było z żeglarzami. Dzięki nowym wynalazkom mogli bezpieczniej i pewniej podróżować po oceanach. To tak, jakbyście dostali nowy, lepszy rower – od razu macie ochotę pojechać na dłuższą wycieczkę!

Krzewienie Wiary Chrześcijańskiej

Motywacją dla wielu odkrywców było również krzewienie wiary chrześcijańskiej. Uważali, że ich obowiązkiem jest nawracanie pogan na chrześcijaństwo. To była misja, którą traktowali bardzo poważnie. Często misjonarze towarzyszyli wyprawom, aby nawracać napotkane ludy. To tak, jakbyście bardzo wierzyli w coś dobrego i chcieli podzielić się tym z innymi.

Rywalizacja Między Państwami Europejskimi

Nie można zapominać o rywalizacji między państwami europejskimi, takimi jak Portugalia, Hiszpania, Anglia i Francja. Każde z tych państw chciało zdobyć jak najwięcej kolonii, bogactw i wpływów. Odkrycia geograficzne były więc również elementem walki o władzę. To trochę tak, jak z Wami, kiedy rywalizujecie w grach – każdy chce być najlepszy!

Podsumowując, przyczyny wielkich odkryć geograficznych były złożone i różnorodne. Chęć zysku, poszukiwanie nowych dróg handlowych, ciekawość świata, rozwój techniki, krzewienie wiary chrześcijańskiej i rywalizacja między państwami – wszystko to przyczyniło się do tego, że ludzie wyruszyli w nieznane i zmienili mapę świata. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest dla Was jasne!

Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć Ciekawi świata – epoka wielkich odkryć geograficznych – Muzeum Ziemi
Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE - ppt video online pobierz
Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE - ppt video online pobierz
Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć ŚWIAT ODKRYCIA GEOGRAFICZNE XV-XVI WIEK MAPA SZKOLNA
Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć Renesans - epoka odkryć | Sutori
Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć 2146278 | Przyczyny Wielkich Odkryć Geograficznych
Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć ŚWIAT ODKRYCIA GEOGRAFICZNE XV-XVI WIEK MAPA ŚCIENNA
Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć ŚWIAT ODKRYCIA GEOGRAFICZNE XV-XVI WIEK MAPA ŚCIENNA
Do Przyczyn Wielkich Odkryć Geograficznych Możemy Zaliczyć PPT - W dobie wielkich odkryć geograficznych PowerPoint Presentation

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować