histats.com

Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets


Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets

Okej, przygotujmy artykuł, który pomoże zrozumieć, jak uzupełniać zdania używając podpowiedzi w nawiasach. Będzie to napisane prostym językiem, bez zbędnych komplikacji, tak jakbym tłumaczył to uczniom w klasie.

Zadaniem jest wypełnienie luk w zdaniach, korzystając z informacji, które dostajemy w nawiasach. Te informacje (prompts) mogą być różnego rodzaju: czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki, a nawet całe frazy. Musimy je tak dopasować do zdania, żeby brzmiało logicznie i poprawnie gramatycznie.

Zacznijmy od prostych przykładów.

Przykłady z czasownikami:

Załóżmy, że mamy zdanie: "Wczoraj ja ________ (oglądać) film."

W nawiasie mamy czasownik "oglądać". Musimy go odmienić i wstawić w odpowiedniej formie. Ponieważ zdanie mówi o wczoraj, czyli o przeszłości, użyjemy czasu przeszłego. Poprawna forma czasownika "oglądać" w pierwszej osobie liczby pojedynczej czasu przeszłego to "oglądałem" (jeśli jestem mężczyzną) lub "oglądałam" (jeśli jestem kobietą).

Zatem, zdanie po uzupełnieniu wygląda tak: "Wczoraj ja oglądałem/oglądałam film."

Kolejny przykład: "On zawsze ________ (czytać) książki przed snem."

Tutaj mamy czasownik "czytać". Zauważmy, że zdanie mówi o czymś, co dzieje się regularnie, zawsze. To sugeruje, że powinniśmy użyć czasu teraźniejszego. W trzeciej osobie liczby pojedynczej (on), czasownik "czytać" przybiera formę "czyta".

Uzupełnione zdanie: "On zawsze czyta książki przed snem."

Jeszcze jeden: "Jutro my ________ (iść) do kina."

Czasownik "iść". Słowo "jutro" wskazuje na przyszłość. W pierwszej osobie liczby mnogiej czasu przyszłego, czasownik "iść" będzie miał formę "pójdziemy".

Uzupełnione zdanie: "Jutro my pójdziemy do kina."

Widzicie? Kluczem jest zrozumienie, czego dotyczy zdanie – czasu, osoby, liczby.

Przykłady z przymiotnikami:

Spróbujmy teraz z przymiotnikami. Przymiotnik opisuje rzeczownik, czyli mówi nam, jaki on jest.

Przykład: "To jest ________ (duży) dom."

Mamy przymiotnik "duży". Musimy go dopasować do rzeczownika "dom". W tym przypadku wszystko pasuje, bo "dom" jest rodzaju męskiego, a "duży" też jest w rodzaju męskim.

Uzupełnione zdanie: "To jest duży dom."

Co jeśli mamy taką sytuację: "Ona ma ________ (czerwony) sukienkę."

Tutaj musimy zwrócić uwagę na rodzaj rzeczownika. "Sukienka" jest rodzaju żeńskiego. Dlatego przymiotnik "czerwony" musimy odmienić na "czerwoną".

Uzupełnione zdanie: "Ona ma czerwoną sukienkę."

Jeszcze jeden przykład: "Oni są ________ (szczęśliwy)."

W tym przypadku mówimy o "oni", czyli o grupie osób. Przymiotnik "szczęśliwy" musimy odmienić na formę liczby mnogiej i rodzaju męskoosobowego, czyli "szczęśliwi".

Uzupełnione zdanie: "Oni są szczęśliwi."

Pamiętajcie, przymiotnik zawsze musi zgadzać się z rzeczownikiem pod względem rodzaju (męski, żeński, nijaki) i liczby (pojedyncza, mnoga).

Przykłady z rzeczownikami:

Rzeczowniki to nazwy rzeczy, osób, miejsc. Uzupełnianie zdań rzeczownikami często polega na wstawieniu ich w odpowiednim przypadku.

Przykład: "Daj mi ________ (książka)."

Musimy wstawić "książkę" w odpowiednim przypadku. W tym zdaniu chodzi o biernik, czyli odpowiadamy na pytanie "kogo? co?". Biernik od "książka" to również "książkę".

Uzupełnione zdanie: "Daj mi książkę."

Kolejny przykład: "Lubię jeździć ________ (rower)."

Tutaj też potrzebujemy biernika. Biernik od "rower" to "rower".

Uzupełnione zdanie: "Lubię jeździć rower."

Czasami trzeba użyć innego przypadku. Na przykład: "To jest dom ________ (brat)."

W tym przypadku potrzebujemy dopełniacza, bo mówimy o "domie kogo?". Dopełniacz od "brat" to "brata".

Uzupełnione zdanie: "To jest dom brata."

Widzicie? Zwracajcie uwagę na kontekst zdania, żeby wybrać właściwy przypadek.

Przykłady z całymi frazami:

Czasami podpowiedź w nawiasie to nie pojedyncze słowo, ale cała fraza. Wtedy trzeba trochę pokombinować, jak ją wpleść w zdanie.

Przykład: "On poszedł ________ (na spacer do parku)."

Po prostu wstawiamy frazę w odpowiednie miejsce.

Uzupełnione zdanie: "On poszedł na spacer do parku."

Kolejny przykład: "Ona lubi ________ (słuchać muzyki klasycznej)."

Podobnie jak wcześniej, wstawiamy całą frazę.

Uzupełnione zdanie: "Ona lubi słuchać muzyki klasycznej."

Czasami trzeba delikatnie zmienić formę frazy, żeby pasowała do zdania. Na przykład: "Chcę ________ (kupić nowy samochód)."

Tutaj fraza jest w bezokoliczniku. Możemy ją po prostu wstawić.

Uzupełnione zdanie: "Chcę kupić nowy samochód."

Albo: "On jest ________ (bardzo zmęczony po pracy)."

Uzupełnione zdanie: "On jest bardzo zmęczony po pracy."

Jak ćwiczyć?

Najlepszym sposobem na opanowanie tej umiejętności jest po prostu ćwiczenie. Znajdźcie w internecie ćwiczenia z gramatyki polskiej, szczególnie te, które dotyczą odmiany czasowników, przymiotników i rzeczowników. Możecie też sami tworzyć zdania i próbować je uzupełniać różnymi słowami. Poproście kogoś o sprawdzenie, czy zrobiliście to poprawnie.

Pamiętajcie, że gramatyka to nie tylko reguły, ale też praktyka. Im więcej będziecie ćwiczyć, tym łatwiej będzie wam uzupełniać zdania i tym lepiej będziecie posługiwać się językiem polskim. Powodzenia!

Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets Complete the sentences using the prompts in brackets. Add any necessary
Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets 8 Complete the sentences using the prompts in brackets. Do not change
Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets Present simple practice - A. Complete the sentences using the verbs in
Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets Complete the sentences with the correct form of the verbs in brackets
Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets - Margaret Wiegel
Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets I Complete the sentences with 'PastSimple' or 'Past Continuous usingthe
Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets rewrite the complete sentence using the adverb in brackets in its
Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets complete the sentences with the verbs in brackets Use past perfect or
Complete The Sentences Using The Prompts In Brackets Complete the sentences with the verb in brackets in present perfect

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować