histats.com

Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii


Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii

Przed wysłuchaniem Ewangelii podczas Mszy Świętej wykonujemy kilka charakterystycznych gestów. Być może robimy to automatycznie, z przyzwyczajenia, ale każdy z nich ma swoje znaczenie i pomaga nam lepiej przygotować się na przyjęcie Słowa Bożego.

Znak Krzyża na Czole, Ustach i Piersi

Zanim usłyszymy Ewangelię, kapłan mówi: "Słowa Ewangelii według świętego N." (wymieniając imię Ewangelisty). Następnie wszyscy wierni robią znak krzyża na czole, ustach i piersiach. To bardzo krótki, ale wymowny gest. Dotykamy palcem najpierw czoła, potem ust, a na końcu piersi, za każdym razem kreśląc znak krzyża.

Wyobraź sobie, że to taki krótki program, który uruchamiamy w sobie, zanim zaczniemy słuchać. Prosimy Boga, aby Jego Słowo weszło w nasze myśli, abyśmy je dobrze zrozumieli i zapamiętali. Dotykając czoła, prosimy, aby Ewangelia oświeciła nasz umysł, abyśmy potrafili ją pojąć. Chcemy, aby to, co usłyszymy, pomogło nam lepiej rozumieć świat i nas samych.

Następnie dotykamy ust. To prośba o to, abyśmy potrafili głosić Ewangelię swoim życiem i słowami. Chcemy, aby Słowo Boże przemieniało nasze wypowiedzi, abyśmy mówili prawdę, byli życzliwi i budowali dobre relacje z innymi. To takie postanowienie, że będziemy używać języka do dobrego, do dzielenia się wiarą i miłością.

Na koniec dotykamy piersi, czyli miejsca, gdzie bije nasze serce. Prosimy, aby Ewangelia dotarła do naszego wnętrza, abyśmy ją przyjęli całym sercem i aby wpłynęła na nasze uczucia i decyzje. Chcemy, aby Słowo Boże nas przemieniało od środka, abyśmy kochali Boga i bliźnich bardziej niż dotychczas. To pragnienie, aby to, co usłyszymy, naprawdę nas poruszyło i skłoniło do działania.

Ten potrójny znak krzyża jest więc taką krótką, ale intensywną modlitwą, prośbą o pomoc w zrozumieniu i przyjęciu Ewangelii. To moment, w którym otwieramy się na Słowo Boże, przygotowujemy nasz umysł, usta i serce na jego przyjęcie.

Postawa Stojąca podczas Ewangelii

Podczas czytania Ewangelii wszyscy wierni stoją. To nie jest przypadek. Postawa stojąca to postawa szacunku i gotowości. W ten sposób pokazujemy, że z uwagą słuchamy tego, co jest nam przekazywane. Wyobraź sobie, że stajesz w obecności kogoś ważnego, kogoś, kogo bardzo szanujesz. Naturalnie starasz się przyjąć postawę pełną godności i uwagi.

Stojąc, wyrażamy również naszą gotowość do działania. Słowo Boże nie jest po to, aby tylko je usłyszeć i zapomnieć. Ma nas inspirować, pobudzać do zmiany, do czynienia dobra. Postawa stojąca symbolizuje, że jesteśmy gotowi wziąć sobie do serca to, co usłyszymy i wcielić to w życie.

To taka postawa gotowości żołnierza, który czeka na rozkaz. Jesteśmy żołnierzami Chrystusa, a Ewangelia to nasz rozkaz, wezwanie do działania. Stoimy, aby pokazać, że jesteśmy gotowi odpowiedzieć na to wezwanie, że chcemy iść za Chrystusem i głosić Jego Ewangelię.

Można powiedzieć, że postawa stojąca podczas Ewangelii to taki wyraz naszej aktywności, naszego zaangażowania w słuchanie i przyjęcie Słowa Bożego. Nie jesteśmy biernymi słuchaczami, ale aktywnymi uczestnikami, gotowymi do działania.

Słowa "Chwała Tobie, Panie"

Po odczytaniu Ewangelii kapłan mówi: "Oto słowo Pańskie". Wierni odpowiadają: "Chwała Tobie, Chryste". Jest to krótka aklamacja, czyli okrzyk radości i uwielbienia.

Mówiąc "Chwała Tobie, Chryste", wyrażamy naszą wdzięczność Bogu za to, że do nas przemawia. Dziękujemy za to, że dał nam Ewangelię, która jest źródłem życia i nadziei. To takie krótkie podziękowanie za dar Słowa Bożego.

Wyrażamy również naszą wiarę w to, że Jezus Chrystus jest obecny w Ewangelii. Wierzymy, że to On sam do nas przemawia, że Jego słowa mają moc przemieniania naszych serc i naszego życia. To takie wyznanie wiary w obecność Chrystusa w Słowie Bożym.

Można powiedzieć, że "Chwała Tobie, Chryste" to taki okrzyk radości i wdzięczności za to, że Bóg do nas przemawia, za to, że daje nam Ewangelię, która jest źródłem życia i nadziei. To wyraz naszej wiary w obecność Chrystusa w Słowie Bożym.

Te gesty i słowa, które wykonujemy przed i po wysłuchaniu Ewangelii, nie są tylko pustymi formalnościami. To ważne elementy liturgii, które pomagają nam lepiej przygotować się na przyjęcie Słowa Bożego i wcielenie go w nasze życie. Pamiętając o ich znaczeniu, możemy bardziej świadomie i owocnie uczestniczyć w Mszy Świętej.

Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Jaki znak wykonujesz przed wysłuchaniem Ewangelii? | ks. Andrzej
Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Jak zdać Prawo Jazdy: Znaki drogowe Aktualne
Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Dodatkowe "G" "W"
Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Znaki ewakuacyjne - co oznaczają? - Sklep FIRE AND GAS
Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Co oznaczają znaki D-5 i B-31? I jaka jest między nimi różnica
Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Znaki ewakuacyjne - co oznaczają? - Sklep FIRE AND GAS
Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Co oznaczają znaki zodiaku? Charakterystyka wszystkich znaków! | Głos
Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Znaki Drogowe Nakazu Do Druku - vrogue.co
Co Oznaczają Znaki Jakie Czynimy Przed Wysłuchaniem Ewangelii Znaki żywiołów: Co oznaczają i jak wpływają na znaki zodiaku?

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować