histats.com

Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023


Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023

Kochani ósmoklasiści!

Zbliża się ten dzień, który spędza Wam sen z powiek – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku. Spokojnie, oddychajcie głęboko! Postaram się Wam wszystko wytłumaczyć, żebyście wiedzieli, czego się spodziewać i jak się przygotować. Pamiętajcie, że najważniejsze to systematyczna praca i pozytywne nastawienie.

Na egzaminie z polskiego sprawdzana jest przede wszystkim Wasza umiejętność czytania ze zrozumieniem, pisania różnych form wypowiedzi oraz znajomość lektur obowiązkowych i zagadnień gramatycznych. Egzamin składa się z dwóch części: testu i zadania otwartego (pisania).

Test to różnego rodzaju pytania, na które będziecie musieli wybrać prawidłową odpowiedź. Mogą to być pytania jednokrotnego wyboru, pytania prawda/fałsz, pytania na dobieranie, a także pytania z lukami, które trzeba uzupełnić. W teście sprawdzana jest przede wszystkim Wasza umiejętność analizowania tekstów – zarówno literackich, jak i nieliterackich (np. artykułów prasowych, reklam, instrukcji). Musicie umieć wyciągać z tekstów wnioski, identyfikować główne myśli, rozpoznawać środki stylistyczne i funkcje językowe.

Zadanie otwarte to pisanie. Będziecie musieli napisać dłuższą wypowiedź pisemną, np. opowiadanie, list, rozprawkę argumentacyjną lub charakterystykę. Temat wypowiedzi będzie związany z jednym z tekstów zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym lub z lekturą obowiązkową. Ważne jest, żeby Wasza praca była zgodna z poleceniem, miała logiczną strukturę, bogate słownictwo i poprawną gramatykę oraz interpunkcję.

Co konkretnie może się pojawić na egzaminie?

W testach na pewno znajdziecie teksty do czytania ze zrozumieniem. Mogą to być fragmenty powieści, opowiadań, wierszy, dramatów, a także artykuły popularnonaukowe, felietony, recenzje, plakaty, ulotki, reklamy. Musicie umieć analizować te teksty, odpowiadać na pytania dotyczące ich treści, interpretować ich znaczenie, rozpoznawać środki stylistyczne i funkcje językowe. Ważne jest, żebyście potrafili odróżnić fakty od opinii, znaleźć informacje bezpośrednio podane w tekście oraz wywnioskować informacje, które nie są podane wprost.

W części gramatycznej mogą pojawić się pytania dotyczące wszystkich części mowy (rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek, zaimek, liczebnik, przyimek, spójnik, wykrzyknik, partykuła), części zdania (podmiot, orzeczenie, przydawka, dopełnienie, okolicznik), rodzajów zdań (pojedyncze, złożone), ortografii i interpunkcji. Musicie znać zasady pisowni „ó” i „u”, „rz” i „ż”, „ch” i „h”, a także zasady używania przecinków, kropek, pytajników, wykrzykników i innych znaków interpunkcyjnych.

Jeżeli chodzi o lektury obowiązkowe, to na pewno musicie bardzo dobrze znać:

  • "Balladyna" Juliusza Słowackiego
  • "Zemsta" Aleksandra Fredry
  • "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa
  • "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza
  • "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
  • "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza
  • "Reduta Ordona" Adama Mickiewicza
  • "Latarnik" Henryka Sienkiewicza
  • "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego
  • Wybrane bajki Ignacego Krasickiego
  • Wybrane mity greckie
  • Wybrane przypowieści ewangeliczne
  • Hymn Polski

Musicie znać treść lektur, bohaterów, wydarzenia, motywy i przesłanie. Na egzaminie mogą pojawić się pytania dotyczące konkretnych fragmentów lektur, a także polecenia napisania wypowiedzi pisemnej, w której odniesiecie się do problematyki lektury.

Jak napisać dobrą wypowiedź pisemną?

Przede wszystkim uważnie przeczytajcie polecenie i upewnijcie się, że dobrze je rozumiecie. Zastanówcie się, o czym chcecie napisać i zróbcie sobie plan wypowiedzi. Pamiętajcie o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu. Wstęp powinien wprowadzać w temat, rozwinięcie powinno zawierać argumenty i przykłady, a zakończenie powinno podsumowywać Wasze rozważania.

Piszcie językiem poprawnym, starannym i bogatym. Unikajcie powtórzeń, używajcie synonimów i różnorodnych konstrukcji składniowych. Pamiętajcie o ortografii i interpunkcji. Sprawdźcie swoją pracę po napisaniu, żeby poprawić ewentualne błędy.

Jeżeli macie napisać opowiadanie, pamiętajcie o elementach charakterystycznych dla tego gatunku: narratorze, akcji, bohaterach, czasie i miejscu akcji. Jeżeli macie napisać list, pamiętajcie o zwrotach grzecznościowych, dacie i podpisie. Jeżeli macie napisać rozprawkę argumentacyjną, pamiętajcie o tezie, argumentach i kontrargumentach. Jeżeli macie napisać charakterystykę, pamiętajcie o cechach charakteru, wyglądzie zewnętrznym i relacjach z innymi osobami.

Jak się uczyć do egzaminu?

Przede wszystkim systematycznie! Nie zostawiajcie wszystkiego na ostatnią chwilę. Codziennie poświęćcie trochę czasu na powtórzenie materiału.

Czytajcie dużo! Czytajcie lektury, artykuły prasowe, felietony, recenzje. Im więcej będziecie czytać, tym lepiej będziecie rozumieć teksty i tym bogatsze będzie Wasze słownictwo.

Rozwiązujcie testy! Rozwiązujcie testy z poprzednich lat, testy z podręczników, testy dostępne w Internecie. Im więcej testów rozwiążecie, tym lepiej będziecie przygotowani do egzaminu.

Piszcie! Piszcie opowiadania, listy, rozprawki, charakterystyki. Im więcej będziecie pisać, tym lepiej będziecie pisać.

Uczcie się gramatyki! Znajomość gramatyki jest niezbędna do poprawnego pisania. Powtórzcie zasady pisowni i interpunkcji.

Korzystajcie z pomocy nauczyciela! Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości, nie bójcie się pytać nauczyciela. Nauczyciel jest po to, żeby Wam pomóc.

Kilka dodatkowych wskazówek:

  • Na egzaminie czytajcie uważnie polecenia. Upewnijcie się, że dobrze je rozumiecie.
  • Planujcie swój czas. Nie spędzajcie zbyt dużo czasu nad jednym zadaniem. Jeżeli nie wiecie, jak rozwiązać jakieś zadanie, przejdźcie do następnego. Do trudniejszych zadań możecie wrócić później.
  • Sprawdzajcie swoje odpowiedzi. Przed oddaniem arkusza egzaminacyjnego sprawdźcie, czy wszystkie odpowiedzi są poprawne.
  • Piszcie czytelnie. Pamiętajcie, że egzaminator musi być w stanie przeczytać Waszą pracę.
  • Bądźcie pewni siebie! Wierzę w Was!

Pamiętajcie, że egzamin ósmoklasisty to tylko jeden z etapów w Waszym życiu. Nie stresujcie się zbyt mocno. Dajcie z siebie wszystko, a na pewno poradzicie sobie świetnie! Powodzenia! Pamiętajcie, że najważniejsze to spokojna głowa i dobra strategia!

Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski. Arkusz CKE. Pytania i
Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Egzamin ósmoklasisty 2023: Język polski [ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI
Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Egzamin ósmoklasisty 2023 matematyka - przecieki i zadania. Co będzie
Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Egzamin ósmoklasisty 2023 z polskiego, matematyki i angielskiego za
Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Tematy na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2023. Zobacz arkusz CKE, a
Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Egzamin ósmoklasisty 2023. Co było? Sprawdziły się najgorsze scenariusze
Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Jakie zadania
Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Egzamin ósmoklasisty 2023 w sesji dodatkowej za nami. Arkusze CKE z
Co Będzie Na Egzaminie ósmoklasisty Z Polskiego 2023 Egzamin ósmoklasisty 2023 angielski - przecieki i zadania. Co będzie na

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować