Nie lubię, kiedy studenci tłumaczą do szuflady. Tłumaczenie to zajęcie pożyteczne, ale czasochłonne (korekta również) – szkoda się męczyć bez szerszej korzyści! Dlatego staram się podsuwać studentom prace kierowane do prawdziwych użytkowników.
Wygodną formą takiego tłumaczenia “ochotniczego”, z której można się wiele nauczyć, jest tłumaczenie artykułów (haseł) z Wikipedii. Zaletą jest nie tylko to, że studenci tłumaczący Wikipedię robią coś praktycznego, ale też to, że łatwo jest im się wówczas postawić w sytuacji czytelnika i zrozumieć jego potrzeby, co jest jednym z warunków dobrego przekładu. No i hasła w Wikipedii są korygowane przez innych użytkowników, dzięki czemu nawet chropawe czy niedoskonałe hasło z czasem zostanie wygładzone i udoskonalone przez innych.
Zachęcam każdego do doskonalenia umiejętności przez tłumaczenie haseł z Wikipedii. Tu załączam książeczkę z instrukcją (Wikipedia Instructions) w formie gry RPG, którą dostają moi studenci. Można się z niej dowiedzieć krok po kroku, jak wykonać takie tłumaczenie (książeczka jest po angielsku – jeśli to czytają dydaktycy przekładu, zachęcam do jej modyfikowania na własne potrzeby).
Dodaję z dumą garść dość losowo wybranych haseł, które przełożyli moi studenci w ubiegłym roku. Jedne są uroczo ekscentryczne, w innych przypadkach aż trudno uwierzyć, że tak ważne hasła były do niedawna nieobecne w polskiej Wikipedii:
- Powieść Malowany ptak Kosińskiego
- Powieść Śniadanie u Tiffany’ego (Truman Capote)
- Jazzman Seger Ellis (1904-1995)
- Album “In the Aeroplane Over the Sea” zespołu Neutral Milk Hotel
- Swingujący Londyn
- słynna katastrofa kolejowa w Wersalu (1842)
- parkin (ciasto)
- pound cake (ciasto)
- zachodnie systemy prawne
No to co, teraz Twoja kolej?
(c) Piotr Szymczak 2013; źródło obrazka: alphaspirit / 123RF Zdjęcie Seryjne.
Pańska praca została zrecenzowana w https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikipedia_Signpost/2014-01-29/Recent_research . Zapraszam do wypowiedzi tam, zawsze chętnie widzimy odpowiedzi autorów. Pozdrawiam,
Dziękuję za wiadomość!
[…] day to stop Lord Factoid and his minions from corrupting it with bad articles.”). They are available on the author’s website, together with a small list of the resulting articles (which is […]