Jeśli chcesz tłumaczyć, zapomnij o czymś takim, jak talent do nauki języka. Talent nie ma znaczenia. Jeśli znasz trochę język i interesujesz się światem, masz cały talent, jakiego ci trzeba. Tym, co cię zaprowadzi dalej – do najwyższego poziomu profesjonalizmu – jest praca.
Nauka języka (oraz każdy inny długofalowy cel) jest jak wędrówka z mapą. Nie ma znaczenia, czy jesteś geniuszem kartografii, który w myślach zmienia odwzorowanie Mercatora na Winkela. Wystarczy podstawowa umiejętność czytania mapy, ale ważniejsze i tak będą wygodne buty i umiejętność wytrwałego maszerowania. Nieważne, ile razy musisz powtórzyć słowo czy zwrot, zanim ci zapadnie w pamięć. Ważne, czy je powtórzysz tyle razy, ile trzeba, i czy to samo zrobisz jutro, pojutrze i popojutrze. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku.
Oczywiście intuicyjnie wiemy, że profesjonalistów odróżnia od reszty nie talent, tylko wytrwała praca nad sobą. Nieprzypadkowo w każdym CV jest pozycja “Doświadczenie zawodowe”. O wartości pracy mówią przysłowia i aforyzmy, ciekawie pisał o tym Malcolm Gladwell w ksiażce Outliers, amerykańska badaczka Angela Lee Duckworth opracowała nawet kwestionariusz pozwalający oszacować zdolność do wytrwałej pracy, który nazwała Grit Scale, czyli “skalą zawziętości”. Jak wynika z jej badań, zawziętość pozwala lepiej przewidzieć sukces niż np. poziom inteligencji.
Jeśli znasz angielski, możesz wypełnić darmowy kwestionariusz GRIT Scale i przekonać się, ile masz w sobie zawziętości. Ale zamiast się mierzyć, ja wolę jej kwestionariusz zhakować i przedstawić pytania w formie sugestii:
- Bądź ambitna. Nastaw się, że ma się udać. Próbuj osiągnąć coś trwałego i wartościowego. Staraj się być najlepsza w tym, co robisz.
- Ciężko pracuj. Kiedy nie wychodzi, tym bardziej się staraj. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami – kiedy masz ambitne zamiary, muszą przyjść niepowodzenia, to normalne. Bądź sumienny. Bądź zawzięty.
- Kiedy stawiasz sobie cel, nie rezygnuj. Skończ, co zaczęłaś. Nie dawaj się rozproszyć nowym celom, nowym planom. Mogą zaczekać, aż zrealizujesz wcześniejsze.
Na koniec powinienem ci życzyć powodzenia – ale naprawdę nie trzeba. Wystarczy szczypta zawziętości.
(c) Piotr Szymczak 2012; źródło obrazka: arekmalang / 123rf.com. Angela Lee Duckworth opowiada o swojej skali w TEDx Talku tutaj. Algorytm oceniający mglistość tekstów ocenił ten wpis na ocenę “FOG 9-10: język zalecany w komunikacji publicznej (standard plain language)”.
[…] i zacięcie do roboty. […]
[…] Wszystko to bardzo inspirujące, ale dla mnie najbardziej inspirująca w całej historii jest postawa Salka. Był dość młodym lekarzem, kiedy powierzono mu kierownictwo laboratorium oraz ogromne kwoty na badania. Było jasne, że zbadanie szczepów wirusa i opracowanie szczepionki będzie wymagać morderczo żmudnej i powtarzalnej dłubaniny. Jednak Jonas Salk na drugą szalę rzucił najpotężniejszą broń ludzkości: zacięcie. […]