W tym tygodniu w kontroli misji naszego programu Apollo trwają nerwowe chwile. Gdyby przełożyć nasz harmonogram na prawdziwy program Apollo, Amerykanie właśnie testowo wystrzelili pierwszą rakietę Saturn, a ja testowo wypełniałem próbny egzamin Goethe-Zertifikat B2.
Wynik nie jest miarodajny, bo samodzielnie mogę się ocenić tylko w dwóch z czterech części egzaminu (rozumienie tekstu czytanego/gramatyka i rozumienie ze słuchu). Części pisemnej ani ustnej nie ocenię samodzielnie, więc ich wynik pozostaje niepokojącą tajemnicą.
Ostatnie tygodnie upłynęły mi na gorączkowej nauce języka i chyba oderwałem się od dna. Mój wynik z Lesen to w tej chwili 76%, a z Hören to 82%: łącznie 79%. Jednak ocena sehr gut zaczyna się dopiero od 90%, więc brakuje mi jedenastu procent. Co tydzień muszę być o dwa procent lepszy!
Ponieważ czasu zostało niewiele, potrzebuję planu. W ostatnich tygodniach praktycznie nie rozstaję się z podcastami i codziennie przez godzinę albo dwie słuchałem różnych audycji po niemiecku. Do tego czytam teksty i powtarzam słownictwo i zwroty w formie elektronicznych fiszek. Przez pozostałe tygodnie zamierzam do tego przerobić repetytorium gramatyczne z ćwiczeniami oraz stworzyć fiszki do nauki konkretnych zwrotów przydatnych w częściach Schreiben i Sprechen. Trzymajcie kciuki i sami też zabierajcie się do roboty!
(c) Piotr Szymczak 2012; źródło obrazka: reklama Kommerzbanku autorstwa ukraińskiego oddziału Ogilvy and Mather (2010).
Dzień dobry! Czy mógłby Pan podpowiedzieć, skąd można pobrać sensowne podcasty do nauki niemieckiego? Zmagam się z tym językiem od kilku ładnych lat, a wciąż czuję się na poziomie niewiele ponad początkującym – zwłaszcza w kwestii rozumienia ze słuchu… Może własnie podcasty by pomogły 🙂 Także byłabym wdzięczna za podpowiedź.
Ja najbardziej sobie ceniłem Deutsche Welle Radio Wissen i Top Thema mit Vokabeln – DW ma stronę z zasobami – http://www.dw.de/deutsch-lernen/deutschkurse/s-2068 Jest też prosty podcast Slow German albo, dla bardziej zaawansowanych, Schlaflos in Muenchen, które robi Annik Rubens. Miłej nauki!